Gardénie | Gardenia jasminoides

Gardénie byla oblíbenou dekorací dívčích vlasů, ale i páni se jimi zdobili. Vkládali si květy do knoflíkových dírek. I nyní je velmi populární pro své nádherně voňavé květy podobné růžím. Tyto květy mají bílou barvu a jsou pro pěstitele něco jako odměnou za správné pěstování. Není totiž příliš jednoduché přinutit gardénii, aby pravidelně kvetla. I bez květů však dokáže být rostlina velice dekorativní. Tento stálezelený keř nese lesklé, tmavě zelené listy, které jsou samotné i bez květu ozdobné.

Charakteristika rostliny

Původ: Čína a Japonsko
Druh: kvetoucí pokojová rostlina
Typ listu: vejčité
Barva listu: tmavě zelené
Barva květu: bílá
Kvete: Kvete v létě nebo zimě.
Šířka: 40 - 90 cm
Výška: 30 - 100 cm
Vůně: Květy nádherně voní.
Náročnost pěstování: Rostlina je poměrně náročná na pěstování, protože vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu.
Tvarování / řez: Mladým rostlinám vyštipujeme vrcholy, starší po odkvětu seřezáváme.
Trvanlivost: Pěkný vzhled si uchovává 3 – 4 roky. Lépe kvetou mladé exempláře, proto je lepší postupně množit mladé rostliny.
Světlo: Ideální je světlé stanoviště, nejlépe okenní parapet. Pozor však na ostré letní slunce, které by mohlo rostlinu popálit. Nedostatek světla se projevuje žloutnutím listů.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: náročná
Doba květů: Červen, Červenec, srpen, prosinec, leden, Únor

Požadavky na pěstování

Světlo: Ideální je světlé stanoviště, nejlépe okenní parapet. Pozor však na ostré letní slunce, které by mohlo rostlinu popálit. Nedostatek světla se projevuje žloutnutím listů.
Teplota: Pro pěstování je vhodná běžná pokojová teplota, v zimě minimálně 15 º C.
Voda: Pravidelně zaléváme vlažnou odvápněnou vodou, aby substrát nevyschl. V zimě zálivku omezíme. Pro zalévání je nejvhodnější dešťová voda.
Vlhkost: Gardénie přímo vyžaduje zvýšenou vlhkost vzduchu, pokud má dobře kvést. Je nutné květináč postavit do misky s vlhkými oblázky a rovněž nejlépe denně rosit vlažnou měkkou vodou. Kvetoucí rostliny již nerosíme. Voda na květech způsobuje skvrny.
Hnojení: V době vegetace hnojíme každých 14 dní standardním tekutým hnojivem, v zimě stačí hnojit 1x za měsíc.
Množení: Množíme vrcholovými řízky na přelomu zimy a jara. Před tím než je necháme zakořenit v substrátu, řízek ponoříme do růstového hormonu a teprve pak rostlinku zasadíme. Květináč přikryjeme igelitových sáčkem, abychom rostlině zajistili dostatek tepla a vlhko
Přesazování: Přesazujeme zjara a vždy tehdy, kdy kořeny prorůstají květináč. Není vhodné přesazovat v době květu.
Zemina: rašelinový substrát
Letnění: nevhodné
Problémy: Častým problémem je, že rostlina tvoří poupata, která však opadávají před jejich otevřením. Rostlině je třeba zvýšit vzdušnou vlhkost častým rosením měkkou vodou. Je nutné také zajistit, aby teplota a vlhkost příliš nekolísala.
Škůdci: Nedostatek vzdušní vlhkosti obvykle přináší svilušky.
Tip: Gardénii se bude lépe dařit ve skleníku než v bytových podmínkách. Zde bude mít dostatek tepla a vlhkosti, které bychom v pokojových podmínkách stěží dosáhli.

Články na téma Gardénie


Které pokojové rostliny kvetou bíle?

Které pokojové rostliny kvetou bíle?

Módní barvou letošních Vánoc je bílá, barva symbolizující čistotu, nevinnost, ale také zimu, sníh, jinovatku a mráz. Bílé mohou být svíčky, vánoční ozdoby, různé efekty, ale také květy pokojových květin. Které kvetou právě na Vánoce a v zimě bíle?

Pokojová květina odkvetla, co s ní?

Pokojová květina odkvetla, co s ní?

Pro úspěšné pěstování kvetoucích pokojových rostlin je důležité respektovat jejich nároky. U některých je důležité zachovat klidovou fázi, jinak nekvetou.