Sdílet
 

Odborná energetická poradna, Zateplování starších budov: Zateplení domu ovčí vlnou

Dotaz: Zateplení domu ovčí vlnou

Dobrý den, zvažuji zateplení domu ovčí vlnou a ráda bych se zeptala na výhody a nevýhody či rizika (nač si dávat pozor) této varianty + zejména také na to, jaké izolační vlastnosti (hlavně prostupnost tepla) má vlna v porovnání s klasickými izolacemi jako polystyren či minerální vata, jakou tloušťku vlny by bylo vhodné volit, aby se vyrovnala izolačními vlastnostmi řekněme 10 cm izolaci polystyrenové. Případně uvítám jakékoliv další informace o tom, jak se s vlnou při zateplování pracuje. Moc děkuji!

Dotaz položil/a: Tazatel neuvedl své jméno, 30.07.2015

Odpovědi k dotazu: Zateplení domu ovčí vlnou

Děkuji Vám za Váš dotaz a za zájem o naše poradenství. K Vašemu dotazu na vhodnost použití ovčí vlny jako tepelné izolace domu uvádím:
Ovčí vlna se upravuje po použití jako tepelné izolace odstraněním nečistot a praním. Dále se impregnuje proti ohni. Většinou se dodává v podobě rohoží různých rozměrů. Pro toto použití se nanáší na nosný materiál (např. filc, netkanou textilii), čímž je zabezpečena rozměrová stabilita Dodává se pod různými obchodními názvy, např. Naturwool, Isolena nebo Gold
Tepelně – izolační vlastnosti jsou charakterizovány součinitelem tepelné vodivosti lambda v rozsahu 0,034 – 0,042 W/m.K
Pro porovnání pěnový polystyren PPS má výpočtovou hodnotu tohoto součinitele v závislosti na měrném objemu 0,037 – 0,051 W/m.K; polystyren EXP 0,034 W/m.K. Tepelně izolační vlastnosti ovčí vlny jsou tedy s polystyrenem srovnatelné. Výhodou ovčí vlny je oproti polystyrenu výrazně nižší faktor difuzního odporu (lepší propustnost pro vodní páru).
Pro minerální vatu je udáván tento součinitel v rozsahu 0,054 – 0,095 W/m.K.
Podle uvedených vlastností se tedy jeví ovčí vlna jako výhodná přírodní tepelná izolace.
Odpověděl/a: Energy Centre České Budějovice, 30.07.2015
Sdílení dotazu
Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Buďte první a napište komentář

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE