Firma Karpen plus, s.r.o., dlouholetý výrobce vazníků a dřevěných konstrukcí, se rozhodla rozšířit svoje možnosti obrábění masivního dřeva a lepených hranolů. V současné době využívá CNC pilu a velkoformátové CNC obráběcí centrum, které je schopno přesně ofrézovat velké konstrukční celky až do rozměrů 6000 x 1600 mm. Efektivní výroba složitých geometrických tvarů zejména na zakončení lepených hranolů však dosud nebyla k dispozici.
Karpen plus pracuje s řezivem a hranoly z masivního i lepeného dřeva, jejichž průřezy odpovídají vypočítaným statickým požadavkům na hotové výrobky. Potřeby zákazníků směřují jednak k velkým obrobkům, jako je 1,5 m vysoký ramenát na obrázku níže, a jednak k až filigránsky jemným výrobkům z masivního nebo lepeného dřeva.
Po důkladném průzkumu trhu firma přistoupila k jednání o extrémně kompaktním stroji, který ale dokáže dokonale opracovat hranoly až do průřezu 450 x 150 mm.
Řezivo a hranoly mají 4 podélné plochy a 2 čelní, a tak došlo na otázku z nadpisu. Bude 5 řízených os na jejich kompletní obrábění stačit?
Odpověď zní – nebude. Nakonec proto přišel do nové dílny CNC stroj firmy Essetre s celkem 7 řízenými osami, kdy bez nutnosti otáčení je možno kompletně obrobit řezivo a hranoly ze všech 6 stran. Pro rovné a šikmé řezy slouží pilový agregát, tam kde jsou nutné obecné křivky přijde na řadu frézovací agregát, který si ze zásobníku nástrojů vybere některý z 8 nástrojů, které jsou okamžitě k dispozici. Frézování pro rybinové spoje, pro čepy a dlaby, kulaté otvory, to vše frézují nástroje s karbidovými nebo diamantovými břity s jistotou a perfektní přesností.
Masivní dřevo je organický materiál, který pro přesné obrábění představuje velkou výzvu. Na rozdíl od kovů je anizotropní, v každém směru obrábění se tedy chová jinak, přijímá a odpařuje vodu a tím mění své rozměry a aby toho nebylo málo, tyto rozměry mění v každém směru, tedy podélném, příčném nebo tangenciálním, rozdílně. V praxi se navíc jen výjimečně jedná o řez přesně v daném směru, v drtivé většině případů jde o kombinace s velmi nejasnou prognózou chování. Všechny tyto faktory je nutné vzít v úvahu při návrhu obrábění, při návrhu spojů a vždy je nutné hledat inovativní řešení pro zajištění rychlosti, přesnosti, účinnosti a zachování životnosti tohoto historického, a přesto stále aktuálnějšího, ekologicky přátelského stavebního materiálu – dřeva.
Takovou výzvu lze přijmout a překonat pomocí nejmodernější CNC technologie s větším počtem řízených os, která dokáže obrobit i velmi složité geometrie generované CAD softwarem z rukou zkušeného konstruktéra.
Nové CNC obráběcí centrum instalované ve firmě Karpen plus, s.r.o. takové úlohy zvládá a poradí si i s nepřesnostmi, které mohou být důsledkem předchozího opracování, a především zmíněné anizotropie. Výsledkem je pak přesný tvar dle digitálního zadání.