Sdílet
 

Barevné sklo místo keramických obkládaček

Datum vydání: 20.02.2013 | autor:

Sklo je prostě krásný a moderní interiérový prvek. V kuchyni i v koupelně udělá výbornou službu. Dříve šlo spíš o skleněné police a jiné drobné doplňky. Dnes se objevuje tento nadčasový materiál dokonce i v podobě pracovních desek nebo obkladů na stěnu. Ty se připevňují k podkladu za kuchyňskou linkou a na jiných místech pomocí silikonového lepidla. Zajímavé skleněné dlaždice, mozaiky, vzory a obrazce, ale i šperky, si přitom můžeme vyrobit sami metodou fusing.

Skleněný lacobel v kombinaci s prosklením skříněk a skleněnou policí Skleněný lacobel v kombinaci s prosklením skříněk a skleněnou policí
Skleněný lacobel v kombinaci s prosklením skříněk a skleněnou policí

Nádherné a nečekaně odolné skleněné obklady

Pro obklady stěn se často používá sklo Lacobel. Zadní strana je pokryta kvalitní barevnou vrstvou. Takže je neprůhledné. Z bohaté škály můžete vybrat i barvy metalické, které vypadají obvzlášť efektně. Toto sklo se vyrábí výhradně pro vnitřní využití.

Stejně je tomu u skla typu Matelac. Jeho název vyjadřuje, že je z jedné strany matné, čehož se docílí nástřikem kyselinou. Připomíná tedy povrch saténové látky. Druhá plocha je lakovaná a lesklá. Lak je ale chráněn polypropylenovou fólií, nemůže se tedy poškrábat. Sklo lze doporučit i do domácnoti s malými dětmi – při případném rozbití se nevysype.

V této úpravě zabraňující riziku pořezání se vyrábí i sklo Float. Je to další typ skla s lesklou keramickou barvou.
Lacobel za sporákem Lacobel za sporákem
Lacobel za sporákem

S vysokými teplotami se počítá

V místech u plynového sporáku, kde dochází k intenzivnímu střídavému tepelnému namáhaní je možné použít pouze skla kalená, smaltovaná vypalovací barvou. Takové sklo snáší dobře i mechanické namáhání. Pokud si zákazník nevybere ze základní škály a požaduje nestandartní odstín, použije se při výrobě speciální barva. Povrch skla lze pískovat či leptat a vytvářet tak nejrůznější dekory.

Při rozbití se podobně jako u autoskel vytvoří množství krychliček s tupými hranami, které neublíží. Výhodou skla je také jeho vysoká odolnost mechanická i chemická. Při silném znečištění se nemusíte bát použít i agresivnější prostředky, např. aceton, pozor se ale musí dát na poškrábání.
Matované sklo kuchyňské skříňky s geometrickým vzorem Matované sklo kuchyňské skříňky s geometrickým vzorem
Matované sklo kuchyňské skříňky s geometrickým vzorem

Příjemný optický klam

Neuvěřitelně autenticky vypadá novinka mezi kalenými čili kalením tvrzenými skly. Zalaminovaný dekor vytvoří dojem, že se nedíváte na sklo, nýbrž na plochu z kovu, kamene, ze dřeva nebo třeba na různě vzorované textílie. Fantazii se meze nekladou. Jde vlastně o digitální potisk uvnitř skla, dekor tedy nelze poškodit poškrábáním.

Složitejších tvarů obkladů se nemusíte bát, výrobci je dovedou vytvořit, aniž by sklo dělili a vytvářeli tak zbytečné spáry. Právě nepřítomnost spár činí skleněné obklady ideálními pro použití v kuchyni, kde nám hodně záleží na hygieně. A protože ani v koupelně nechceme z čistoty příliš slevovat, hodí se výborně i tam.
Fusing na dlaždicích v koupelně Fusing na dlaždicích v koupelně
Fusing na dlaždicích v koupelně

Spékané sklo

V tomto případě název opět mnohému napovídá. Sklo se při výrobě v polotekutém stavu spéká a tvaruje. Jde o poměrně náročný postup a toto sklo je proto dražší. Vypadá ale velmi atraktivně a lze jej využít třeba jen jako drobnou ozdobu v podobě několika reliéfní dlaždiček. Dílce z něj se také dají zdobit pískováním - může jít o motiv či nápis na zakázku.

Kuchyň či koupelnu, kde dominuje skleněný obklad, je hezké doladit prvky ze stejného materiálu. Mohou to být skleněné poličky nebo třeba ,,prkénka“ z tvrzeného skla. I když se tomu nechce věřit, můžete na nich naklepávat řízky stejně dobře jako na těch klasických a jsou rozhodně více hygienická.

Úžasně vypadá kuchyň, kde je sklo kromě plochy za linkou použito také na dvířkách skříněk. Na jejich dno můžete položit decentní diodové osvětlení. Dodá místnosti šmrc a množství elektrické energie, které spotřebuje, nestojí ani na řeč.

Zdroj: TGK - Technika, sklo a umění

Zdroj použitých fotografií: TGK - Technika, sklo a umění, www.shutterstock.com
Skleněná mozaika Skleněná mozaika
Skleněná mozaika
Skleněná mozaika Skleněná mozaika
Skleněná mozaika
Materiál potřebný pro fusing Materiál potřebný pro fusing
Materiál potřebný pro fusing
TGK - Technika, sklo a umění s.r.o.

TGK - Technika, sklo a umění s.r.o.

Skalice u České Lípy, Skalice u České Lípy, Skalice u České Lípy 230, 47117
Tel: 487 721 168
Web: http://www.tgk-cz.cz
E-mail: tgk@iol.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

TGK - Technika, sklo a umění s.r.o.

Skalice u České Lípy, Skalice u České Lípy, Skalice u České Lípy 230, 47117
Tel: 487 721 168
Mobil: 602 224 498
Web: http://www.tgk-cz.cz
E-mail: tgk@iol.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasoval: 1 uživatel
Diskuze na téma "Barevné sklo místo keramických obkládaček"

Celkem komentářů: 1

keramika vs sklo 02.05.2017, 14:13:31

Ono záleží na tom, jaké keramické obkládačky se použijí. Na mě to sklo za deskou celkově působí trochu depresivně, jako z nějaké lidové kuchyně. Spíš bych tam uvítal nějaký country-styl, a dal tam spíše španělské nebo portugalské obklady typu azulejo (http://www.portuguesa.cz/smartblog/7_keramika-z-portugalska-je-to-co-potrebuje-vas).

Přidat nový komentář k  "Barevné sklo místo keramických obkládaček"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE