Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat na váš názor na nejvhodnější typ vytápění a paliv pro obytný dům.
Aktuální stav:
Centrální litinový kotel před koncem životnosti. Jmenovitý výkon 200kW. Palivo koks. Přípojka středotlaku zemního plynu je možná.
Podlahová plocha bytů je cca. 1320 m2. Vytápěný objem cca. 5280m3.
Sklepní prostory 400m2. Půdní prostory 400m2.
Otázka zní:
1) je výhodnější zůstat u centrálního vytápění nebo instalovat ve všech bytech etážové plynové topení?
2) Pokud centrální kotel tak jaké palivo?
Vím, že odpověď bez dalších informací je složitá, ale i přes to bych rád kdyby jste se mi pokusili nastínit možnosti a výhody či nevýhody možných variant.
Děkuji Tomáš Till.

Odpověď

Z poskytnutých údajů je zřejmé, že se jedná o bytový dům s více byty. Centrální vytápění má pro tento případ některé nevýhody, ze kterých uvádím ty nejpodstatnější:

Volba vhodného výkonu kotle
Pro případ poruchy jediného instalovaného kotle zůstávají všechny připojené byty bez tepla, příp. bez teplé užitkové vody. Tomuto nebezpečí se ale lze vyhnout instalací dvou kotelních jednotek. Tento způsob je i provozně hospodárnější, zejména v letním období, kdy je kotel používán pouze pro ohřívání vody pro užitkové účely

Rozúčtování nákladů připadajících na jednotlivé byty
Výsledné náklady spojené s dodávkou tepla do jednotlivých bytů je nutno rozúčtovat jednotlivým uživatelům. Podle platné vyhlášky č. 372/2001 Sb. je možno použít dva způsoby rozúčtování:
- podle započitatelné podlahové plochy, tj. podle velikosti jednotlivých bytů
- podle poměrových měřičů

První způsob nemotivuje jednotlivé uživatele k hospodárnému provozu. Druhý způsob je spravedlivější, vyžaduje však instalaci poměrových měřičů na každé otopné těleso, jejich každoroční odečítání a vyhodnocování a s tím spojené investiční a provozní náklady. Žádný z těchto způsobů nevylučuje možné spory o správnost rozúčtování.

Obsluha kotle
Kotelna s instalovaným výkonem cca 200 kW vyžaduje kvalifikovanou obsluhu a podléhá více legislativním předpisům, zejména z oblasti bezpečnosti práce, hospodárnosti provozu a z oblasti životního prostředí
.V případě etážového topení tyto problémy nemohou nastat. Každý z uživatelů bytů je odběratelem plynu (případně el. energie), jeho spotřeba je měřena a je mu dodavatelem fakturována. Volba vnitřní teploty, provozní doby a tím i nákladů je zcela na uživateli bytu.
Při volbě centrálního kotle pro celý dům je nutno vycházet z dostupnosti jednotlivých forem energie, z cenových relací jednotlivých forem energie, předpokládaných investičních a provozních nákladů a z nutných ohledů na stav životního prostředí.

Z uvedených důvodů nelze uvažovat o uhlí (emise škodlivin) případně koksu (cena), kusovém dřevě (nutnost obsluhy). Z dostupných forem pak zbývají:
El. energie - lze předpokládat nutnost vybudování nové přípojky, stávajíc patrně nebude dimenzována na uváděných 200 kW. Výhodou je možnost vysokého stupně regulace a automatizace provozu, provoz s minimálními časovými nároky na obsluhu
Zemní plyn – nutnost vybudovat plynovou přípojku, možnost vysokého stupně regulace a automatizace provozu, provoz s minimálními časovými nároky na obsluhu
Dřevní pelety – nutnost skladovacích prostor na palivo, nutnost každodenní obsluhy
Z uvedeného stručného přehledu bude zřejmě volba mezi el. energií a zemním plynem. El. energie se v současné době jeví jako nákladnější, ale vývoj cen nelze předvídat.
Další možností by byla instalace tepelného čerpadla vzduch-voda, ale tato závisí jednak na pořizovacích nákladech a jednak na místních podmínkách.

Dobrý den a děkuji Vám za Váš dotaz a za zájem o naše poradenství.

Energy Centre České Budějovice