Sdílet
 

Odborná energetická poradna, Zateplování starších budov: Úprava komfortu staré chalupy

Dotaz: Úprava komfortu staré chalupy

Dobrý den, snažím se zlepšit komfort v jedné místnosti ve sto let staré chalupě s metrovými zdmi. Místnost je podsklepena (sklep je nízký-není možné ho zateplit), rohová, směrovaná na severozápad. nyní je v polovině místnosti je dřevěná podlaha a stará dlažka. Místnost není nijak vlhká, ale prohřátí po zimě, kdy se chalupa neužívá je velmi dlouhé. Severní stěna , která směřuje do sadu vykazuje chlad i v parném létě. Mám v plánu vykopat podlahu a nahradit jí betonem. S místními radami jsem předpokládal složení :beton, hydroizolace, polystyren,beton. Je nutné použít u podsklepené místnosti hydroizolaci? Jsou rozumné dvě betonové desky na podsklepenou místnost? Je možné zvolit jednoduší složení podlahy? Komfort ve zbytku budovy, který je ale situován na jihovýchod, nepodsklepen a podlaha je vybetonovaná je dobrý.
Dále přemýšlím o zateplení severní zdi zevnitř dřevovláknitou izolací-deskou. V tomto případě nevím, zda na desku nanést nějakou omítku, která povrch uzavře nebo ne. Děkuji

Dotaz položil/a: Petr Heral, 07.04.2015

Odpovědi k dotazu: Úprava komfortu staré chalupy

Problém s chladnou místností ve „staré chalupě“ pramení ze způsobu užívání. Necháme-li přes zimu objekt vychladnout, pak setrvačnost chladu u „100cm“ zdi z kamenného nebo smíšeného zdiva je značná. Pokud objekt i v přechodném období (jaro) užíváme pouze nárazově (o víkendech) dojde k jeho prohřátí definitivně až přirozenou cestou – teplem okolního vzduch (tudíž nejdříve v květnu). Zmiňované vnitřní zateplení může urychlit čas pro zátop při nárazové návštěvě v zimě nebo na jaře. Paradoxně bude ale „stát v cestě“ teplu z venkovního vzduch v jarních měsících. Výslednou skladbu zateplené konstrukce je vhodné posoudit výpočtem na výskyt kondenzace uvnitř konstrukce a konstrukce by měla být do interiéru pro vlhkost otevřená (umožní odvětrání případného kondenzátu do interiéru – zóna kondenzace bude záviset na tloušťce a kvalitě zvoleného izolantu). Záměr s podlahou je třeba posoudit především z pohledu statického. Z dotazu není patrné, zda je strop klenutý. V každém případě doporučuji přizvat ke konzultaci statika. Zateplení takové konstrukce bude jistě prospěšné. K izolování vodorovných konstrukcí proti vlhkosti ve starých objektech je třeba přistupovat obezřetně. Spíše bych se přikláněl k tomu, ve starém domě ponechávat konstrukce propustné pro vlhkost nebo navrhnout provětrávání konstrukcí. Podle zkušenosti s vedlejší místností, kde zabetonování podlahy nevyvolalo postup vlhkosti do obvodových stěn, se zdá, že objekt nemá se zemní vlhkostí problémy.


Mgr. Bohuslav Čtveráček, energetický poradce ECČB (www.eccb.cz)
Odpověděl/a: Energy Centre České Budějovice, 30.07.2015
Sdílení dotazu
Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Buďte první a napište komentář

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE