Maceška, Violka | Fialka | Viola

Existuje a mnoho druhů rodu Viola. Rozdíl mezi maceškami a violkami není přesně stanoven. Violky jsou však nižší a kompaktnější a květy mají drobnější nežli macešky. Často mají jednobarevné květy.

Macešky mohou kvést v zahradě téměř po celý rok, pokud zvolíte správnou sadbu druhů. Neexistuje snad žádná jiná květina, která má nese všechny barevné odstíny, dokonce i černé. V této barevné paletě chybí pouze zelená barva. Květ se skládá z pěti květních lístků, kdy dva jsou vždy vrchní, jeden spodní a dva postranní. Některé druhy mají uvnitř květů tmavou masku. Květy macešek mohou být jak jednobarevné, tak pestré, takže dokáží zpestřit jak záhon tak i okenní truhlík či okrasnou nádobu.

Fialky jsou oproti maceškách a violkách mnohem menší a rovněž barevná paleta květů je chudší. Pěstují se na záhoně jako trvalky, hodí se však i do skalek. masku

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Trvalky:
V. calcarata (fialka skalková) – dorůstá výšky až 10 cm. Má drobné listy na okrajích vroubkované. Květy mají fialovomodrou barvu a světlý střed.

V. sororia (fialka) – dorůstá výšky až 15 cm. Nese srdčité listy, které vyrůstají z hlízky. Květy jsou větší a fialkové. Bohužel však nevonní. Druhy: Albiflroa (bílá), Freckles (bílé květy s fialovými skvrnami);

V. odorata (violka vonná) – má drobné fialkové vonné květy, kvetoucí od března do dubna. Druhy: Alba (bílá), Rubra (červená), Queen Charlotte (modrofialová);

V. papilionacea – kvete od dubna do května bílými květy s modrými skvrnami;

V. canina (violka psí) – kvete od dubna do května modrými květy;

V. labradorica – kvete od dubna do června modrofialovými květy;

Dvouletky:
Viola x wittrockiana (maceška zahradní) – je křížencem, který dosahuje výška až 30 cm. Stonek, který se bohatě větví nese vejčité listy, které mají vroubkovaný okraj. Z úžlabí listů vyrůstají stonky s jedním květem. Kvetou na jaře a na podzim jednobarevnými nebo vícebarevnými květy.

V. cornuta (violka rohatá) – dorůstá výšky až 15 - 20 cm. Jedna rostlina nese spoustu drobných vícebarevných květů, které kvetou obvykle od května do července a pak ještě na pozdim od října do listopadu. Druhy: Alba (bílá), Blue Splash (bílá s modrou), Boughton Blue (světle modrá), Fiona (bílé vonné květy s růžovými okraji), Molly Sanderson (fialovočerná), Victoria Cawthorne (růžovofialová), Gazelle (žlutá), Helen Mount (světle modrá), Little David (žlutá), Penny Black (téměř černá);

V. tricolor
Původ: mírný klimatický pás
Druh: letnička, dvouletka, trvalka, skalnička
Typ listu: malé listy, srdčité, zubovité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, modrá, krémová, oranžová, růžová, fialová, vínová, purpurová, červená, žlutá
Kvete: Dokáží kvést neúnavně téměř po celý rok podle druhu a sadby.
Výška: 10 - 30 cm
Vůně: Květy voní.
Použití: Výborně se hodí k řezu.
Trvanlivost: Trvalky vydrží řadu let. Letničky po odkvětu ze záhonu likvidujeme.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, Červen, Červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Ideální je slunné nebo polostinné stanoviště.
Voda: Rostlina žádá pravidelnou zálivku.
Množení: Trvalky množíme na podzim dělením trsů nebo v létě řízkováním.
Sadba: Letničky vyséváme pod sklo od února do dubna, aby kvetly v létě. Rostliny vysazujeme na záhon v květnu. Dvouletky vyséváme od června do července, aby kvetly na jaře.
Zemina: běžná zahradní zemina

Články na téma Maceška


Macešky v zahradě

Macešky v zahradě

Macešky jsou hojně pěstovány jako hřbitovní a parkové kvítí, ovšem právě i v okrasných záhonech v našich zahrádkách báječně vynikají, byť jde o poměrně drobnou květinu. Jak macešky pěstovat?

Jak pěstovat macešky

Jak pěstovat macešky

Jaké podmínky potřebují zahradní odrůdy macešek ke svému pěstování a jak se macešky rozmnožují ve volné přírodě?

Jak vytvořit výzdobu na dušičky

Jak vytvořit výzdobu na dušičky

Svátek zvaný Dušičky se slaví 2. listopadu. V římskokatolické církvi je to den liturgického roku, kdy se církev modlí za zemřelé. A běžní lidé zdobí hroby, čímž prokazují úctu svým zemřelým.