Dotaz: Omezení vlhkosti v bytě
Dobrý den, rád bych Vás poprosil o radu, jak by se dala omezit či snížit vlhkost v bytě. Jedná se o byt, který je cca do 1m výšky pokojů pod zemí. 2 pokoje, v každém je 1 okno. Součástí jednoho pokoje je i sprcha a kuchyňský kout. Od těchto aktivit určitě pochází hodně z té vjhkosti.
Po proměření vlhkosti jsem zjistil, že při teplotě cca 25st.C je vlhkost 60-70%. Problém je v tom, že se začínají objevovat plísně....
Moc Vám děkuji za každou radu....

Odpověď

Problémy s vlhkostí a plísnění u suterénních nebo částečně zapuštěných bytových prostor pod úroveň terénu jsou velmi časté. Zpravidla se jedná o nedostatečné izolace proti zemní vlhkosti, jedná-li se o starší objekty. U novějších domů, kde již hydroizolaci byla věnována větší péče, se může jednat o problémy s kondenzací vodní páry na chladném povrchu špatně tepelně izolovaných konstrukcí nebo na místech tepelných mostů (kouty a rohy místností).

Snížení vlhkosti v bytě lze dosáhnout odstraněním její příčiny a tu je potřeba identifikovat. Začít by se mělo stavebním průzkumem a prohlídkou na místě. To by měl provést specialista se zkušeností s odvlhčováním staveb.
V případě pronikání zemní vlhkosti bude nutno provést stavební opatření vedoucí k vysušení nebo odvlhčení. Systémů je několik, je nutno zvážit dle konkrétního stavu, který bude nejvhodnější. Dodatečnou izolaci lze vytvořit např. chemickou injektáží zdiva, nebo pomocí speciálních izolačních stěrek, vložením foliové hydroizolace, využitím některé z elektro-osmotických metod.

Vlhkost lze snížit odvětráním pod úroveň terénu uložených konstrukcí – například vytvoření větraných svislých a vodorovných dutin (pod podlahou - systém IGLU nebo štěrkové podsypy - a z vnější strany podél stěn). Jedná se například o systémy z tzv. IPT desek. Jedná se o desky z tvrdého polyetylénu o stavební výšce cca 70 mm. Profilace desek je podobná přepravce na vejce, respektive více známým nopovým PE foliím, které slouží pro oddrenážování nebo jako separační vrstva. IPT desky jsou přiloženy svisle na upravený povrch suterénního zdiva – vyrovnávací omítka z lehké vápenné malty. Tím je vytvořena v celé ploše zdi svislá dutina o šířce cca 60 mm. Systém se vyrábí jako celek s doplňky. Technické informace lze získat na www.isotec.cz, a www.karlomix.cz. Větraná vzduchová dutina sama o sobě nemusí vše řešit, je nutno odborně posoudit všechny příčiny vlhkosti a opatření rozšířit. Například se může do podzákladí stahovat dešťová voda z okapů, stékáním po terénu apod. Pak je nutno pamatovat na drenáže, okapové chodníky, funkční dešťovou kanalizaci nebo rigoly.

Tato opatření se pak ještě zpravidla kombinují se sanačními omítkami v interiéru (především na zdech napadených plísněni) a hlavně je žádoucí při odkopání zeminy podél objektu nebo vykopání podlah vložit tepelné izolace – zpravidla desky z extrudovaného polystyrénu v tl. cca 6 až 10 cm.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den pane Boku,
děkuji za Váš zajímavý dotaz.

Energy Centre České Budějovice