Dobrý den.
Rozhodli jsme se s přítelkyní rekonstruovat část rodinného domu, který je nyní ve vlastnictví rodičů přítelkyně.
Oba s rekonstrukcí souhlasí, nemají problém ani s případnými majetkovými převody. Kromě přítelkyně může dědictví nárokovat také její bratr, který je ochoten se svého nároku proti finančnímu vyrovnání vzdát.
Celou rekonstrukci bude nutné hradit z hypotéky, případně z hypoúvěru stavebního spoření. To máme oba.
Nyní tedy k našemu dotazu. Jelikož chceme rekonstruovat pouze jedno patro ze dvou, nevíme, jakým způsobem co nejlépe i vzhledem k nutnosti brát si hypotéku vyřešit budoucí majetkové uspořádání - nechat zdědit pouze polovinu domu, polovinu zdědit a zbytek odkoupit, nebo vše zanechat ve vlastnictví rodičů a plnění rekonstrukce ošetřit smluvně, případně přistoupit ke sňatku? Rádi bychom, aby tento proces byl co nejlevnější, administrativně nejjednoušší a nejrychlejší, ale přitom dobře ošetřený pro případ, kdy si budu brát hypotéku já, případně bych musel být spoluručitelem.
Druhý dotaz by směřoval na posloupnost jednotlivých kroků. Bude lepší nejprve celou věc uzavřít z hlediska majetko-právního, nebo si nechat nejprve zpracovat projekt a po zjištění celkových nákladů rozhodnout o dalším postupu a nejvýhodnější majetko-právní variantě s tím, že by předmětem části hypotéky mohlo být případně i finanční vyrovnání.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Ve Vašem případě by asi bylo nejjednodušší řešení, pokud byste si přítelkyni vzal. Pak byste nabývali do společného jmění manželů, a také zaplacení "odstupného" bratrovi ženy by šlo ze SJM.
Takže navrhovala bych toto řešení: Svatba. Dohodnout se s rodiči na převodu nemovitosti na Vás jako manžele se zřízením věcného břemene ve prospěch rodičů ohledně poloviny domu, když tuto by byli oprávněni užívat až do smrti. Převod může být úplatný - kupní smlouva či bezplatný - darovací smlouva. Bratra byste pak vyplatili ze SJM a závazek vůči bance by vznikl Vám jako manželům.

Možností je také koupit pouze polovinu domu od rodičů a druhou pak bude dědit Vaše přítelkyně napůl s bratrem. To by vyřešilo problém v případě, že rodiče by nechtěli převádět celý dům. Kupní cenu za horní polovinu domu by pak mohli dát bratrovi podle jejich uvážení např. polovinu jako odkodnění za to, že zdědí pouze polovinu spodní části.
Také rodiče mohli sepsat závěť, podle které byste polovinu domu zdědili Vy a polovinu bratr (obě části je nutné přesně specifikovat, poradí Vám notář). Pak by však pro hypotéku bylo asi třeba ručení rodičů domem, pokud nemáte jiné zajištění.

Pokud byste nechtěli uzavírat manželství, pak je nutné vše smluvně ošetřit tak, abyste nabývali do podílového spoluvlastnictví (každý 1/2) a závazky, aby vznikali oběma ve stejném rozsahu.

Barbora Treppeschová