Starček | Senecio rowleyanus

Tento neobvyklý sukulent je zajímavý pro své listy. Na svých dlouhých stoncích nese listy, připomínající korálky, které jakoby by byly navlečeny na dlouhém stonku. Tyto listy jsou dužnaté a pokryté voskovou vrstvou, jež dokáže odrážet sluneční paprsky. Ve své domovině je k vidění, jak se plazí po kamenech na horkém slunci, které miluje. Listy ve tvaru korálků slouží jako zásobárna vody, ze které čerpá po dobu sucha. Starší exempláře této rostliny kvetou. Zajímavé květy mají bílou, žlutou nebo růžovou barvu.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: S. rowleyanus - tvoří hráškovité listy světle zelené barvy;

S. kleiniaeformis - nese na svých stoncích lžičkové listy;

S. citriformis - má zašpičatělé kulovité listy modrošedé barvy;

S. haworthii - roste jako keř se sukulentními stonky s válcovitými listy, které jsou bíle ochmýřeny. Kvete žlutě.

S. herreianus - rostlina tvoří vejčité listy;

S. anteuphorbium - listy mají šedozelenou barvu;

S. kleinia - roste keříkovitě, keřík zdobí šedozelené listy. Na konci stonky tvoří chocholovitou listovou růžici. Kvete žlutě.
Původ: jihozápadní Afrika, Madagaskar
Druh: sukulent
Typ listu: malé listy
Barva květu: bílá, oranžová, růžová, žlutá
Kvete: Kvete obvykle v létě.
Výška: 10 - 30 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Hodí se do závěsných nádob, kde nejlépe vyniknou dlouhé stonky.
Trvanlivost: Rostlina patří mezi dlouhodobé, které vydrží růst řadu let.
Světlo: Starček miluje slunné stanoviště. Nedostatek světla způsobuje vytáhlé stonky s drobnými listy.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: písčito-hlinitá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: Červen, Červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Světlo: Starček miluje slunné stanoviště. Nedostatek světla způsobuje vytáhlé stonky s drobnými listy.
Teplota: V létě pěstujeme při běžné pokojové teplotě, v zimě rostlinu přemístíme na chladné stanoviště při teplotě 7 – 12 ° C.
Voda: V létě zaléváme rostlinu v době, kdy substrát zcela vyschne. V zimě v žádném případě nezaléváme. Příliš vydatná zálivka způsobuje žloutnutí listů a jejich opadávání.
Hnojení: V době vegetace hnojíme každých 14 dní hnojivem na kaktusy.
Množení: Množíme semeny, řízky nebo odnožemi. Stonkové řízky snadno zakořeňují ve směsi rašeliny a písku. Semeny lze množit pouze tehdy, jsou-li čerstvá, jedině tak je množení úspěšné.
Přesazování: Rostlinu přesazujeme zřídka a pouze tehdy, kdy kořeny začnou prorůstat květináč. Kořeny a stonky jsou velice křehké, tak je třeba dávat pozor, aby se nepoškodily.
Zemina: kaktusový substrát
Problémy: Nadměrné zalévání a nedostatek světla způsobuje, že rostlina nevypadá příliš efektně. Stonky jsou jen zřídka posety listy.

Články na téma Starček


Pusťte domů trochu jara

Pusťte domů trochu jara

Letošní zima udeřila skutečně řádně a je tu už jednoduše řečeno příliš dlouho. Sníh a mráz by jistě každý z nás již dávno vyměnil za dny plné sluníčka a voňavého jara. Pojďme si domů přinést trochu jara, než to pravé začne za okny. Na to si totiž budeme muset ještě chvíli počkat.
V současné době jsou hojně k dostání nejenom rostliny ozdobné listem ale také rostliny ozdobné květem. Některé z nich jsou velice oblíbené, protože jsou něco jako poslové jara.

Kdo by neznal sukulenty

Kdo by neznal sukulenty

Stejně jako kaktusy tak i sukulenty našly své příznivce. Nejsou náročné na pěstování, takže se jejich péče snadno mohou ujmout i děti. Sukulentní rostliny se staly zájmem nejen laiků, alé také sběratelů. Existuje na tisíce druhů těchto rostlin, je tedy co obdivovat.
K sukulentům patří ty rostliny, které mají dužnaté listy nebo stonky, které jim umožňují zásobovat v nich vodu. Skupina sukulentů je velice rozmanitá co do tvaru a svých rozměrů.