Fargesia

Rod Fargesia zahrnuje na 40 druhů travin rostoucí v horských oblastech Číny a Himalájí, kde dorůstají výšky až 5 m. Ve své domovině tato travina slouží jako lehký stavební materiál a také si na ní rádi pochutnají pandy. Rákosovec roste trsnatě a velmi dobře se rozrůstá díky plazivých oddenků. Starší stébla jsou obvykle obloukovitě skloněná, z kolénka vyrůstá až 5 postranních větévek. Pokud rostlina na zimu shodí listy, na jaře obvykle znovu obrazí.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: F. nitida (rákosovec lesklý) – vytváří trsy a plazivé výběžky. Zatímco mladá stébla jsou vínová, starší jsou olivově zelené. Listy jsou zelené a listové pochvy purpurové. Zpravidla kvetou až po desítkách let. Rostlina svinuje listy za letních horkých dní nebo v zimě při vysokých mrazech.
F. murielae – hustě trsnatý bambus vytváří výběžkovité oddenky. Stébla se druhým rokem začínají větvit a od vrcholu se začínají sklánět dolů. Rostlina dorůstá výšky až 3 m. Stébla mají žlutozelenou barvu, listy jsou stálezelené, stébelné pochvy hnědé.
Původ: Čína a Himaláje
Druh: bambus
Typ listu: střední listy, vejčité
Barva listu: zelené
Šířka: 400 - 500 cm
Výška: 250 - 350 cm
Tvarování / řez: Na jaře rostlinu zkrátíme zhruba na polovinu.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro pěstování je ideální polostinné stanoviště, snese však i mírné slunce.
Voda: Rostlině nesvědčí sucho ani přílišné přemokření.
Množení: Množíme na jaře dělením trsů ještě před počátkem rašení.
Zemina: kyselá humózní půda
Tip: Vybírejte stanoviště chráněné před zimními větry.

Články na téma Fargesia


Bambus v zahradě? Žádný problém!

Bambus v zahradě? Žádný problém!

Exotický bambus sice pochází z teplých oblastí Asie, můžeme jej však s úspěchem pěstovat i v našich zahradách. Stane se zde zajímavým, stálezeleným solitérem, který roste neuvěřitelně rychle.