Dotaz: Máme 100 let starý rodinný dům se zateplenou severní fasádou (2004).
Rád bych ještě zateplil podlahu půdy, nevím jak technicky řešit, aby zůstala celá pochozí, ale nemusel jsem vybourávat starou podlahu?
Děkuji! Vlček

Odpověď

Pro posouzení vhodného zateplení posledního stropu, resp. podlahy v prostoru půdy. Vašeho domu by bylo nutné znát podrobný popis skladby stropu včetně zaměření. Předpokládám dle Vašeho popisu a stáří domu, že se jedná o klasický trámový strop. Jednotlivé trámy jsou patrně v osových vzdálenostech cca 80 až 100 cm, zespodu podbíjení prkny s omítkou na rákos a shora prkenný záklop. Na záklopu je použita buď škvára nebo jiný zásyp a pochozí vrstva bude přebetonovaná, nebo tam budou cihlové půdovky, cementový potěr apod.

Tepelný odpor R takovéto skladby bude v rozmezí 0,75 až 0,85 m2.K/W. V současné době platí pro tepelné izolace norma ČSN 73 0540-2/Z1 z roku 2002, novela 2005. Tato norma stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Pro strop pod nevytápěnou půdou je požadovaná hodnota pro lehkou konstrukci (dřevěná) U 0,25 a doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je 0,16. Popsané stropy mají nyní hodnotu U v rozmezí 1,3 až 1,2.

Pro splnění hodnot dle současné platné normy lze orientačně počítat s dodatečným zateplením tepelnou izolací v tl. 12 až 14 cm pro dosažení požadované hodnoty dle ČSN a cca 22 – 24 cm pro doporučenou hodnotu. Jako izolaci je vhodné použít paropropustné desky z minerální vaty (Orsil, Rockwool) volně položené na stávající podlahu půdy. Vhodné nejsou materiály s vyšším difuzním odporem (polystyren). Skladba se nesmí shora uzavírat folií, která by působila jako parozábrana a došlo by ke kondenzaci v izolaci – vodním parám z interiéru je nutno umožnit volný odchod.

Při použití tuhých desek izolace z kamenné vlny lze na plochu volně položit řídký rošt z prken a přes ně kolmo přivrutovat podlahu z prken na sraz. Při běžném zatížení na půdě tato plocha vyhovuje.

Druhou možností je pak zafoukání izolace do dutiny mezi trámy – např. Climatizer, což je izolace na bázi buničiny. Zde se musí v každém poli vybourat otvory pro vstup a nevýhodou je pak to, že stropní trámy zde tvoří „tepelné mosty“, protože v tomto místě izolace chybí.

S pozdravem Ing. J. Veselý, energetický poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Vážený pane Vlčku, děkuji za Váš zajímavý dotaz.

Energy Centre České Budějovice