Dveře a zárubně z masivu si na nic nehrají

Dlouhodobě je dostatečně ověřeno, že dřevo je materiál v mnoha ohledech nezastupitelný. Stačí si jen vybrat, zda bude pro vaše záměry vhodnější  obligátní smrk, nebo některý z mnoha dalších druhů dřevin, které výrobci masivních dřevěných dveří nabízejí. Například dub nebo buk poskytují dřevo velmi tvrdé. Spolu s olší jsou vhodnými materiály pro interiérové dveře, ale i dveře vstupní či vrata do staré chalupy.

Jehličnany patří obecně mezi dřevo měkké, tedy rychle rostoucí, které se dobře opracovává. Příjemné je, že škála jeho zbarvení je velmi široká - od velmi světle žlutavého až po rezatou hněď. Dřevo z jehličnanů má výraznou texturu, protože jarní letokruhy mají jiný vzhled než ty letní. Je tedy na pohled zajímavé.

Vstupní brána do vašeho soukromí

Na vstupní dveře jsou kladeny opravdu vysoké nároky a nelze na nich šetřit. Vstup do domu či bytu majitele reprezentuje, důraz se tedy klade na vzhled. Dveře musí nejen dobře vypadat sami o sobě, měly by také s domem ladit. Velmi důležitá je ale také tepelná izolace, odolnost a bezpečnost. Tu vám zajistí opravdu masivní závěsy (panty), vícebodové zámky, nebo třeba bezpečnostní skla. O tepelnou neprostupnost se postará izolační vložka. Doporučené dřeviny jsou smrk, modřín, dub, ale i jiné, třeba i cizokrajné s minimálními nároky na údržbu dřeva, které tak získá pohlednou patinu.

Kazetové dveře

Kazetové dveře jsou to dveře s výplní, která je složena z různého počtu kazet – dřevěných obdélníků nebo čtverců. Horní kazeta může dveřím dát zajímavý obloukový tvar. Kombinací nejrůznějších kazet, případně také skel vzniká opravdu velký výběr typů dveří.

Často se dřevo používá ve třech vrstvách v takzvaném sendviči. Proto se nekroutí vlivem různých teplot v různých místnostech. Takové dveře jsou opravdu bytelné, váží až kolem třiceti kilogramů. U renomované firmy si můžete objednat dodávku kompletu se zárubní i se zajištěním dopravy a montáže. U zárubní máte na výběr mezi hranatými a zaoblenými tvary.

S vhodným nátěrem poradí odborníci

Aby výrobci vaše dveře ochránili před rizikem zničení červotočem, plísněmi či houbami, používají prostředky určené proti těmto biologickým škůdcům. V případě hmyzu jde i o zničení nakladených vajíček, které pouhým okem ani nepostřehnete. Pak přichází na řadu lak. Lakování probíhá zásadně před montáží, aby se nevynechalo žádné místo.

Moření dřeva

Účelem natírání dveří mořidlem je barevná úprava dřeva, při které nedochází k výrazné změně. Dřevo stále ukazuje své jedinečné prvky – různé nepravidelnosti, letokruhy a pod. Mořidlo, které proniká do struktury dřeva, je ještě zvýrazňuje. Odstín dřeva se stane atraktivnějším a může připomínat jiný druh, často exotický a drahý.

Třešničkou na dortu je pěkné kování, které svým designem harmonizuje se vzhledem dveří. Hranaté tvary sluší dveřím moderním, oválné se hodí k rustikálnímu tradičnímu stylu. Vyrábí se i taková kování, která imitují letitou patinu.

Zdroj: www.truhlarstvipohunek.cz

Zdroj použitých fotografií: www.truhlarstvipohunek.cz, www.shutterstock.com
TRUHLÁŘSTVÍ - Jakub Pohunek Poslat poptávku