Dobrý den,
obracím se na Vás o radu ohledně vlhkosti. Stal jsem se loni vlastníkem mlýna ve Stráži nad Ohří. Mlýn jsem nechal prohlásit za kulturní památku a začínám ho opravovat. Mlýn je ve stavu jako by se tam nic 70 let nedělo.

Mlýn není obydlený a tudíž ani vytápěný.

Kromě jiného mne trápí vlhkost zdiva v kuchyni.
Provedl jsem následující opatření:
Odstranil jsem lina pod kterými byly louže.
Odstranil jsem keramický obklad ze stěny okolo kamen
Instaloval jsem Solární větrací systém STANDARD SO11 10 W

Tento systém nasává z východní stěny cca 50 cm nad zemí a vyfukuje do komína (sundal jsem rouru od kamen). Jede to celkem intenzivně celé léto.A právě tímto opatřením si nejsem jistý neb se situace nelepší.

Podřezávat dům asi nebudu. Co by jste mi poradil?


Objekt J postaven kolem roku 1850 z kamene. Je nepodsklepený.

S pozdravem
Gabriel

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz a zájem o naše poradenství.

Instalaci solárního větracího systému se neřeší příčina vlhkosti, ale lze to nazvat snahou o pouhé zmírnění špatného stavu. Z poskytnutých foto je patrné, že zatížení vlhkostí je velmi vysoké a vlhkostní mapy zasahují prakticky až ke stropu.

Pokud byl solární větrací systém jediným způsobem odvětrání daného prostoru, není v zásadě divu, že výměna vzduchu byla spíše nedostatečná. Výrobcem uváděný vzduchový výkon lze považovat za reálný jen při optimálních podmínkách. Jedná se v podstatě o slabý ventilátor, jehož chod je závislý na solárním panelu, v noční době tedy patrně neběží. Druhou věcí je fakt, že v letním období je teplý denní vzduch o vysoké relativní vlhkosti, pokud je dopraven do chladnější místnosti s chladnými povrchy, dochází spíše ke kondenzaci, než vysoušení. Lepšího efektu by se dosáhlo vháněním chladnějšího a suchého vzduchu, což lze pouhým ventilátorem zajistit spíše v zimě.

Odstranění roury od kamen nemusí vést k žádanému proudění vzduchu v místnosti, jak si člověk představuje.

Z pohledu vlhkých stavebních konstrukcí lze doplnit, že omítky budou bezpochyby i s vysokým obsahem salinity. To přispívá k vázání vody a jejich degradaci.

Pokud se plánuje nějaká větší stavební úprava nebo revitalizace objektu, bude nutno začít odborným posudkem, který odhalí příčiny současného stavu, vyjde se celkové prohlídky objektu, posouzení všech vlivů a jejich podílu na vlhkosti. Dále se provedou odběry vzorků na salinitu a vlhkost. Posudky prováděné specializovanými firmami pak obvykle zahrnují i optimální návrh koncepce sanačních postupů, které jsou pro daný objekt a situaci vhodné. Následujícím krokem je projektová dokumentace.

Nemusí to znamenat „podřezání zdiva“, které je ostatně u kamenných zdí poměrně náročné a drahé. Existuje více sanačních metod, které se obvykle nějak kombinují. Kombinace zahrnuje vždy provedení sanačních omítek, což je opatření doplňkové, ale zároveň je potřeba provést i nějaké opatření hlavní, např. odvětrávací systémy, injektáž, elekto-osmotické metody a další možnosti.

Pokud je nyní cílem pouze nějak objekt vysušit, pak lze doporučit intenzivní větrání v zimním období, ale předtím odstranit všechny vlhké omítky, očistit zdivo a proškrábat spáry. Větrat lze okny a využitím komínového tahu (pokud je komín skutečně průchodný), nebo i pomocí ventilátorů s tím, že jejich chod bude řízen na základě vyhodnocení teplot a vlhkosti, tedy například vybavené hygrostaty. V uzavřených prostorách lze použít i interiérové odvlhčovací jednotky. Pokud ale nebudou odstraněny alespoň zčásti objektivní příčiny vlhkosti, bude se jednat vždy jen o dočasné vylepšení stavu.

Ing. Jiří Veselý, energetický poradce Energy Centre České Budějovice

Energy Centre České Budějovice