Hlučná kancelář zásadně prodražuje provoz firem. Jak řešit problémy s akustikou?

Úspěch firmy závisí na tom, jak dobře její zaměstnanci pracují. A na jejich výkon má zásadní vliv akustika. Vysoká míra hluku má dopad na celou řadu faktorů – produktivitu i přesnost práce, psychiku, a dokonce i nemocnost. Naopak dobré akustické a světelné podmínky na pracovišti dokážou zvýšit pracovní produktivitu i o dvouciferné hodnoty procent. Pokud tedy u vás v kanceláři existuje problém s hlukem, získejte inspiraci k jeho vyřešení, a to třeba hned v příštím roce!

Certifikace udržitelnosti šetří provozní náklady budov i o desítky procent

Problematika udržitelného rozvoje je jedním ze stěžejních společenských témat naší doby a silně rezonuje i v oblasti developmentu, kde roste poptávka po ekologicky šetrných budovách. Zda daná stavba dosahuje vyhovujících parametrů, pozná zájemce především podle uváděných certifikací. Těch po celém světě existuje okolo šesti set. V ČR se pro velké projekty jako kanceláře nebo administrativní budovy používají primárně tři – BREEAM, LEED a národní SBToolCZ. Certifikace ovšem nemají pouze ekologický rozměr. Kladou silný důraz i na energetickou účinnost a ekonomičnost provozu. Provozovatelé certifikovaných budov tak mohou ušetřit i desítky procent nákladů oproti budovám bez certifikace.

Hluk snižuje přesnost zaměstnanců při plnění náročnějších úkolů až o polovinu

Mnozí jsme během pandemie už zapomněli na to, jak hlučná jsou některá naše pracoviště. Hlučné prostředí má přitom podle vědeckých studií dopad na produktivitu i přesnost práce, naše zdraví i míru absence. Konkrétně přesnost může v hlučném prostředí klesnout dokonce až na polovinu, což má dopad i na finanční výsledky firmy. Na akustiku proto velmi dbají některé přední tuzemské firmy včetně ŠKODA AUTO.

Nadměrný hluk v nemocnicích ovlivňuje rekonvalescenci pacientů i výkon personálu

Podle vědeckých studií 1 hluk zvyšuje u pacientů hladinu stresu, ruší jejich spánek a zpomaluje tak proces zotavování. Nejohroženější jsou pacienti na odděleních intenzivní péče, těsně po operaci a předčasně narození novorozenci. Hluk v nemocnicích pochází zejména z lékařských přístrojů, alarmů a mluveného slova. „Zdravotnická zařízení kladou velký důraz na hygienu. Proto se při jejich budování používají převážně tvrdé materiály, jako je kov či keramická dlažba. V takto koncipovaných prostorách ale hluk nemá být čím pohlcen, odráží se od tvrdých povrchů a šíří se nežádoucím způsobem,“ vysvětluje Iveta Králová, Key Segments Manager ze společnosti Ecophon. Ta bezmála čtyřicet let vyvíjí a prodává akustické systémy na absorpci hluku.

Hluk ovlivňuje studijní výsledky i zdraví dětí a učitelů

Začátkem září se opět zaplní školy i školky po celé republice. Z pohledu vzdělávání budoucích generací jde samozřejmě o ideální stav, ale plné třídy mají v našich podmínkách i stinné stránky. Učení i práci pedagogů totiž v celé řadě případů komplikuje hluk. A kdo se domnívá, že nad nevyhovující prostorovou akustikou se dá mávnout rukou, je na omylu. Hluk má totiž vliv nejen na zdraví učitelů a žáků, ale také na studijní výsledky. Především pak u mladších žáků a při výuce matematiky nebo jazyků.

Chcete v kanceláři dokonalou akustiku? Řiďte se ISO normou 22955.

Až 70 % zaměstnanců v kancelářích není spokojeno s akustickými podmínkami na svém pracovišti1. Bohužel jsou to ale právě tyto prostory, které jsou pro architekty a projektanty z hlediska akustiky oříškem. Protože není kancelář jako kancelář. Jiné akustické podmínky panují v call centru a jiné například v pobočce banky. Naštěstí loni vznikla ISO norma 22955, která tuto problematiku konkrétně řeší. Jasně definuje akustické podmínky vhodné do různých kancelářských prostředí podle jejich využití. A navíc přináší přehledné instrukce, jak těchto akustických hodnot dosáhnout.

Hluk na pracovišti ovlivňuje zdraví i produktivitu. Jak mu efektivně čelit?

Vysoký a dlouho trvající hluk může mít velmi škodlivé účinky na lidský organismus. Při opakovaném porušování hygienických limitů hluku může člověku mimo jiné způsobit vážné poruchy spánku, kardiovaskulární onemocnění, duševní poruchy nebo částečnou či dokonce úplnou ztrátu sluchu. Pojďme se u příležitosti Světového dne bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (28. dubna) zaměřit na zaměstnání, která jsou z pohledu hluku riziková. A jak je možné se proti hluku na pracovišti účinně bránit.

Unikátní akustické řešení – bezespárová absorpční omítka Fade

Každý architekt, projektant či investor musí v dnešní době přemýšlet nad problematikou ideální akustiky svého projektu. Uvědomují si totiž nežádoucí dopady, které s sebou nese nesprávná hladina hluku. Spojení akustické absorpce a architektonického návrhu ale není snadné. Proto společnost Ecophon uvedla na český trh unikátní řešení s názvem Fade. Jedná se o systém omítky s vynikajícími akustickými vlastnostmi, který vytvoří hladký a bezesparý povrch vhodný do každého interiéru. Mezi hlavní výhody Fade patří snadná instalace i údržba a hlavně tvárnost. Ta umožňuje montáž na všechny typy povrchů včetně klenutých či zakřivených stropů.

Ztráta sluchu zvyšuje riziko demence a prohlubuje sociální izolaci seniorů

Podle aktuálních statistik ČSÚ tvoří věková skupina 65 + již pětinu obyvatel ČR. Vyšší věk přitom přináší kromě pozitivních aspektů i zdravotní problémy typu zhoršení sluchu nebo demence. Na prohlubování zmíněných negativ má nemalý podíl hluk. Ten samozřejmě ovlivňuje i zdravé a mladé lidi, ale jeho dopad na seniory se zdravotními obtížemi je ještě větší. Pro ilustraci: každých 10 decibelů ztráty sluchu zvyšuje riziko demence u této skupiny až o 27 %. Jak tedy můžeme seniory před hlukem lépe chránit?

Méně hluku snižuje potřebu opakovaných hospitalizací a léků

Praha / Karlovy Vary, 20. července 2021 - Viděli jsme to i během aktuální covidové pandemie. Lékaři a zdravotnický personál v nemocnicích se všemožně snažili udělat maximum pro zotavení pacientů v těžkém stavu. Co kdyby měli pomocníka v tomto boji? Ten existuje, i když je neviditelný a je často velmi podceňován. Jmenuje se ticho. Paradoxně se však za uplynulých 40 let zvýšila průměrná úroveň hluku v nemocnicích o celých 15 dB na 70 dB. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom doporučuje pro zotavování maximálně 35 dB.