Rýmovník | Plectranthus argentatus

Rýmovník (Plectranthus amboinicus) známý také pod názvem Mexický eukalyptus nebo třeba Kubánské oregano je léčivá rostlina, která Vám uleví od rýmy a byt zbaví otravného hmyzu. Rymovník je opadavý keř patřící do skupiny rostlin obsahující mentol. Bylina roste do 1 metru výšky a je vcelku široká. Má chlupaté, oválné, 5-10 cm dlouhé a 3-5 cm široké a jemně zubaté listy. Chlupy na povrchu rostliny dávají rýmovníku světle zelený až stříbrný nádech. Květy pak mají bledě modrou či nafialovělou barvu. Z účinných látek je nutné jmenovat především vonné silice (voní jako eukalyptus).

Zkuste pár rozlámaných listů chvíli inhalovat nebo si je hodit do skleničky a nechat v ložnici. Voňavé listy můžete používat celoročně, protože rostlinka rychle dorůstá. Rýmovník se používá i k výrobě odvaru, který snižuje krevní tlak a snižuje cholesterol.

Charakteristika rostliny

Původ: Austrálie
Typ listu: vejčité, zubovité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: méně vody
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Stanoviště: světlé místo
Teplota: špatně snáší mrazy
Hnojení: od jara do podzimu přihnojujeme hnojivem na bylinky nebo jiným přírodním hnojivem
Zemina: propustné půdy (zahradnický substrát, substrát pro pokojové rostliny, substrát na bylinky apod.)
Problémy: Když začnou rýmovníku černat listy je nutné zmírnit zálivku. Rostlina nesnáší dlouhodobé přemokření.

Články na téma rýmovník


Proti nachlazení pomůžou nejen bylinky, ale i některé pokojové rostliny

Proti nachlazení pomůžou nejen bylinky, ale i některé pokojové rostliny

Spousta lidí se za každou cenu vyhýbá vyráběným lékům a snaží se obracet k přírodě. Ta často na mnohé neduhy stačí, nakonec i mnoho účinných látek v oficiálních lécích pochází z přírody, nejsou vyráběné uměle. Pokud je to však opravdu třeba, lékaři a lékárně se nevyhneme. Nyní si však představme bylinky a pokojové rostliny, které nám pomohou v první linii a třeba nás i vyléčí.

Proč a jak pěstovat migrénovník

Proč a jak pěstovat migrénovník

Rýmovník a anginovník zná již snad každý, ovšem co třeba takový migrénovník? Co je to za rostlinu, opravdu nám pomůže s migrénami a jak ji pěstovat?