Sdílet
 

Odborná energetická poradna: Vlhkost rekreačního objektu

Dotaz: Vlhkost rekreačního objektu

Dobrý den ,
chtěl bych vás poprosit o radu.
Po příjezdu na chalupu je znát vlhkost v molitanech a v peřinách. Doporučil byste mi na přídavné vytápění použít infrapanel, který jak jsem se dočetl by měl kromě topení také vysoušet?
Nebo mezi konvektorem a infrapanelem není rozdíl, co se týká vysoušení?
Děkuji za odpověď.

Dotaz položil/a: Tazatel neuvedl své jméno, 30.07.2015

Odpovědi k dotazu: Vlhkost rekreačního objektu

Děkuji Vám za Váš dotaz a za zájem o naše poradenství. K Vašemu dotazu na kondenzaci vlhkosti na chalupě uvádím. :
Příčinou vlhkosti v molitanech a peřinách je kondenzace vlhkosti ze vzduchu, ke které dochází při poklesu vnitřní teploty. Vlhkost se pak sráží na nejchladnějších místech, jejichž povrchová teplota je nižší než rosný bod. Zabránit kondenzaci vodní páry lze zvýšením vnitřní teploty a pravidelnou výměnou vzduchu větráním.
Při použití infrapanelů je tepelné sálání směřováno na ozařovaný povrch, jehož teplota se zvyšuje a případná vlhkost se odpařuje. Následně se tepelná energie odráží do prostoru a zvyšuje se teplota vzduchu.
Konvektory předávají teplo do prostoru převážně prouděním vzduchu, který se od tělesa konvektoru ohřívá a dále předává teplo stěnám a vybavení místností. Postupným zvyšováním vnitřní teploty pak dochází k postupnému vysoušení povrchů stěn a předmětů.
Pro vysoušení vybavení chalupy jsou tedy vhodnější infrapanely, jejichž sálavý tepelný tok je nasměrován do míst, ve kterých chceme kondenzaci omezit, nebo jí zcela zabránit. Konvektory jsou pak vhodné k vytápění.
Odpověděl/a: Energy Centre České Budějovice, 30.07.2015
Sdílení dotazu
Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Celkem komentářů: 1

Větrací jednotka 05.08.2015, 11:21:21

Já bych v tomto případě zvolil větrací jednotku s rekuperací. Dá se u nich nastavit automatická regulace dle aktuální vlhkosti a rekuperace dokáže větraný objekt ohřát. Interiér s tím přímo nevytopíte, ale v době nepřítomnosti to ani nepotřebujete. Větrací jednotky mají velice nízký příkon a hlučnost, myslím si, že by to Váš problém vyřešilo. Podívejte se na www.korado.cz, nabízejí jednotky Korasmart za velice slušnou cenu. Kriss

Přidat nový komentář

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE