Echevérie | Dužnatka | Echeveria

Rod Echeveria zahrnuje na 150 nejrůznějších druhů, které se liší jak tvarem, zbarvením sukulentních listů, tak i možnými květy. Obvykle je však rostlina spíše nízká a nese růžici dužnatých listů, které mohou být zelené nebo červenohnědé. Dužnaté listy rostlině slouží jako zásobárna vody. Tyto listy jsou často ochmýřené, což rostlině zabraňuje přehřátí dužnatých listů. Některé z nich mají krátký kmínek a rostou jako rozvětvené polokeře, jiné rostou se zkráceným stonkem. Některé z nich nesou klasovité květenství, které vydrží kvést velice dlouho. Mají především oranžovou, žlutou , červenou nebo růžovou barvu a kvetou od zimy do jara.

Rostlina je velice dekorativní a její velkou výhodou je, že nezabírá příliš místa. Roste velice pomalu, je však oblíbená pro svoji nenáročnost na pěstování.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: E. agavoides - má špičky listů hnědé;
E. galuca - nese růžici voskovitých listů;
E. setosa - má listy bíle ochmýřeny;
E. carnicolor - nese růžové listy;
E. harmsii- roste jako rozvětvený stonek a špičky listů má červené
Původ: jižní oblast Severní Ameriky, Jižní Amerika
Druh: sukulent
Typ listu: malé listy, vejčité
Barva květu: oranžová, růžová, červená, žlutá
Kvete: Kvete od zimy do jara.
Výška: 5 - 20 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Některé druhy jako např. E. carnicolor se výborně hodí do závěsných nádob.
Tvarování / řez: nevhodné
Trvanlivost: Patří mezi rostliny, které nás budou těšit mnoho let.
Světlo: Rostlina miluje světlé stanoviště, ne však přímé sluneční paprsky, které by mohly rostlinu popálit. Naopak nedostatek světla rostlinu oslabuje.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: méně vody
Substrát: písčito-hlinitá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: prosinec, leden, Únor, březen

Požadavky na pěstování

Světlo: Rostlina miluje světlé stanoviště, ne však přímé sluneční paprsky, které by mohly rostlinu popálit. Naopak nedostatek světla rostlinu oslabuje.
Teplota: Vhodná je běžná pokojová teplota, v zimě by však neměla teplota klesnout pod 6 º C.
Voda: Zaléváme spíše mírně. Substrát by měl vždy mezi jednotlivými zálivkami vyschnout. V zimě zaléváme minimálně. Při zálivce dbejte na to, aby se voda nedostala na listy. Voda na nich způsobuje hnilobu. Nejméně vody vyžadují druhy s ochmýřenými listy.
Vlhkost: Rostlina snáší dobře suché ovzduší, tak není třeba vzdušnou vlhkost zvyšovat.
Hnojení: Od jara do léta hnojíme 1x měsíčně hnojivem na kaktusy. Později nehnojíme vůbec. Příliš mnoho hnojiva by mohlo poškodit jemné kořeny.
Množení: Můžeme množit listovými nebo vrcholovými řízky, které zakořeňují snadno v půdě. Dále možno množit výsevem.
Přesazování: Přesazujeme dle potřeby vždy zjara, když se již listová růžice nevejde do květináče. Pozor na jemné kořeny, které by se mohly snadno poškodit.
Zemina: substrát pro sukulenty a kaktusy
Letnění: Letní pobyt venku rostlině svědčí. Možno ji vysadit do skalky.
Problémy: Příliš mnoho vody způsobuje hnilobu a žloutnutí listů. Naopak pokud má rostlina vody nedostatek, listy vadnou a scvrkávají se.

Články na téma Echevérie


Kdo by neznal sukulenty

Kdo by neznal sukulenty

Stejně jako kaktusy tak i sukulenty našly své příznivce. Nejsou náročné na pěstování, takže se jejich péče snadno mohou ujmout i děti. Sukulentní rostliny se staly zájmem nejen laiků, alé také sběratelů. Existuje na tisíce druhů těchto rostlin, je tedy co obdivovat.
K sukulentům patří ty rostliny, které mají dužnaté listy nebo stonky, které jim umožňují zásobovat v nich vodu. Skupina sukulentů je velice rozmanitá co do tvaru a svých rozměrů.