Sdílet
 

Jak vybrat správně dveře?

Datum vydání: 19.02.2007 | autor:
Dveře jsou důležitou součástí interiéru. O jejich výběru je nutné pomýšlet už ve stadiu stavby či rekonstrukce bytu nebo domu. Na trhu dnes najdete tak širokou škálu dveří i zárubní, že mnohdy není od věci poradit se s architektem, které budou pro váš byt či dům ty pravé. Rozhodně se při výběru nedívejte jen na cenu a neslevujte ze svých představ a požadavků. Dveře jsou totiž jakousi vstupní branou do bytu i jednotlivých místností, přičemž špatná volba může zkazit sebelepší vzhled interiéru.
Foto PRO-K - dveře, zárubně, vrata, okna, kování, pohony - velko-maloobchod
Foto PRO-K - dveře, zárubně, vrata, okna, kování, pohony - velko-maloobchod
Dveře by měly ladit nejen s podlahou, ale samozřejmě také s nábytkem. Odborníci doporučují, aby povrchová úprava byla ve světlejším odstínu než barva podlahové krytiny, nejlépe o jeden stupeň. Jiní však souhlasí naopak se dveřmi v odstínu, který je o stupeň tmavší než podlaha. Obecně můžeme říci, že je nutné, aby dveře korespondovaly stylem i barvou s nábytkem a ostatním vybavením místnosti.

Velikost dveří je dána otvorem. Při výměně dveří je nutno dodržet rozměr stávajících dveří. Při pořízení nových obložkových zárubní máme dvě volby. První spočívá v obložení stávajících kovových zárubní dřevěnými obložkami, u druhého způsobu je nezbytné stávající zárubně vybourat a vzniklý otvor stavebně upravit. Přesný rozměr (šířku a výšku) otvoru a dveří nám sdělí výrobce nebo prodejce dveří na základě rozměrů, které mu poskytneme. Pokud máme k dispozici pouze otvor ve zdi, opět sdělíme výrobci či prodejci rozměry otvoru a on nám určí možnosti velikostí dveří.

Při volbě plných nebo prosklených dveří musíme brát zřetel na místo, kde dveře budou osazeny. Plné dveře se používají především tam, kde chceme mít zrakově a světelně oddělené prostory. Jedná se především o prostory příslušenství bytu či rodinného domu jako šatny, spíže, komory, technické místnosti dále jsou to koupelny, WC či garáž, sklep, dílna aj.
U prostor obytných se plné dveře osazují zpravidla u pracoven a ložnic. Plné dveře jsou na rozdíl od prosklených dveří opticky těžší a robusnější, to však lze zmírnit použitím světlejších odstínů materiálů nebo použitím dělicích prvků v ploše dveří.

Prosklené dveře se používají především mezi prostory, které chceme více prosvětlit, opticky zvětšit nebo je mít pod zrakovým dohledem. Jsou to především dveře oddělující zádveří, chodby, schodiště. Dále jsou to obytné místnosti, které (vyjma prostupu světla například na přirozeně neosvětlenou chodbu) je potřeba mít pod dohledem. To mohou být např. dětské pokoje, kuchyň, jídelna, obývací pokoj aj. Interiérové prosklené dveře se většinou dělí na celoprosklené, prosklené v horních 2/3 a prosklené v horní 1/3.

Závěrem je nutno opět dodat, že velikost, tvar a případné prosklení dveří je velmi úzce spjato s výběrem materiálu, barevnosti a s kontextem na celkový interiér místností z obou stran dveří.
Vytvoření interiéru včetně správné volby dveří je mechanismus, ve kterém ne vždy musí platit pravidla, jenž jsou zde výše popsána, ale vždy se vyplatí porada s odborníkem.
PRO-K s.r.o

PRO-K s.r.o

České Budějovice, České Budějovice 3, K.Světlé 2587, 37004
Tel: 387 312 944
Web: http://www.pro-k.cz
E-mail: info@pro-k.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

PRO-K s.r.o

České Budějovice, České Budějovice 3, K.Světlé 2587, 37004
Tel: 387 312 944
Mobil: 608 729 696
Web: http://www.pro-k.cz
E-mail: info@pro-k.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Proč pořídit s novými dveřmi i nové zárubněProč pořídit s novými dveřmi i nové zárubně

  V bytech na nás po výměně dveří často civí původní kovové zárubně, a že nejsou s novými dveřmi vůbec sladěné, je nasnadě. Jaká se nabízí řešení a proč vyměnit právě i zárubně?

 • 13 rad, jak si vybrat dveře13 rad, jak si vybrat dveře

  Na dveře se díváme každý den, zásadně ovlivňují vzhled interiéru, ale i obytný komfort. Provedeme vás ve třinácti postupných krocích právě výběrem nových dveří, konkrétně dveří značky SAPELI.

 • Dveře ve stylu GraffitiDveře ve stylu Graffiti

  Firma VP trend, přední český výrobce dveřních výplní, představila letos na veletrhu Fensterbau v Norimberku novinku, která ukazuje zcela nový směr designu vchodových dveří.

Diskuze na téma "Jak vybrat správně dveře?"

Buďte první a napište komentář k  "Jak vybrat správně dveře?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE