Inspirujte se: Krmítka pro ptáky do každé zahrady, na balkon i za okno Zobrazit fotky zobrazit 5 fotek

Zima se blíží a proto je potřeba myslet i na opeřené obyvatele našich zahrad a měst. Je třeba připravit krmítka a zajistit jim dostatek potravy během zimy, kdy si ji jen těžko obstarávají sami. Obzvláště ve městě. Na trhu je celá řada různých krmítek, která koupíte a jednoduše namontujete na strom, pergolu, balkon, nebo i za okno bytu. Krmítko můžete ale vyrobit i doma z dostupných materiálů, jako jsou pet láhve nebo plechovky. Potom už můžete jen z tepla pozorovat, kdo všechno přiletí na hostinu.

Čím krmit

Obecně se udává, že bychom ptáky neměli krmit, dokud neleží sníh. Do té doby si zvládnou obstarat potravu sami. Stačí jim sem tam nasypat do krmítka, aby si zvykli, kde najdou potravu v případě nouze. Ovšem v době, kdy udeří velké mrazy, nebo leží sněhová pokrývka už několik dní, je třeba jim trochu přilepšit.  

Nejčastějšími návštěvníky krmítek bývají sýkory, ty mají velmi rády lůj nebo lojové koule, stejně tak strakapoudi a brhlíci. Pokud k vám nejčastěji létají vrabci, můžete jim přilepšit strouhankou z bílého pečiva, pozor ovšem, aby nebylo solené. Kosi, drozdi a brkoslavi mají nejraději jablka nebo sušené plody jeřabin. Zpestřit nabídku můžete také ořechy nebo kouskem špeku. 

 

V obchodech můžete koupit celou řadu ptačích krmítek nejrůznějších velikostí, tvarů a materiálů. Využít ale můžete materiály, které máte běžně doma. Například plastové láhve. Úplně jednoduše z nich můžete vyrobit podobná krmítka jako je tento na obrázku. Stačí mít po ruce nůžky či nůž, popřípadě izolepu a provázek na zavěšení. Díky tomuto řešení, budete mít i přehled, kdo vaše krmítko navštívil. 

Použijte, co najdete doma. Starý hrneček s podšálkem, který je vám líto vyhodit, můžete pomocí tavné pistole přeměnit na jednoduché krmítko. Stejně tak můžete využít staré misky, květináče nebo plechovky. 

Kokosové ořechy naplněné směsí pro ptáky koupíte v každém obchodě. Když ptáci obsah vyzobou, můžete nasypat novou várku a znovu využít. Kokosové ořechy se dají velmi jednoduše zavěsit kamkoliv, třeba za okno.

Výroba domácí lojové koule

Lojové koule můžete koupit v každém hobby marketu. Pokud si ale chcete vyrobit vlastní doma, není na tom nic těžkého. Zapojit můžete i děti.

Co budete potřebovat: 

  • 100% rostlinný tuk (nikdy nepoužívejte margaríny) nebo neškvařené nesolené sádlo či lůj
  • ořechy, proso, ovesné vločky, slunečnicová semínka, strouhanka, rozinky,…(dle vašeho výběru)

 Postup:

  • Tuk rozpusťte v hrnci, ale nevařte
  • přidejte další přísady a promíchejte
  • nalévejte rovnou do připravených forem a nechce zchladnout

Připravenou směsí můžete naplnit různé nádoby: kelímky od jogurtů, květináče, skořápky od vlašských ořechů,… Nebo můžete zkusit vylévat formičky na pečení cukrový, vyrobíte tak pěkné vánoční ozdoby na vaši zahradu, na kterých si pochutnají všichni opeření návštěvníci z okolí.