Sdílet
 

Odborná energetická poradna, Zateplování starších budov: Zateplení půdy

Dotaz: Zateplení půdy

Dobrý den,
koupili jsme starší rekonstruovaný dům. Stropy jsou sádrokartonové. Na nepochozí půdě je zateplení minerální vatou Orsil 26 cmm. Střecha je sedlová, tašky betonové + folie. Je toto zateplení dostatečné? Můžeme vatu přikrýt dřevotřískou?

Děkuji Vám za odpověď a zdravím Vás,

Jana Hesounová

Dotaz položil/a: Jana Hesounová, 10.11.2012

Odpovědi k dotazu: Zateplení půdy

Požadavky na tepelně izolační vlastnosti stěn a stropů stanovuje norma ČSN 73 0540-2, která uvádí hodnoty součinitele prostupu tepla pro prostup tepla stropem mezi vytápěným a nevytápěným prostorem a to hodnotu požadovanou  = 0,60 W/m2.K a hodnotu doporučenou  = 0,40 W/m2.K. Čím je hodnota tohoto součinitele menší, tím lepší tepelně izolační vlastnosti stavební konstrukce má.

V dotazu není uvedeno složení stávající stropní konstrukce, které se na tepelné izolaci rovněž podílí. Samotná vrstva minerální vaty 26 cm má tento součinitel blízký hodnotě  = 0,2 W/m2.K. Tato hodnota splňuje požadavky uvedené normy a toto zateplení je dostatečné.

Výhodou minerální vaty je její propustnost pro vodní páru. Tato je nutná k tomu, aby vodní pára vznikající užíváním obývaných místností mohla odcházet.

Překrytím vaty dřevotřískovou deskou nebo obdobnými deskami by tato propustnost byla výrazně omezena. Toto by mohlo mít za následek kondenzaci páry v izolační vrstvě, ztrátu izolačních vlastností a znehodnocení izolace. Překrytí izolace deskami proto nelze doporučit.

S pozdravem

Ing. Jaroslav Winkler
energetický poradce ECČB

Děkuji Vám za Váš dotaz a za zájem o naše poradenství. K Vašemu dotazu na tepelnou izolaci půdy sděluji:

Odpověděl/a: Energy Centre České Budějovice, 13.11.2012
Sdílení dotazu
Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Celkem komentářů: 1

Parozabrana 18.03.2013, 11:10:40

Dobrý den,
mám dotaz na použití parozábrany chci izolovat nevytápěnou a nepochůznou půdu pod kterou jsou obytné prostory. Skladba stropu je omítka, bednění, stropní trámy, bednění, škvára a beton. Chci použít izolaci stropu minerální vatou 200mm položením na stávající strop.

Přidat nový komentář

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE