Banánovník | Musa

Ve své domovině banánovník roste jako strom dosahující obrovských výšek a plodící výtečné plody - banány, které rostou ve velkých trsech. V pokojových podmínkách se však pěstuje pro svůj vzhled, nikoli pro svoje plody.

Banánovník má velké, zelené, kožovité listy, které vyrůstají přímo z kmene. Pokud je rostlina větší a má vhodné podmínky, v červnu nebo červenci se objevují malé, žluté květy s růžovými listeny. Později se vytváří plody, které se objevují tak 3 - 4 měsíce po květech a dozrávají postupně.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Pro bytové podmínky je vhodný banánovník zakrslý Musa cavendishii (M. acuminata), Musa vellutina kvete žlutými květy, které vystřídají nejedlé plody.
Původ: Asie, Austrálie, Afrika a Jižní Amerika
Druh: pokojová rostlina
Typ listu: velké listy, vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: růžová, žlutá
Kvete: Kvete od června do července.
Výška: 150 - 200 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Tvarování / řez: nevhodné
Trvanlivost: Po dozrání plodů již rostlina neplodí. Proto ji uřízneme a necháme prostor odnoži.
Světlo: Vyžaduje dostatek světla, ne však přímé slunce pokud je na listech voda.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: Červen, Červenec

Požadavky na pěstování

Světlo: Vyžaduje dostatek světla, ne však přímé slunce pokud je na listech voda.
Teplota: Ideální je teplota okolo 20 ° C. V zimě by teplota neměla klesnout pod 15 ° C.
Voda: Pravidelně zaléváme tak, aby substrát nevyschl. Nedostatek vody způsobuje zasychání listů, přelití naopak zahnívání kořenového obalu.
Vlhkost: Vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu. Květináč s rostlinou umístíme do misky s vhlkými oblázky a listy pravidelně rosíme. Okraje listů hnědou, má-li rostlina vlhkosti nedostatek.
Hnojení: V létě hnojíme každých 14 dní standardním tekutým hnojivem, v zimě spíše vyjímečně.
Množení: Množíme na jaře odnožemi, které opatrně oddělíme od mateřské rostliny. Je nutné je pěstovat při teplotě půdy 20 ° C.
Přesazování: Přesazujeme každý rok zjara. Pokud rostlina vyroste do námi požadované velikosti, přestaneme přesazovat a vyměňujeme pouze vrchní vrstvu zeminy.
Zemina: směs rašeliny, písku a kompostu
Letnění: možné
Čištění: Listy otíráme vlhkým hadříkem. Lesk na listy nesnáší.
Škůdci: Banánovník je napadán často sviluškou.

Články na téma Banánovník


Jak si vypěstovat banánovník

Jak si vypěstovat banánovník

Banánovník se hodí do interiéru, kde je pěstován jako pokojová rostlina, ale i na zahradu. Záleží jen na výběru správného kultivaru. Jeho pěstování je však poměrně náročné a počítejme spíše s dekorativními listy než s chutnými plody.

Jak si vypěstovat vlastní banány

Jak si vypěstovat vlastní banány

Banánovníky připomínají svými rozměry stromy, jsou však obřími bylinami, jejichž plody se podle odrůdy konzumují jako ovoce nebo zelenina. Jak si banány vypěstovat?

Ozdobte si život rostlinami  II.díl

Ozdobte si život rostlinami II.díl

Nejlepším měsícem pro nakupování pokojových rostlin je září. Vracíme se odpočatí po dovolené, plni nejčerstvějších zážitků z různých, například jižních zemí, kde některé u nás typicky pokojové rostliny, jako třeba palmy či kaktusy, rostou volně v přírodě nebo se pěstují na terasách či balkonech.
Ten, kdo si chce své vzpomínky z dovolené co nejdéle uchovat, anebo jen překonat stres z návratu do práce, má ideální příležitost nějakou tou pokojovou rostlinou oživit byt.
Vždyť co může být hezčího, než přijít večer domů a podívat se na zátiší s banánovníkem, fíkusem či dracénou a vybavit si horkou pláž a šumící moře.