Střevíčník | Pantoflíčková orchidej | Paphiopedilum

Tato orchidej je oblíbená nejen v květináči, ale je také vhodná k řezu, protože její květ vydrží po dlouhou dobu. Obvykle vykvétá na jaře nebo v zimě. Pochází z tropické Asie z východoasijské oblasti až po tichomořské ostrovy. Její rod je velice různorodý. Některé druhy jsou terestrické a ve své domovině rostou v lesích v hrabance, jiné jsou litofytické a daří se jim na vápencových skalách. Jiným druhům se daří v korunách na větvích stromů. Jak je z názvu patrné, její květ je podobný pantoflíčku. Samotný květ může mít nejrůznější barevné variace a tvary. Obvykle vykvétá pouze jediný květ, jiné druhy tvoří bohatá květenství, jejiž květy vykvétají za sebou postupně, další druhy vykvétají najednou. Pro střevíčník jsou typické tmavě zelené nebo skvrnité kožovité listy rostoucí do stran. Mezi listy vyrůstá květní stvol, který nese zpravidla 1 složitý květ. Nevytváří pahlízy, nýbrž trsy masitých kořenů, které slouží jako zásobárna vody.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: teplomilné druhy:
P. barbatum - zajímavé listy jsou mozaikovité, květy se objevují od jara do léta a jsou bílozelené s vínovými proužky, pysk je vínový.
P. bellatulum - krátký stonek obvykle nese jediný květ, který se objevuje v létě. Má bílou barvu s hnědýmni skvrnami.
P. bullenianum - od zimy do jara se objevuje na stonku jediný květ, který je zelenorůžový.
P. gratrixianum - květ je oranžovohnědý, sepaly mají bílý okraj.
P. kolopakingii - obvykle kvete na jaře. Kvění sepaly jsou bílozelené s hnědými proužkami, petaly jsou žluté s hnědými proužky.
P. niveum - nese mozaikovité listy, široký květ je bílý s jemným kaštanovým popraškem.
P. primulinum - dlouhé stvoly nesou řadu postupně rozvíjejících květů v jasně žluté barvě. Dorzální sepaly jsou zbarveny dozelena.

chladnomilné druhy:
P. boxallii - od zimy do jara se na stonku objevuje jediný květ žlutozelené barvy s hnědými skvrnami.
P. hirsutissimum - ochlupený stonek nese žlutozelené květy s hnědými a fialovými skvrnami.
P. spicerianum - olivově zelené petaly jsou mírně zvlněné, dorzální sepaly jsou bílé od báze zelené, pysk má bronzový nádech.
Původ: Čína, Himaláje
Druh: epifytické, litofytické, terestrické orchideje
Typ listu: řemenité
Barva květu: bílá, kaštanová, krémová, zelená, růžová, vínová, purpurová, červená, žlutá
Kvete: Květy se objevují po celý rok, záleží o jaký druh jde.
Šířka: 15 - 40 cm
Výška: 15 - 60 cm
Vůně: Květy nevoní.
Náročnost pěstování: Patří mezi orchideje nenáročné na pěstování, je tedy vhodná i pro začátečníky.
Použití: Střevíčník je vhodný i k řezu.
Tvarování / řez: nevhodné
Světlo: Zelenolistým odrůdám se daří na světlém stanovišti s nepřímým sluncem, odrůdy s mramorovanými listy vyžadují spíše polostín.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: korový substrát
Náročnost na pěstování: středně
Doba květů: leden, Únor, březen, duben, květen, Červen, Červenec, srpen, září, Říjen, listopad, prosinec

Požadavky na pěstování

Světlo: Zelenolistým odrůdám se daří na světlém stanovišti s nepřímým sluncem, odrůdy s mramorovanými listy vyžadují spíše polostín.
Teplota: Teplota je odvozena od druhů. Paphiopedilum vícekvěté, s mramorovanými nebo širokými zelenými listy se pěstují při běžné pokojové teplotě okolo 20 º C. Odrůdy s úzkými zelenými listy však vyžadují temperované prostředí.
Voda: Důležitá je stálá vlhkost půdy, rostlina by však neměla stát ve vodě. Zaléváme vždy změkčenou vodou. Nezalévat do listových paždí!
Vlhkost: Střevíčník nesnáší rosení. Voda se nesmí nikdy dostat do listového paždí či srdíčka. Vyvíjejí se zde poupata, která by tak začala uhnívat. Nedostatek vlhkosti často přináší svilušky.
Hnojení: Hnojíme 1x týdně speciálním hnojivem pro orchideje po celý rok.
Množení: Možno množit dělením při přesazování.
Přesazování: Přesazujeme na jaře každý druhý rok. Důležité je rostlinu správně přesadit. Pokud rostlinu zasadíme příliš vysoko, že kořeny visí dolů z květináče, zastavíme tak růst. Substrát by měl zakrývat bílou část kmínku.
Zemina: korový substrát
Letnění: nevhodné
Problémy: Rostlina bezpodmínečně žádá dobrý odtok kvetináče, jinak kořeny začnou zahnívat.
Škůdci: Na suchém vzduchu je rostlina napadána sviluškami či listovými mšicemi.
Tip: Po odkvětu se suché stonky odstřihují, pokud však nejde o opakovaně kvetoucí rostlinu.

Články na téma Střevíčník


Nebojte se pěstovat exotiku I. díl

Nebojte se pěstovat exotiku I. díl

Orchideje vám učarují svojí exotickou krásou. Omamná krása květu každé z nich - a že jich existuje věru mnoho - dokáže okouzlit. Některé druhy nejenom nádherně voní a jsou vhodné k řezu, ale dokáží také těšit svým květem po několik týdnů i měsíců.
Mnozí se orchideje bojí pěstovat pro jejich vysoké nároky na pěstování. Pokud však některým ne příliš náročným exemplářům věnujete jen zvýšenou péči, bohatě se vám odvděčí záplavou svých atypických květů, které jsou pro každého pěstitele odměnou a svým způsobem i pochvalou.

Co dělat, když orchidej nekvete

Co dělat, když orchidej nekvete

Zásadní je pro úspěšné pěstování orchidejí světlé stanoviště bez přímého letního slunce, mírná zálivka, pravidelné hnojení a zvýšená vlhkost vzduchu.