Salát hlávkový | Lactuca sativa var. capitata

Tento druh listové zeleniny patří mezi nejoblíbenější. Jeho výhodou při pěstování je chladuvzdornost a prakticky celoroční pěstování po celou sezónu. Ve své domovině ve Středomoří a Indii roste jako dvouletá rostlina s tuhými listy. U nás se pěstují saláty jako jednoleté rostliny. Jednotlivé odrůdy se mezi sebou liší jak tvarem, barvou, velikostí a zkadeřením svých listů. Pro pěstování je však třeba rozlišovat odrůdy, které jsou vhodné k pěstování ve vytápěných nebo nevytápěných sklenících, venkovní druhy, druhy vhodné k rychlení, letní, podzimní a druhy vhodné pro pařeniště a fóliovníky. Při jarním a podzimním pěstování salátu je vhodné použití netkané textilie.

Salát tvoří listovou růžici hebkých listů, která se později zavinuje dovnitř a tvoří pevnou hlávku listů. Listy jsou široce vejčité s výraznými žebry. Barva může být kromě zelené, žlutozelená, červenozelená a hnědozelená. Okraje listů některých druhů mohou být zkadeřené. Rostlina obsahuje bílou šťávu, která je hořká. Salát se nejčastěji využívá ve studené kuchyni k přípravě nejrůznějších zeleninových salátů. Rostlina obsahuje vitamín A, B1, B2 a C, fosfor, železo a vápník. Na suchém místě a při špatné zásobě živin rostlina vybíhá do květu, což je nežádoucí, protože listy zhořknou. Kvete drobnými žlutými květy. Plodem je nažka. Salát sklízíme vyříznutím celé rostliny s dostatečně velkou hlávkou. Aby hlávky nevadly je nejvhodnější dobou pro sklizeň ráno nebo večer. Obvodové listy se zpravidla odstraňují.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: rychlený salát - tento druh salátu je chladnomilný a snese nízkou intenzitu světla. Rychlíme jej v nevytápených skelnících, pařeništích či fóliovníkách. Semena vyséváme v únoru. První sklizeň salátu je obvykle nejjemější.

raný salát - pěstuje se na venkovním záhoně nebo otevřeném pařeništi. Rané druhy se pěstují z předpěstované sadby ze sadbovačů. Tento druh salátu představuje hlavní sklizeň.

letní salát - tentro druh na rozdíl od raných druhů je dobře odolný vůči vybýhaní rostliny do květu. Tvoří velké hlávky. Semena se vysévají od dubna do května. Sklízíme od května do července.

podzimní salát - semena se vysévají v červenci, sklízíme od října až do počátku listopadu. Používají se rané odrůdy vhodné pro období se zkracujím se dnem. Mohou to být jak druhy máslového typu, tak ledového.

salát pro přezimovávání - pěstování tohoto druh salátu je poměrně rizikové. Může dojít jak k poškození rostliny počasím, tak zvěří a ptáky. Výsev provádíme na začátku srpna, sklízíme na jaře.
Původ: Středomoří
Druh: listová zelenina
Typ listu: velké listy
Barva listu: zelené
Barva květu: žlutá
Kvete: Kvete od července do srpna.
Náročnost pěstování: Je to nenáročná rostlina.
Trvanlivost: Je to jednoletá rostlina.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Nároky na světelné stanoviště jsou vysoké. Pro úspěšné pěstování je nutné dobře osluněné stanoviště.
Voda: Pro rychlý růst vyžaduje rovnoměrnou a vydatnou zálivku.
Množení: Možno množit semeny, která velmi rychle klíčí.
Sadba: Semena a sazenice vysazujeme v závislosti na odrůdě.
Rychlený salát vyséváme od února do skleníku či pařeniště, sazenice vysazujeme v březnu. Úrodu sklízíme od dubna do května.
Raný salát vyséváme na venkovní sáhon od března do dubna, výsadbu provádíme v dubnu. Sklízíme od května do června.
Letní salát vyséváme nebo vysazujeme na venkovní záhon od dubna do července. Sklízíme v závislosti na výsadbě od června do září.
Podzimní salát vyséváme na venkovní záhon nebo do fóliovníku v červenci, sazenice vysazujeme v srpnu. Úrodu sklízíme od října do listopadu.
Přezimující salát vyséváme na venkovní záhon od srpna do září, výsadbu sazenic provádíme od září do října. Úrodu sklízíme od dubna do května příštího roku.

Po vsetí sadby je třeba provést vyjednocení jednotlivých sazenic, aby nebyly příliš vytažené. Sazenice vysazujeme vždy mělce tak, aby nedošlo k zahrnutí listového srdíčka zeminou.
Problémy: Na tmavém stanovišti rostlina neuzavírá pěkné hlávky.

Články na téma Salát hlávkový


Jak pěstovat salát

Jak pěstovat salát

Jaký salát můžeme pěstovat, kdy je třeba salát vysévat a kdy přesazovat? A kdy můžeme salát sklízet?

Jaký salát pěstovat v létě

Jaký salát pěstovat v létě

Salát je zázrak, který můžeme vysévat od jara do podzimu a vlastně tedy konzumovat čerstvý větší část roku. Některý je však třeba pěstovat na jaře a na podzim, jiný v létě a některý vůbec nevykvete.