Stromobytec | Dendrobium

Počtem druhů okolo 900 je tento druh orchideje asi nejrozsáhlejší. Vyskytují se od Japonska až po Filipíny a Austrálii. Většina z nich roste epifyticky na stromech, jen hrstka z nich na zemi nebo na skalách. Stejně jako Oncidium, rozlišují se také druhy Dendrobium, které se pěstují rozdílně. Existují druhy např. D. phalaenopsis, D. myakei, D. bigibbum, D. cruentum, které se hodí pro teplé skleníky. Druhy pro střídavé teplo např. D. nobile, D. kingianum, D. delicatum, D. speciosum potřebují pro období klidu pokles teplot. Mezi jedny z nejznámější patři Dendrobium phalaenopsis, které nese na svém článkovitém stonku nejenom kopinaté kožovité listy, ale především květy, které rostou v řídkých hroznech. Kvete nejčastěji v odstínech růžové a bílé. Dalším známým druhem je D. nobile, které kvete na jaře. Na svých protáhlých pahlízách nese obvykle květy v odstínech růžové, fialové a bílé.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: D. phalaenopsis - kvete nejrůznějšími odstíny bílé, fialové a purpurové. Rostlina není náročná na pěstování, vykvétá vcelku spolehlivě.
D. bigibbum - nese výrazné purpurové květy;
D. cruentum - velice vzácná orchidej se žlutozelenými květy, pysk je jemně oranžový.
D. nobile - rostlina je vhodná i pro začátečníky. Květy jsou v nejrůznějších odstínech bílé až tmavě purpurové. Květy vykvétají na jaře a voní.
D. kingianum - tento vonný druh obvykle nese bílé, růžové nebo purpurové květy. Květy se objevují na jaře.
D. densiflorum - převislé klasy nesou výrazné žluté květy s oranžovým pyskem. Květy se objevují na jaře.
D. speciosum - kvete od zimy do jara bílými a žlutými květy, které voní.
Původ: od Japonska po Novou Guineu, teplá údolí Himalájí
Druh: epifytické a litofytické sympodiální orchideje
Typ listu: vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, krémová, oranžová, růžová, fialová, červená, žlutá
Kvete: Některé druhy kvetou na jaře nebo v létě, jiné v zimě.
Šířka: 20 - 60 cm
Výška: 20 - 120 cm
Vůně: Druhy jako D. nobile voní velice intenzivně, D. kingianum a D. delicatum voní již jemněji.
Náročnost pěstování: Je to orchidej náročná na pěstování především proto, že vyžaduje pokles teplot v klidovém období.
Světlo: Celoročně vyžadují co nejsvětlejší stanoviště, jak jen je možné. Pozor však na ostré slunce v letních měsících, které by rostlinu mohlo popálit.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: korový substrát
Náročnost na pěstování: středně
Doba květů: březen, duben, květen, Červen, Červenec, srpen, prosinec, leden, Únor

Požadavky na pěstování

Světlo: Celoročně vyžadují co nejsvětlejší stanoviště, jak jen je možné. Pozor však na ostré slunce v letních měsících, které by rostlinu mohlo popálit.
Teplota: Druhy pro teplé skleníky vyžadují teplé stanoviště. Druhy pro střídavé teplo snáší během růstu (od jara do podzimu) teplé stanoviště, v klidovém období (od podzimu do jara) je třeba zajistit teploty okolo 15 º C.
Voda: Teplomilná dendrobia upřednostňují spíše sucho, v období růstu zaléváme mírně. Dendrobia pro střídavé teplo v době růstu zaléváme vydatně, je však třeba mezi zálivkami nechat vyschnout substrát. Po tomto období je vhodné zálivku po dobu 6 týdnů zastavit.
Vlhkost: Rostlina má ráda zvýšenou vlhkost vzduchu, kterou zajistíme postavením květináče do misky s vlhkými kaménky. Za horkých letních dní rosíme.
Hnojení: V období růstu hnojíme každé 2 týdny, v klidovém období rostlinu nehnojíme.
Množení: Množíme oddělováním hlíz.
Přesazování: Přesazujeme velice zřídka. Rostlině svědčí, když je jí květináč spíše těsný.
Zemina: nejvhodnější je korový substrát s příměsí dřevěného uhlí, které zabraňuje houbovým infekcím
Letnění: Druhy pro střídavé teplo ocení od května do poloviny října pobyt venku na stanovišti chráněném před sluncem a deštěm.
Problémy: Přílišné rosení přináší napadení houbami. Při nedodržení poklesů teplot většinou zjara vyrážejí místo květů pouze výhony.
Škůdci: Suchý vzduch je příčinou napadení sviluškou a třásněnkami.
Tip: Po odkvětu se květní stonek odstřihuje.

Články na téma Dendrobium


Poznejte podzimní inspiraci 2005 II. díl

Poznejte podzimní inspiraci 2005 II. díl

V poslední době jsme svědky obnoveného zájmu o vědu a výzkum. Už se tolik nezabýváme tím, co může přinést budoucnost, ale mnohem více nás zajímá poslední vývoj ve vědě, a to, co z toho pro nás vyplývá.
Aranžmá připomínají experimentální kytice, ve kterých jsou květiny a doplňková zeleň použity překvapujícím způsobem, například listy zalaminované v průhledné fólii. Celkově se v této inspiraci používá mnoho transparentních materiálů. Květy mohou být dokonce ponořeny pod vodou nebo použity hlavou vzhůru. Mnoho různých květin a doplňkové zeleně se kombinuje. Používá se více kultivarů od jedné rostliny, abychom vytvořili dojem sbírky.

Nebojte se pěstovat exotiku II. díl

Nebojte se pěstovat exotiku II. díl


Orchideje vám učarují svojí exotickou krásou. Omamná krása květu každé z nich - a že jich existuje věru mnoho - dokáže okouzlit.
V dalším díle věnovaném orchidejím se budeme zabývat známými, oblíbenými avšak již náročnějšími druhy na pěstování, které jsou pro některé pěstitele oříškem.
Podělíme se s vámi o zkušenosti a rady, jak rostlinám dopřát nejlepší péči, po které vás podle zásluh náležitě ocení.

Co dělat, když orchidej nekvete

Co dělat, když orchidej nekvete

Zásadní je pro úspěšné pěstování orchidejí světlé stanoviště bez přímého letního slunce, mírná zálivka, pravidelné hnojení a zvýšená vlhkost vzduchu.