Masdeválie | Masdevallia

Tento rod zahrnuje na 500 druhů této rostliny, které rostou ve Střední a Jižní Americe, kde rostou jak epifyticky na kmenech stromů, tak i terestricky v půdě. K vidění je však i  v horách v mračných pralesích. Na první pohled by se mohlo zdát, že je tato orchidej naprosto nezajímavá, když nekvete. Jaké vás však čeká překvapení, když vás obdaruje květy, kterými dokáže doslova učarovat. Tento druh nevytváří žádné pahlízy, roste v trsech. Jako zásobárna vody slouží kořeny a listy. Listy jsou svěže zelené a vytváří poměrně husté trsy. Existuje na mnoho barev, tvarů a velikostí této druhu orchidejí. Obvykle tvoří na stvolu jediný květ, jehož sepaly jsou zakončeny dlouhým ohonem. Rostou na krátkém či dlouhém stvolu. Květy se nejčastěji objevují na jaře a v zimě a zdobí rostlinu 2 až 4 týdny. Po odkvětu květní stvol neodřezáváme, zůstane-li zelený, mohou z něj vyhnat nové květní výhony. Suché výhony však odstraňujeme.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: M. coccinea – vykvétá v létě na bezlistých stoncích. Květy mohou být bílé, žluté, červené, růžové nebo fialové.
M. floribunda – nese nejrůznější barevné odstíny barev od zelenkavé až po červenou.
M. nidifica – na krátkých stoncích nese jediný květ, který se objevuje od zimy do jara. Květy jsou bělorůžové a mají načervenalý nádech. Květní sepaly jsou dlouhé.
M. tridens – narůžovělé květy nesou hnědé tečky, sepaly jsou žluté.
Původ: od Mexika po jih Brazílie
Druh: epifytní, terestritní a litofytní orchidej
Typ listu: vejčité, kožovité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, zelená, růžová, fialová, červená, žlutá
Kvete: Vykvétají podle druhu kdykoliv po celý rok.
Šířka: 10 - 40 cm
Výška: 10 - 50 cm
Náročnost pěstování: Tato orchidej je vhodná pro pokročilé pěstitele, není příliš jednoduché ji přivést ke květu.
Světlo: Rostlinám se daří nejlépe v polostínu a stínu. Přímé letní slunce by je mohlo popálit.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: vlhko
Substrát: korový substrát
Náročnost na pěstování: náročná

Požadavky na pěstování

Světlo: Rostlinám se daří nejlépe v polostínu a stínu. Přímé letní slunce by je mohlo popálit.
Teplota: Pro pěstování je vhodné chladné stanoviště. K tomu to účelu se hodí nejlépe nevytápěná místnost. Od jara do podzimu rostlina žádá letní pobyt venku. Existují však i druhy pro temperované a teplé prostředí.
Voda: Tento druh orchideje mají rádi obecně vlhko, přesto je však dobré respektovat mírně vyschnutý substrát mezi jednotlivými zálivkami.
Vlhkost: Kromě vysoké vlhkosti vzduchu rostlina vyžaduje stálý přísun čerstvého vzduchu. Rosení na list však rostlina nesnáší, pokud ji pěstujeme v místnosti. Květní výhony by mohly začít zahnívat při kontaktu s vodou. Rostlina však snese hnojení na list.
Hnojení: Hnojivo aplikujeme spolu se zálivkou jednou měsíčně. Prospěšné ječ hnojení na list.
Množení: Možno množit dělením.
Přesazování: Ideální je přesazovat na jaře, kdy se tvoří nové kořeny, které po přesazení dobře zakoření. Pokud však na jaře přesazování nestihnete, je možné přesazovat po celý rok. Důležité je zajistit dobrý odtok květináče. Rostlině se daří spíš v malém květináči.
Zemina: Dávají přednost korovému substrátu, který by však neměl nikdy zcela vyschnout.
Letnění: Od května do září je letnění naprostou nutností.
Problémy: Alfou a omegou správného pěstování je nenechat substrát zcela vyschnout. Substrát by měl být stále vlhký, nikoliv však přemokřený.
Choroby: Přemokření a nedostatek čerstvého vzduchu způsobuje napadení houbami.