Dotaz: Dobrý den, chystáme se ke stavbě domu a tak bych ráda věděla, zda se doporučuje zateplení nového rodinného domu postaveného z cihel Porotherm. Ptala jsem se již několika odborníků a dostalo se mi různých odpovědí. Děkuji

Odpověď

Otázka je poněkud obecná. Záleží na tom, z jakých konkrétních tvarovek Porotherm bude obvodová zeď postavená. Zde je namístě si připomenout normové požadavky pro novostavbu.

Současná platná norma ČSN 73 0540-2/Z1 z roku 2005 stanovuje dvě hodnoty tepelné izolace - požadovanou a doporučenou. Jedná se o hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro obvodovou zeď 0,38 (W/m2.K). Hodnota doporučená je pro zdivo obvodové z cihel 0,25 (W/m2.K).

Vzhledem k rostoucím cenám energií doporučujeme, aby u novostaveb RD byla naplněna hodnota doporučená, tedy 0,25 (W/m2.K).
Toho lze u zděných objektů dosáhnout dvěma způsoby:
První alternativa je použít takové jednovrstvé zdivo, které uvedené podmínky splní – například jednovrstvé zdivo z cihel Porotherm 44 SI na tepelně izolační zdící maltu. Hodnoty jednotlivých systémů zdiva udívá výrobce ve svých technických podkladech, stačí si vybrat. Při použití tohoto typu zdiva se již další zateplení nedoporučuje, jedná se o zdivo určené pro jednovrstvé zdění. Významnou roli hraje především zdící malta a dodržení technologického předpisu výstavby a řešení detailů (tepelné mosty). Výhodou konstrukce jsou kromě vysoké tepelné izolace i optimální difuzní vlastnosti – zdivo dobře odvádí vlhkost. Toto zdivo již nedoporučujeme dále zateplovat. V případě zateplení tohoto zdiva tepelnou izolací o tloušťce kolem 5 cm polystyrénu naopak dochází vzhledem k průběhu teplot uvnitř zdiva k riziku kondenzace na vnitřním líci polystyrénové vrstvy.

Druhou variantou je použití zdiva s kontaktním zateplovacím systémem. Při volbě zdiva vrstveného s tepelnou izolací je obvyklejší použít tenčí a levnější nosnou stěnu (s požadavkem na zajištění statické únosnosti zdiva – např. 25 cm) a pak použít větší tloušťku tepelné izolace, která je pak zpravidla pro dosažení doporučené hodnoty dle ČSN navrhována v tl. např. od 14 cm, záleží na izolačních vlastnostech nosného jádra. Obvodová konstrukce se posuzuje jednak z hlediska hodnoty U, ale rovněž i na kondenzaci vodní páry v konstrukci. Ta závisí na fyzikálních vlastnostech použitých materiálů, mimo jiné i na součiniteli difuze. V případě minerální vaty se jedná o materiál o malém difuzním odporu a vlhkost může lépe odcházet z konstrukce do exteriéru. Polystyrén je naopak pro vodní páry málo propustný a tudíž se do kondenzační zóny, pokud je v izolantu, nedostane velké množství vody. Kondenzace je nebezpečná na rozhraní nosného zdiva a nalepeného kontaktního zateplovacího systému, kde nahromadění vlhkosti může způsobit vážné defekty. To se může stát například ve skladbě, kde je kombinováno kvalitní izolační zdivo s polystyrénem malé tloušťky – viz. výše. Kondenzaci je nutno ověřovat výpočtem.
Je tedy nutno se rozhodnout, které z variant dáte přednost.

S pozdravem Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den paní Parenicová,
děkuji za Váš zajímavý dotaz a zájem o naše poradenství.

Energy Centre České Budějovice