Brokolice | Brassica oleracea L. conv. botrytis var. Italica

Brokolice je příbuzná s květákem, zelím, kapustou, ale i řepkou olejkou. Je bohatá na vitamín C, B a betakaroten, z minerálních látek na hořčík, železo a draslík. Preventivně působí proti rakovině, zejména proti rakovině prostaty. Dále snižuje dopady cukrovky, zlepšuje trávení a povzbuzuje látkovou výměnu. Unikátní poměr vitamínů a minerálních látek blahodárně působí proti stresu. Pro zachování cenných minerálních látek je nejvhodnější co nejšetrnější příprava, to znamená tedy co nejkratší. Doporučuje se vaření v páře. Je vhodná k mražení.

Brokolice jako jednoletá rostlina během jednoho roku vytvoří růžici květních poupat. Pokud ji však nesklidíme, vytvoří ještě v témže roce květy a plody se semeny. Některé košťáloviny tvoří květy a plody až v příštím roce. Rostlina tvoří zdužnatělou lodyhu vysokou okolo 40 - 60 cm. Listy jsou silně ojíněné, zelené až tmavě zelené barvy s jemně namodralým nádechem. Brokolici pěstujeme pro hlavní růžici, která je tvořena z drobných růžiček. Po celou dobu vegetace rostlina tvoří postranní růžice, které sklízíme zhruba za 2 měsíce od sklizně hlavní růžice. Brokolice se pěstuje výhonková (chřestová) a květáková. U nás se však prodává a pěstuje výhonková, která tvoří vrcholovou růžici o pr. 10 - 25 cm a postranní výhony. Růžice mají tmavě zelenou až modrozelenou barvu. Květáková (italská) tvoří pouze vrcholové růžice bílé, žluté nebo nafialovělé barvy.

Po výsadbě záhon s brokolicí pravidelně odplevelujeme a okopáváme. Podle potřeby zavlažujeme. První sklizeň začíná v červenci. Růžice odřezáváme nožem. Na rozdíl od květáku listy nad růžicí před sklizní nezalamujeme. Po odříznutí středové růžice se začnou v paždí listů vytvářet postranní výhonky zakončené menší řůžicí. S touto druhou sklizní pokračujeme až do října. Bezprostředně po sklizni je třeba řůžice uložit do chladu a bez přístupu slunečního světla. Jinak brokolice rychle vadne a žloutne. Jinak lze brokolici skladovat pouze několik dní. Při delším skladování zasychá, růžičky vykvétají a mění barvu.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: rané druhy - Colonel (tvoří mnoho postranních růžic světle zelené barvy), Kermit (tvoří tmavě zelené růžice), Flash;

letní druhy - Lord;

pozdní druhy - Corvet (tvoří velké boční růžice), Cézar
Původ: Malá Asie
Druh: košťálová zelenina
Typ listu: střední listy, roztřepené či vícetvaré
Barva květu: žlutá
Kvete: Květy se objevují od července do srpna.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování. Její pěstování je úspěšnější nežli u květáku.
Trvanlivost: Je to jednoletá rostlina.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: Červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro pěstování je vhodné světlé stanoviště.
Teplota: Dobře snáší nižší teploty. Snese krátkodobě bez poškození teploty až -8 st. C.
Voda: Při nedostatku vláhy rostliny tvoří menší růžice. Pravidelná zálivka je proto nutností.
Hnojení: Během vegetace hnojíme několikrát ledkem.
Množení: Možno množit semenem.
Sadba: Před výsadbou záhon na podzim pohnojíme chlévským hnojem, na jaře Cereritem. Nejvyšších výnosů dosáhneme při jarní výsadbě. Semena vyséváme v polovině února do truhlíků. Sazenice přijdou ven na záhon v teplých oblastech od března, jinak od dubna ve sponu 50 x 50 cm. Sazenice jsou poměrně odolné vůči chladu. Jarní výsadbou dosáhneme toho, že rostlina vytvoří velkou středovou růžici. Pozdější výsadba vede k tomu, že růžice narostou menší a brzy vykvétají.

Rané druhy vyséváme v únoru, na záhon vysazujeme od dubna do května, sklízíme v červnu. Letní druhy vyséváme od března do dubna, vysazujeme od května do června a sklízíme od července do srpna. Pozdní druhy vyséváme na začátku června, vysazujeme v červenci a sklízíme od října do listopadu.
Zemina: Vyžaduje kvalitní půdu s dostatkem organických látek a vápníku. Kyselejší půda rostlině nesvědčí, může způsobit nádorovitost kořenů. Optimální pH je do 6,5.
Problémy: Příliš vysoké teploty a sucho může vést k předčasné tvorbě růžic, které jsou malé.
Škůdci: Listy řapíku napadají housenky plodomorky zelné. Listy se kroutí a odumírají. Účinný je postřik Decis.
Mšice zelná saje na listech, listy žloutnou a následně zasychají. Likvidujeme jí postřikem Pirimor, Reldan nebo Cronethon.

Články na téma Brokolice


Jak nás limituje při pěstování rostlin vegetační doba?

Jak nás limituje při pěstování rostlin vegetační doba?

Každá rostlina klíčí a roste jinak dlouho, než ji můžeme sklidit. Hovoříme o takzvané vegetační době. U některých druhů rostlin to může být jen měsíc, u jiných si nevystačíme s dobou od jara do podzimu a sazenice si proto musíme předpěstovávat již od ledna až února.

V klíčcích se ukrývají vitamíny

V klíčcích se ukrývají vitamíny

Naklíčené klíčky jsou nejen v zimě pestrou zásobou vitamínů, přitom jde o jednu z nejjednodušších věcí, jakou vůbec můžeme udělat. A klíčky nemusíme kupovat.