V dnešní době trpí alergií stále více lidí. Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce organismu na látky, se kterými se setkáváme ve svém prostředí a může vzniknout u kohokoli a v kterémkoli věku. Způsobuje ji i fakt, že se stále zvyšuje množství nejrůznějších výrobků, které vedou k vzestupu alergických potíží. Stále více látek vdechujeme, polykáme, nebo se s nimi dostáváme do kontaktu. Jak přizpůsobit domov alergikovi? Přinášíme vám několik dobrých rad...

Pro přecitlivělý organismus jsou látky, které způsobují alegrii, nebezpečné. Vyloučit úplně kontakt s nimi není samozřejmě možné. Je ale možné podstatně expozici omezovat. Např. jeden gram prachu získaného z matrace a lůžka může obsahovat 2 000 až 15 000 roztočů, proto je důležité dát jim sbohem dříve, než bude pozdě.

Důležitou částí bytu je kuchyně, ve které se tráví většina času a měla by být ošetřena od nebezpečných látek, jako jsou například oxidy dusíku z plynového sporáku nebo páry, ve kterých se daří plísním a roztočům. Proto nelitujte investice do výkonné digestoře, která zlikviduje všechny nechtěné organismy.

Neméně důležitý je také materiál nábytku a zařízení v celé domácnosti. Vhodné jsou omyvatelné materiály jako například sklo, plast, keramika, porcelán, jenž snižují množství prachu a zabraňují množení roztočů, plísní i mikrobů. Naopak nevhodné jsou především korkové, látkové či těžko udržovatelné materiály, ve kterých se usazují pyly a prach.

Zvláštní pozornost je také třeba věnovat kobercům, čalouněnému nábytku, závěsům a textiliím, které jsou pro alergiky škodlivé. Nejlepší je všechny zmíněné věci vyhodit a vyměnit je za přijatelnější materiály.

V celém bytovém prostředí je nutné sledovat teplotu a hodnoty relativní vlhkosti. Optimální hodnota je 40 – 50% r. v. V ložnici má být chladno a sucho. Dobré je ráno postel a ložnici dobře vyvětrat a ne hned zastýlat.

Pro alergiky jsou svými vlastnostmi nejlepší zdravotní matrace, které mají výborný odvod vlhkosti z povrchu těla pomocí knotového efektu a antibakteriální úpravu potírající mikroby. Kolem těla je udržováno suché a tepelně stabilní prostředí bez ohledu na vnější teploty a nejsou přijímány pachy.
Za zmínku stojí také lehkost a hebkost povrchové tkaniny. Nemáte – li matrace kryté, je nutné je 1x týdně vysávat. Prostěradla je vhodné větrat denně, minimálně pak 2x týdně, měnit bychom je měli podle možností po 14 dnech.

Polštáře by neměly obsahovat peří, vhodné je např. duté vlákno. Při výběru povlečení dbejte na materiál, nejpřijatelnější je povlečení z bavlny nebo z umělého vlákna, které je možné prát ve vodě s teplotou nad 55 °C.

Úklid ostatních místností v bytě by měl mít obdobný režim jako úklid ložnice. Jasné je, že se přítomnosti roztočů, plísní a bakterií není možné úplně zbavit, jelikož si libují v každém prostředí a ve všech textiliích, ale je možné je pomocí výše zmíněných kroků značně omezit.
Proto využijte všech dostupných materiálů a prostředků k zmírnění alergických obtíží. Jedná se přece o vaše zdraví!