Svícník | Ceropegia woodii

Tato popínavá sukulentní rostlina roste v tropických oblastech Afriky. Patří mezi teplomilné rostliny, které jsou velice oblíbené pro svoji nenáročnost na pěstování. Na svých vláknovitých výhoncích nese drobné srdčité listy rostoucí do páru. Listy mají z vrchní strany výrazné mramorování zelenostříbrné. Spodní strana má růžovonachové zbarvení. Koncem léta se mezi listy objevují purpurové, trubkovité květy. Podél stonků vyrůstají během roku malé hlízky, které lze snadno použít k rozmnožování. Nejlépe se hodí do závěsných nádob, kde nejlépe vynikne. Roste však bohužel velice řídce, tak trvá několik let než pomocí rozmnožování rostlina získá na objemu.

Charakteristika rostliny

Původ: jižní Afrika
Druh: popínavá pokojová rostlina
Typ listu: malé listy
Barva květu: vínová, purpurová
Kvete: Kvete kdykoliv po celý rok, nejčastěji však v létě.
Výška: 60 - 150 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Hodí se do závěsných nádob.
Tvarování / řez: nevhodné
Hydroponie: ano
Trvanlivost: Je to dlouhodobá pokojová rostlina.
Světlo: Daří se jí nejlépe na co nejvíce světlém stanovišti. Dobře snáší i přímé slunce. Nedostatek světla způsobuje špatné vybarvení listů.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: leden, Únor, březen, duben, květen, Červen, Červenec, srpen, září, Říjen, listopad, prosinec

Požadavky na pěstování

Světlo: Daří se jí nejlépe na co nejvíce světlém stanovišti. Dobře snáší i přímé slunce. Nedostatek světla způsobuje špatné vybarvení listů.
Teplota: Rostlina není náročná na teplotu. Běžná pokojová teplota je vyhovující. V zimě jim vyhovuje pokles teplot, ale prospívají i beze změny.
Voda: V době vegetace zaléváme pravidelně tak, když je substrát mezi jednotlivými zálivkami vyschlý. V zimě zaléváme velice slabě. Příliš silná zálivka v zimě vede k zahnívání kořenů a k úhynu rostliny.
Vlhkost: Suchý vzduch snáší rostlina velmi dobře. Není třeba zvyšovat vzdušnou vlhkost.
Hnojení: Hnojíme od jara do srpna jednou za měsíc standardním tekutým hnojivem.
Množení: Množíme ze stonkových řízků vždy na jaře nebo v létě. Dobře zakořeňují malé hlízky tvořící se podél listů. Ty pouze položíme na zeminu. Nejprve vyraší kořínky hledající vlhkost a pak následují stonky.
Přesazování: Přesazujeme pouze starší rostliny a to jednou za 2 – 3 roky. Při přesazování dbáme na to, abychom nepoškodili křehké stonky a kořeny.
Zemina: rašelinový substrát nebo jednotná zemina
Letnění: nevhodné
Problémy: Na příliš slunném stanovišti listy červenají.
Škůdci: Rostlinu napadají škůdci velice vzácně.

Články na téma Svícník


Kdo by neznal sukulenty

Kdo by neznal sukulenty

Stejně jako kaktusy tak i sukulenty našly své příznivce. Nejsou náročné na pěstování, takže se jejich péče snadno mohou ujmout i děti. Sukulentní rostliny se staly zájmem nejen laiků, alé také sběratelů. Existuje na tisíce druhů těchto rostlin, je tedy co obdivovat.
K sukulentům patří ty rostliny, které mají dužnaté listy nebo stonky, které jim umožňují zásobovat v nich vodu. Skupina sukulentů je velice rozmanitá co do tvaru a svých rozměrů.