Dotaz: Chci stavet z cihel Heluz, tloustka zdiva 30 cm + 15 cm polystyren. Nevim ale kterou z nabizenych cihel Heluz vybrat. Na vyber jsou 30 STI (superizolacni_, 30 SB (brousena) a 30 STI SB (superizolacni brousena). Prosim o pomoc s vyberem, tak abych dosahl optimalniho kompromisu ceny, tepelne izolacnich a akumulacnich vlastnosti, akusticke vlastnosti, pracnost zdeni a rozvodu.
Tady jsou nektere z vlasnosti cihel:
Heluz 30 STI - R=3.16 U=0.30 Rw=39 PT=8 cena = 808 Kc/m2
Heluz 30 SB - R=1.92 U=0.46 Rw=45 PT=12 cena = 789 Kc/m2
Heluz 30 STI SB - R=2.81 U=0.34 Rw=?? PT=8 cena = 872 Kc/m2
Moc dekuji za pomoc
Provést obvodovou zeď tak, aby splňovala současné normové požadavky z hlediska tepelné izolace je výhodné s dodatečným zateplením. Se zateplením se zpravidla dosahuje lepších hodnot izolace při celkové menší tloušťce konstrukce a zároveň s výhodou lepšího ošetření tepelných mostů, což rozhodně není zanedbatelné. Vliv tepelných mostů u jednovrstvé konstrukce může dosahovat 5 až 10% zhoršení celkových izolačních vlastností stěny.
Současná platná norma ČSN 73 0540-2 rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro obvodovou zeď 0,38 (W/m2.K). Hodnota doporučená je pro zdivo obvodové z cihel 0,25 (W/m2.K). Vzhledem k rostoucím cenám energií doporučujeme, aby u novostaveb RD byla naplněna hodnota doporučená, tedy alespoň 0,25 (W/m2.K). Pokud se rozhodujete pro parametry ještě lepší, které se blíží standardu nízkoenergetického domu, lze to jistě schválit.
U typů cihel, které uvádíte (hodnoty jsou patrně z podkladů výrobce), má nejlepší izolační parametry Heluz 30 STI se součinitelem prostupu tepla U 0,30. To samo o sobě splňuje normu. S 15 cm EPS bude celkové U 0,15 (W/m2.K). Druhé místo – 30 STI SB - bez zateplení jakž takž vyhoví na požadavek normy, s 15 cm EPS bude celkové U 0,16 (W/m2.K). Tyto dvě varianty však na tom nebudou nejlépe akusticky (Rw je méně než 40 dB) a ani jejich tepelná akumulace nebude z důvodu malé hmotnosti cihel velká. V daném případě je dále myslím zbytečné používat dražší tepelně izolační maltu, protože většina tepelné izolace konstrukce je dána velkou tloušťkou zateplení, materiál malty se projeví zanedbatelně. Důležité je ale především řešení detailů a tepelných mostů. Zapomenout by se nemělo především na zateplení soklu a základu – zpravidla se provádí z desek extrudovaného polystyrénu (XPS) v tl. 10 až 14 cm a alespoň 60 až 80 cm pod úroveň upraveného terénu.
Poslední varianta 30 SB bez zateplení nevyhovuje, je tedy určeno pro zdění se zateplením. S 15 cm EPS bude celkové U 0,18 (W/m2.K). Akusticky nejlepší varianta (Rw 45 dB). Při volbě zdiva se zateplením se z ekonomických důvodů preferuje co nejtenčí nosná zeď a přidává se na tepelné izolaci. Lze tedy ještě i uvážit jiný, tenčí a levnější materiál nosné zdi. Například v případě cihel Supertherm Heluz 30 P+D na obyčejnou VC zdící maltu udává výrobce součinitel prostupu tepla U 0,59 (W/m2.K) a postaru tepelný odpor zdiva R 1,66 (m2.K/W). S 15 cm EPS bude celkové U 0,19 (W/m2.K). Akusticky ještě lepší (Rw 46 dB). Pro dosažení hodnoty součinitele U 0,15 (jako první varianta), by tloušťka dodatečného zateplení této konstrukce musela být 22 cm.
Pro cihly Supertherm Heluz 24 P+D na obyčejnou VC zdící maltu udává výrobce součinitel prostupu tepla U 1,03 (W/m2.K) a postaru tepelný odpor zdiva R 0,80 (m2.K/W). S 15 cm EPS bude celkové U 0,23 (W/m2.K). Akusticky nejlepší (Rw 48 dB, jedná se o těžké cihly, dobrá bude tedy i akumulace). Pro dosažení hodnoty součinitele U např. 0,18 by tloušťka dodatečného zateplení této konstrukce musela být 20 cm.
V orientačním výpočtu jsem uvažoval tepelný izolant o součiniteli tepelné vodivosti λ 0,045 W/m.K. To odpovídá s rezervou nejčastěji používaným fasádním expandovaným polystyrénům a platí i pro minerální, skelnou nebo kamennou vlnu. Hodnoty se neliší mnoho, pro orientační stanovení lze považovat tepelně izolační vlastnosti jak vláknité izolace tak polystyrénu za téměř shodné.
U minerální vaty je dobré si uvědomit, že deklarovaná hodnota součinitele tepelné vodivosti se zpravidla uvádí z „kosmetických důvodů“ při poměrně malé praktické vlhkosti. Ta však v mrazivých dnech a v důsledku dočasné kondenzace vodní páry v izolantu může být větší. Následné odpařování kondenzátu z vláknitých izolací je do jisté míry odlišné dle orientace vláken. Při kolmo uspořádaných vláknech se uvádí hodnoty λ právě kolem 0,045. Preferenci minerální vaty nebo polystyrénu je potřeba uvážit individuálně dle toho, jaké vlastnosti fasádní pláště preferujete. Jde tedy o určitou lepší paropropustnost a jistě i požární vlastnosti. K cihelnému materiálu bych doporučil paropropustnější vláknitou izolaci.
V případě použití například vápenopískových nebo betonových cihel již z hlediska paropropustnosti není polystyrénem co dále zhoršit. Nabízí se tedy, zda nezkusit ještě staticky přehodnotit obvodovou stěnu například na tloušťku 20 cm z vápenopískových bloků a přidat polystyrén ve větší tloušťce – při 20 cm EPS bude celkové U 0,20 (W/m2.K), při 24 cm EPS bude celkové U 0,17 (W/m2.K). Akusticky i z hlediska akumulace tepla bude konstrukce velmi dobrá. Ceny jednotlivých variant je potřeba zkalkulovat se zahrnutím ceny zdící malty, pracnosti provádění a přičíst KZS.
Dobrý den pane Senku, děkuji za Váš dotaz.