Barvy v interiéru (Foto: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 6 fotek

Zlepšete si náladu a pusťte barvy do svého domova. Barvy mají velký vliv na naši náladu i momentální psychické rozpoložení, proto byste měli pro svůj interiér volit barvy, které jsou vám příjemné a hodí se k účelům dané místnosti. Nepodléhejte momentálním trendům, každou chvíli se mění. 

Jsou barvy, které nás umí povzbudit a barvy, které naopak aktivitu utlumují. Světlé barvy jsou vzdušné a opticky zvětšují místnosti. Tmavé barvy naopak místnosti opticky zmenšují a působí intimnějším dojmem.

Barev a jejich odstínů se dá namíchat mnoho, stačí se rozhodnout, jaká se vám bude líbit nejvíc.

Červená barva zvyšuje energetickou hladinu místnosti, ideální je do obývacích pokojů nebo kuchyní. Naopak se nehodí do ložnice, protože zvyšuje krevní tlak srdeční frekvenci. Zelená barva je naopak považována za uklidňující, hodí se pro téměř všechny místnosti. 

 

Modrá barva je ideální do ložnice, protože pomáhá snížit krevní tlak, zpomaluje dýchání i srdeční tep. Žlutá evokuje sluneční paprsky, je to veselá barva, která stimuluje nervový systém. Hodí se například do kuchyně nebo jídelny.

Neutrální barvy, jako jsou černá, bílá, šedá a hnědá, se dají použít do jakékoliv místnosti. Můžou ji oživit nebo naopak interiér zklidnit.

 

Pokud se barev nebojíte a máte pro ně cit, nakombinujte více barev společně. Najděte barevné kombinace, které k sobě vzájemně ladí. Barevné nemusí být jen stěny, ale například i nábytek, lampy, polštáře a různé jiné dekorace.  Výhoda barevných dekorací v neutrálním interiéru je, že pokud se vám barvy okoukají, můžete je kdykoliv vyměnit. Vymalování celého pokoje nebo bytu vás bude stát přeci jen více času. 

Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com