Mít bankovní účet je dnes samozřejmostí. Dá se říct, že se bez něj žádná domácnost neobejde. Nicméně, ne všechny bankovní účty jsou si rovné. Pojďme se podívat, jaký bankovní účet si založit a na co si při jeho výběru dát pozor.
Založení účtu vám nezabere víc než 15 minut
Začněme založením účtu. Řekněme, že by rozhodně nemělo jít o záležitost trvající půl dne. S moderní bankou zvládnete založení účtu online. Co k tomu potřebujete?
Většinou jen dva platné doklady totožnosti a účet v jiné bance. K potvrzení nového účtu pak stačí provést transakci v hodnotě symbolické jedné koruny a účet máte aktivní.
Ještě jednodušší je založení běžného účtu se sjednanou bankovní identitou. S tou vám stačí potvrdit osobní údaje v aplikaci vaší stávající banky.
Co znamená zdarma a kolik vás to bude stát?
Určitě tušíte, že úplně zadarmo vám dnes nikdo nic nedá. A banky nebudou výjimkou. Stále existuje nabídka bankovních účtů, které budou něco stát. Mohou to být otevřeně deklarované poplatky za vedení, nebo to budou různé poplatky za různé položky (například výběr z bankomatu, odchozí platby apod.).
Existuje bankovní účet zdarma? Ano, takový účet si můžete založit. Standardní účty jsou dnes vedeny bez poplatků, stačí, když budete účet aktivně používat, nebo budete mít u banky ještě jiný finanční produkt (úvěr, hypotéka, spoření).
Jak se rozhodnout, který účet se vám vyplatí? To se odvíjí od vašich nároků a představě využití služeb banky. Než si ho založíte, podívejte se na srovnání běžných účtů.
Jak vypadá aktivní používání účtu?
Nejčastěji jde o to, že si na účet necháte pravidelně posílat peníze. Typicky banka požaduje, aby na účet přišla měsíčně určitá částka – například ekvivalent průměrné české mzdy, může to být ale i méně. Nezáleží na tom, kolik z něj z této částky zase měsíčně odteče.
Je váš účet praktický? Nepřidělává vám starosti?
Že na účtu vyděláte peníze, asi jen tak nehrozí. Že na něm peníze neproděláte, když si dobře vyberete, jsme si řekli v předchozím odstavci. Při výběru banky ale nemyslete jen na peníze. Na co se ještě při zakládání účtu zaměřit:
- Výběr hotovosti – Kde budete vybírat? V bankomatu? Je hezké, že je výběr zdarma, ale co když je ten nejbližší až v okresním městě na náměstí? Zjistěte si, jak velkou síť bankomatů má banka k dispozici.
- Internetové bankovnictví – Najděte si video průvodce internetovým bankovnictvím vybrané banky. Je přehledné? Funguje jejich aplikace na vašem mobilu? Co všechno zde můžete zařídit?
V dobrém internetovém bankovnictví jde totiž všechno, co denně potřebujete: Zkontrolujete si zůstatek na běžném nebo spořicím účtu. Podíváte se na všechny odchozí i příchozí platby. Zadáte příkazy k úhradě, nastavíte inkaso. Příjemným bonusem je možnost sjednat si úvěr rovnou v aplikaci, nebo si třeba nechat vystavit novou platební kartu. - Platební karty – K běžnému účtu většinou automaticky a zdarma získáte také debetní platební kartu. Pokud potřebujete, zjistěte si, za jakých podmínek vám banka vydá druhou kartu k účtu.
- Úrok – u běžných účtů není úročení vkladů velké, neočekává se, že je budete využívat pro zúročení prostředků. Některé banky ale k běžnému účtu nabízejí i účet spořící, kam si můžete ulít část peněz. Sazby se od sebe mohou docela lišit, tak se na ně nezapomeňte informovat.
Přejít k nové bance? Je to jednodušší, než si myslíte
Převést účet z jedné banky do druhé je dnes stejně snadné jako změnit mobilního operátora. Stačí zajít na pobočku vybrané banky, prokázat se občanským průkazem a sdělit číslo stávajícího účtu, který chcete nechat převést. Některé banky s vámi převod účtu zpracují i elektronicky.