Gardénie | Gardenia jasminoides

Gardénie byla oblíbenou dekorací dívčích vlasů, ale i páni se jimi zdobili. Vkládali si květy do knoflíkových dírek. I nyní je velmi populární pro své nádherně voňavé květy podobné růžím. Tyto květy mají bílou barvu a jsou pro pěstitele něco jako odměnou za správné pěstování. Není totiž příliš jednoduché přinutit gardénii, aby pravidelně kvetla. I bez květů však dokáže být rostlina velice dekorativní. Tento stálezelený keř nese lesklé, tmavě zelené listy, které jsou samotné i bez květu ozdobné.

Charakteristika rostliny

Původ: Čína a Japonsko
Druh: kvetoucí pokojová rostlina
Typ listu: vejčité
Barva listu: tmavě zelené
Barva květu: bílá
Kvete: Kvete v létě nebo zimě.
Šířka: 40 - 90 cm
Výška: 30 - 100 cm
Vůně: Květy nádherně voní.
Náročnost pěstování: Rostlina je poměrně náročná na pěstování, protože vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu.
Tvarování / řez: Mladým rostlinám vyštipujeme vrcholy, starší po odkvětu seřezáváme.
Trvanlivost: Pěkný vzhled si uchovává 3 – 4 roky. Lépe kvetou mladé exempláře, proto je lepší postupně množit mladé rostliny.
Světlo: Ideální je světlé stanoviště, nejlépe okenní parapet. Pozor však na ostré letní slunce, které by mohlo rostlinu popálit. Nedostatek světla se projevuje žloutnutím listů.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: náročná
Doba květů: Červen, Červenec, srpen, prosinec, leden, Únor

Požadavky na pěstování

Světlo: Ideální je světlé stanoviště, nejlépe okenní parapet. Pozor však na ostré letní slunce, které by mohlo rostlinu popálit. Nedostatek světla se projevuje žloutnutím listů.
Teplota: Pro pěstování je vhodná běžná pokojová teplota, v zimě minimálně 15 º C.
Voda: Pravidelně zaléváme vlažnou odvápněnou vodou, aby substrát nevyschl. V zimě zálivku omezíme. Pro zalévání je nejvhodnější dešťová voda.
Vlhkost: Gardénie přímo vyžaduje zvýšenou vlhkost vzduchu, pokud má dobře kvést. Je nutné květináč postavit do misky s vlhkými oblázky a rovněž nejlépe denně rosit vlažnou měkkou vodou. Kvetoucí rostliny již nerosíme. Voda na květech způsobuje skvrny.
Hnojení: V době vegetace hnojíme každých 14 dní standardním tekutým hnojivem, v zimě stačí hnojit 1x za měsíc.
Množení: Množíme vrcholovými řízky na přelomu zimy a jara. Před tím než je necháme zakořenit v substrátu, řízek ponoříme do růstového hormonu a teprve pak rostlinku zasadíme. Květináč přikryjeme igelitových sáčkem, abychom rostlině zajistili dostatek tepla a vlhko
Přesazování: Přesazujeme zjara a vždy tehdy, kdy kořeny prorůstají květináč. Není vhodné přesazovat v době květu.
Zemina: rašelinový substrát
Letnění: nevhodné
Problémy: Častým problémem je, že rostlina tvoří poupata, která však opadávají před jejich otevřením. Rostlině je třeba zvýšit vzdušnou vlhkost častým rosením měkkou vodou. Je nutné také zajistit, aby teplota a vlhkost příliš nekolísala.
Škůdci: Nedostatek vzdušní vlhkosti obvykle přináší svilušky.
Tip: Gardénii se bude lépe dařit ve skleníku než v bytových podmínkách. Zde bude mít dostatek tepla a vlhkosti, které bychom v pokojových podmínkách stěží dosáhli.