Přezout zimní pneumatiky se rozhodně vyplatí Zobrazit fotky zobrazit 3 fotky

Než se nadějeme, zaklepe zima na dveře. S jejím příchodem se podstatně zvyšují nároky na bezpečnou jízdu a její zásadou číslo 1 je vždy zimní pneumatika. Zima s sebou přináší nízké teploty, náledí, mokro a sníh, to znamená, že nás na silnicích čeká mnohem víc překvapení, než za teplého počasí. A jednoduché přirovnání? I my se s příchodem zimy přezouváme do pohodlné teplé obuvi a letní sandály uklízíme do skříní.

Dny se pomalu krátí a teploty letních dnů klesají. Nebude to dlouho trvat a rtuť na teploměru bude atakovat 0oC, což je jasným signálem k tomu, abychom své auto připravili na zimu. Zásadou bezpečné jízdy je i kvalitní pneumatika, a to platí v zimě dvojnásob. Proč si zimní pneumatiky pořídit? Podstatně zkracují brzdou dráhu, ty standardní jsou za přijatelnou cenu, zaručí menší opotřebení letních pneumatik, které jsou v zimě mimo provoz a pro hovoří dokonce i statistiky. Ty jasně dokazují snížení počtu dopravních nehod.

Jaká je zimní pneumatika

Zimní pneumatika má specifický tvar, který účinně odvádí vodu, jež se dostane pod ni. To podstatně snižuje nebezpečí aquaplaningu. Je vyrobena z materiálu zaručujícího lepší přilnavost, má hlubší dezén (minimálně 4 mm) a mnohem více drážek než pneumatika letní.

To, že jsou zimní pneumatiky užitečné na sněhu, je mylná domněnka. Jejich obutí má význam už v momentě, kdy venkovní teplota poklesne pod 7oC. Rozhodně nebudeme pneumatiky přezouvat podle data v kalendáři. Jejich hlavní funkcí je zachovat si pružnost i při nízkých teplotách, kdy ji letní pneumatika ztrácí. Rozdíly můžeme shrnout do tří bodů. Jedním je běhounová směs, která na rozdíl od té letní obsahuje vysoký podíl kaučuku zajišťující silnou adhezi (přilnavost), letní pneumatika při nízkých teplotách tuhne. Druhým jsou lamely, nebo chcete-li zářezy, kterých je na pneumatice velké množství a tvoří takzvané dezénové bloky. Lamely rozpohybují sezonové bloky, které vytlačují sníh z drážek mezi jednotlivými bloky. Lze to přirovnat k samočistící schopnosti a to letní pneumatiky rozhodně nedokážou.
Jaké jsou ty pravé?

Nabídka značek i modelů je skutečně velice rozmanitá a měla by uspokojit všechny zákazníky. Pokud pomineme samozřejmost, kterou je volba správného rozměru pláště, zbývá se rozhodnout, jaký si pořídíme konkrétní model. Důležité je při koupi zohlednit, kolik kilometrů a v jakých podmínkách budeme muset v zimním období absolvovat. Běžný řidič se spokojí s těmi levnějšími, dražší jsou zase určené řidičům, kteří vyznávají sportovnější styl jízdy a také těm, co tráví na silnicích mnoho času. Rozhodně se ale nedoporučuje nakupovat pneumatiky v supermarketech, raději navštivte pneuservis, kde vám odborně poradí a zároveň namontují zimní pneumatiky k vaší spokojenosti.

Huštění pneumatik v zimě

Teplota má velký vliv na tlak v pneumatikách, pokud se snižuje, klesá i tlak. To je hlavní důvod, proč se vzhledem k nižším teplotám doporučuje pneumatiky přihustit zhruba o 0,2 baru. Správné nahuštění se výrazně podepisuje na bezpečné jízdě, ale také na životnosti pneumatik. K huštění plášťů je vhodný dusík, který zachovává stabilní tlak v pneumatikách a současně má i menší teplotní roztažnost, lépe tlumí nárazy a je nehořlavý. Dusíkem vám pneumatiky nahustí v každém pneuservisu.
Co se zimními pneumatikami po skončení zimy?

Po zimní sezóně je nutné pneumatiky řádně ošetřit a vhodně uskladnit. Před demontáží se doporučuje označit křídou směr otáčení a umístění na automobilu. Nutností je jejich pečlivé očistění a uložení na suché, tmavé místo, pokud možno bez průvanu.

Bourání mýtů

V zimě jezdím málo.
Při každé jízdě platí maximální bezpečnost, zákony schválnosti fungují znamenitě.

Zimní pneumatiky jsou moc drahé.
Ano, ale jsou i levnější kvalitní pneumatiky. Pokud skutečně jezdíte málo, mohou vám posloužit protektory. Zohlednit musíte i to, že neopotřebováváte letní pneumatiky.

Jezdím opatrně, nic se mi nestane.
Nezapomeňte, že na letních pneumatikách ohrožujete sebe i ostatní. Navíc se ani při opatrné jízdě nevyhnete vlivu vnějších faktorů.

Pořídím si univerzální pneumatiky.
Ty už v současné době v podstatě neexistují.

Obtěžuje mě jejich nadměrná hlučnost.
Toto tvrzení dávno neplatí. Hlučnost letních a zimních pneumatik je téměř stejná.

Stačí přezout pouze hnací nápravu?
Nestačí. Pneumatiky by měly být měněné v celých sadách, výhodné je mít je namontované na discích.

Navštivte pneuservis včas, vyhnete se tak zbytečným problémům a stresům. Většina z nás návštěvu odkládá na poslední chvíli, což v konečném důsledku představuje dlouhé čekací doby. Řidičů brázdících zimní cesty na letních pneumatikách je stále dost. Ohrožují tak nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Šetřit na nesprávném místě se nemusí vyplatit. Často hraje roli finanční vydání, u některých je to však pohodlnost či výmluva na nedostatek času. Lamentování a mluvení o tom, že jsme měli zimní pneumatiky přezout, bude v případě nehody zcela zbytečné. Použití zimních pneumatik je skutečně tou správnou volbou. A ušetříte i své BODY.