Afelandra | Aphelandra squarrosa

Ve své domovině roste Aphelandra jako vzpřímený stálezelený keř. V pokojových podmínkách dorůstá výšky okolo 60 cm. Roste velice rychle. Není oblíbená pouze pro své květenství, ale i pro lesklé, zelené listy s bílými pruhy, které rostlinu zdobí po celý rok. Klasovité květenství se skládá z drobných ozdobných listenů a má žlutou nebo oranžovou barvu. Květy vydrží 6 – 8 týdnů.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: A. aurantiaca - mají šedou žilnatinu a oranžové klasovité květenství;
A. squarrosa - nejznámější druh, nese tmavě zelené listy s bílou žilnatinou a sytě žlutými květy rostoucí v klasu.
Původ: Brazílie, Mexiko, Kolumbie
Druh: kvetoucí pokojová rostlina
Typ listu: srdčité
Barva květu: žlutá
Kvete: Kvete od května do září.
Výška: 30 - 70 cm
Vůně: Květy nevoní.
Tvarování / řez: Seřezáváme starší rostliny, které se stávají nevzhledné. Květiny tak odspodu obrostou a zkošatí.
Hydroponie: ano
Trvanlivost: Při správné péči je to víceletá pokojová květina. Po druhém roce kvetení je však lepší si z vrcholového řízku vypěstovat rostlinu novou.
Světlo: Vyžaduje jasné rozptýlené světlo bez přímého slunce v létě. Příliš slunné stanoviště způsobuje hnědé skvrny na listech. Naopak na příliš tmavém stanovišti shazuje listy.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, Červen, Červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Světlo: Vyžaduje jasné rozptýlené světlo bez přímého slunce v létě. Příliš slunné stanoviště způsobuje hnědé skvrny na listech. Naopak na příliš tmavém stanovišti shazuje listy.
Teplota: Rostlině svědčí teploty okolo 20 ˚ C, v zimě by teplota neměla klesnout pod 13 ˚ C. V období květu vyžaduje chladnější stanoviště - okolo 13 ˚ C.
Voda: Zaléváme vlažnou měkkou vodou tak, aby substrát nikdy zcela nevyschl, ale aby nedošlo k přemokření. V zimě zálivku omezíme. Pokud rostlina vyschne, ztrácí rychle listy.
Vlhkost: Rostlina vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu. Rosení listů je nezbytné. Květináč rovněž umístíme do misky s vlhkými oblázky.
Hnojení: V létě hnojíme každý týden standardním tekutým hnojivem.
Množení: Množíme na jaře vrcholovými řízky při vyšší teplotě a vlhkosti. Ideální je květináč přikrytý igelitovým sáčkem. Rostlině tak zajistíme dostatek tepla a vlhkosti.
Přesazování: Mladé rostliny přesazujeme každoročně na jaře, starší každé 2 roky. Nádoby nevolíme zbytečně velké, raději častěji přesazujeme.
Zemina: rašelinový substrát nebo jednotná zemina
Letnění: nevhodné
Problémy: Hnědé špičky listů jsou příčinou příliš suchého vzduchu. Opadávání listů nejčastěji způsobuje sucho u kořenů nebo průvan a chlad.
Škůdci: Suchý vzduch přináší červce a štítěnky.
Tip: Po odkvětu odstraňujeme stonky květenství.