Miltoniopsis | Maceškovitá orchidej | Miltoniopsis

Orchideje rodu Miltoniopsis pocházejí z Kolumbie a dávají přednost vlhkému a chladnému vzduchu, jsou proto vhodnější pro trvalé pěstování ve skleníku. Rostlina vytváří více pahlíz pokryté listovou pochvou, z nichž vyrůstají listy i květy. Listy jsou dlouhé, páskovité. Květy jsou poměrně veliké a výrazné. Rostlinu zdobí po několik týdnů a tvarem připomínají macešku. K vidění jsou vícebarevné odrůdy v odstínech růžové, fialové, červené, purpurové a bílé. Bohužel je tento druh orchideje často v marketech označován pod jednotným názvem Miltonia, přičemž nároky na pěstování mají rody Miltonia a Miltoniopsis naprosto odlišné.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: M. phalaenopsis - na jaře vytváří bílé maceškvité květy se žlutou bází, je posetá fialovými skvrnami;
Miltoniopsis hybridy:
First Love Pink Lady (růžové květy u báze žluté), Zorro Yellow Delight (světlounce žluté květy s oranžovými skvrnami), Hudson Bay (bílé květy s růžovými skvrnami), Jean Carlson (sytě růžové květy)
Původ: Kolumbie
Druh: epifytická sympodiální orchidej
Typ listu: trávovité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, krémová, růžová, fialová, vínová, purpurová, žlutá
Kvete: Kvete zpravidla po celý rok, nejčastěji však vykvétá v období červenec – říjen.
Šířka: 20 - 60 cm
Výška: 20 - 60 cm
Vůně: Květy poměrně výrazně voní.
Náročnost pěstování: Pro bytové podmínky se výborně hodí Miltonie z Brazílie, které nejsou náročné na pěstování. Miltonipsis z Kolumbie je rostlině poměrně náročná na pěstování a jen stěží ji v bytových podmínkách přimějeme opět ke květu.
Použití: Jako řezaná květina vydrží ve váze jen několik dní.
Světlo: Maceškovitým orchidejím se daří na jasném rozptýleném světle bez přímého letního slunce. Pokud má rostlina světla příliš, mají listy načervenalý nádech.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: korový substrát
Náročnost na pěstování: středně
Doba květů: leden, Únor, březen, duben, květen, Červen, Červenec, srpen, září, Říjen, listopad, prosinec

Požadavky na pěstování

Světlo: Maceškovitým orchidejím se daří na jasném rozptýleném světle bez přímého letního slunce. Pokud má rostlina světla příliš, mají listy načervenalý nádech.
Teplota: Kolumbijské druhy vyžadují o poznání chladnější stanoviště. V letních měsících 15 – 20 º C, v zimě jsou ideální teploty okolo 12 º C.
Voda: Rostliny jsou velice citlivé na zálivku. Nesmí jí být nikdy příliš mnoho nebo naopak málo. Je třeba je zalévat pravidelně, avšak mírně. Pokud tak neučiníme růst se okamžitě zastaví, což způsobuje, že se listy scvrkávají jako harmonika – „harmonikový růst“.
Vlhkost: Vyžadují zvýšenou vlhkost vzduchu, rosení na list však většinou přináší tmavé skvrny na listech. Proto raději mlžíme okolí rostliny a rovněž rostlině zajistíme nepřímou vlhkost tím, že květináč postavíme do misky s vlhkými oblázky.
Hnojení: Stejně tak jako na vodu jsou Miltonie citlivé i na hnojení. Hnojíme proto 1x za měsíc v době vegetace. Vždy hnojíme poté co květináč necháme prolít vodou, abychom nepopálili jemné kořínky.
Množení: Možno množit dělením pahlíz při přesazování.
Přesazování: Přesazujeme jednou za 2 roky.
Zemina: korový substrát
Letnění: Letní pobyt venku je velmi prospěšný. Vybíráme deštěm a sluncem chráněné místo.
Problémy: Na chybnou zálivku a hnojení rostlina reaguje harmonikovým růstem. V tomto případě je nutné rostlinu ihned přesadit.
Škůdci: Rostlina je na suchém stanovišti napadána sviluškou.
Tip: Po odkvětu se stonek odstřihujeme až tehdy, je-li uschlý. Zelený v žádném případě neodstraňujeme. Rostlinu pak udržujeme na chladném suchém stanovišti.