Euphorbia

Pryšcovité rostliny patří mezi jedny z nejrozšířenějších a nejrůznorodějších čeledí na světě. Některé druhy se od sebe podstatně liší podobou a tvarem, jedno mají však společné. Šťáva z těchto pryšců je jedovatá! Tyto rostliny nepatří do pokojů malých dětí nebo vůbec do jejich blízkosti.

E. obesa je bezostný sukulentní pryšec v kulovitém tvaru. V bytových podmínkách však roste velice pomalu. E. tirucalli roste v přírodě jako obrovský keř až 9 m vysoký. Jeho výhony jsou oválné a silně rozvětvené. Rostlina nemá na svých stoncích skoro žádné listy s výjimkou těch, které se vždy krátce objeví, rychle zežloutnou a opadají. E. grandicornis je atraktivní díky svým dvojitým trnům a drobným lístkům, E. trigona vytváří tělo trojhranné a zdobí ho jemné po straně rostoucí lístky. Obvykle tyto sukulenty dorůstají v bytových podmínkách okolo 1 m.

Charakteristika rostliny

Původ: Afrika
Druh: sukulent
Typ listu: vejčité
Jedovatost: Šťáva vytékající obsahuje alergeny a je jedovatá. Pozor také u některých druhů na trny! Při péči o tyto rostliny používejte raději ochranné rukavice.
Výška: 10 - 150 cm
Náročnost pěstování: Jsou to rostliny vyloženě nenáročné na pěstování.
Trvanlivost: Při správné péči jsou to dlouhodobé pokojové rostliny.
Světlo: Mají rády co nejvíce světla, snášejí však i polostín.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: méně vody
Substrát: písčito-hlinitá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Světlo: Mají rády co nejvíce světla, snášejí však i polostín.
Teplota: Vhodná je běžná pokojová teplota okolo 20 º C. Pro přezimování je třeba rostliny umístit na chladnější avšak světlé stanoviště okolo 12 º C. Teploty nižší rostlinám vyloženě nesvědčí.
Voda: Pravidelně zaléváme tak, aby byl substrát mírně vlhký. V zimě zálivku omezíme.
Vlhkost: Suchý vzduch snáší dobře. Rosení jim nesvědčí.
Hnojení: Od jara do podzimu hnojíme jednou měsíčně hnojivem na kaktusy, v zimě nehnojíme.
Množení: Množíme stonkovými řízky, které zakořeňují v zemině. Než je však zasadíme, řízek ponoříme do vlažné vody, aby z něj přestala vytékat mléčná šťáva. Poté ho ponoříme do růstového hormonu a zasadíme do substrátu.
Přesazování: Mladé rostliny přesazujeme každoročně na jaře, starší exempláře jednou 3 – 4 roky.
Zemina: substrát pro kaktusy
Problémy: Přelití způsobuje hnilobu kořenů a úhyn rostliny.