Sdílet
 

Jak vybrat ten správný kusový koberec?

Datum vydání: 24.01.2008 | autor:
Vstoupíte do prodejny s koberci pro nějakou tu \'kusovku\'a ejhle. Buď zde najdete jen pár kousků, z kterých si musíte vybrat, nebo vás naopak překvapí stovky druhů a barev a vy nevíte, který vybrat, neboť jeden je hezčí než druhý. Poradíme vám, jak se trochu zorientovat v tomto nádherném barevném světě.
Foto Koberce Strnad Lišov
Foto Koberce Strnad Lišov
První věcí, nad kterou se musíte zamyslet ještě doma, jsou rozměry koberce. Nejčastěji a nejlépe se určují podle nějakého starého kousku, který už doma leží či ležel. Pokud ale zařizujete úplně nový interiér, je třeba velikost koberce přizpůsobit místnosti a hlavně nábytku. Např. židle u jídelního stolu by měly zůstávat na koberci i po jejich mírném odsunutí, abyste neničili hranu koberce při každém dosedání.
Není také ideální, aby křeslo v obývacím pokoji zůstalo dvěma kolečky na koberci a dvěma na podlaze. Pokud nemůžeme z prostorových důvodů pokrýt celou plochu sezení, je lepší zvolit koberec menší pouze pod konferenční stolek. V té chvíli musíme ale rozvážit, zda má kobereček plnit pouze funkci dekorační, či nás má také hřát pod nohama. Změřte si proto doma maximální a minimální rozměry, ve kterých se můžete při výběru pohybovat, neboť koberec sedne málokdy.

Dalším rozhodnutím bude tvar koberce. Přibližně 90% nabídky tvoří obdélníky různých rozměrů, u lepších prodejců seženete i čtverce. Ke kulatým stolům je vhodnější vybrat kruh nebo ovál, ale není to pravidlo. S tím je spojen i výběr dezénu. Pokud bude střed koberce zakryt stolem a nebude na něj vidět, je často hezčí zvolit spíše bordůru, než středový vzor.

Následuje volba stylu a cenové hladiny. Někdo preferuje klasické (orientální) vzory, jiný spíše moderní dezény. Do místností s větším provozem můžete zvolit smyčkový koberec Buklé. U solidních prodejců cena odpovídá kvalitě. Ta je dána zejména způsobem výroby, materiálem, hustotou tkaní a gramáží, tedy hmotností vlákna na m2.
Foto Koberce Strnad Lišov
Foto Koberce Strnad Lišov
Koberce se tkají třemi možnými technologiemi - strojně, tuftováním a ručním vázáním. Strojní výroba je levná, ale kvalitní a na trh dodává sériově vyráběné dezény. Relativně novou metodou je tzv. tuftování, kdy jsou jednotlivá vlákna nastřelována tuftovací pistolí přímo do látky, útek po útku.
Vznikají tak nádherné koberce s plastickými vzory ve střední cenové kategorii. Naprosto nejkvalitnějším a také nejdražším způsobem výroby je ruční tkaní. O ceně rozhoduje zejména počet uvázaných uzlíků na m2, jenž se pohybuje od 350 000 do 1 500 000. Na tyto koberce se nepoužívají žádná umělá lepidla, neboť jsou vázány rovnou do osnovy. Materiálem je vždy vlna či hedvábí a můžete zakoupit nejen tradiční vzory z jednotlivých orientálních zemí jako jsou Turecko, Nepál, Čína, Indie, Afghánistán aj.
Ale i moderní dezény, navrhované evropskými designéry. Životnost těchto koberců je několik generací a na výstavách jsou tyto koberce vystaveny přímo na zemi, kde po nich projde tisíce návštěvníků, aniž by jim to nějak ublížilo.
Foto Koberce Strnad Lišov. Největším lákadlem jsou koberce Shaggy
Foto Koberce Strnad Lišov. Největším lákadlem jsou koberce Shaggy
Nejlevnější strojové koberce jsou vyrobeny z čistého polypropylenu (PP). Jejich nevýhodou je horší údržba (těžko se vysávají) a drsnější povrch. Naproti tomu PP HEATSET či polyolefin jsou tepelně upravená vlákna, která jsou podstatně měkčí, příjemnější na došlap, lehce se udržují a koberce z nich se pohybují dle množství materiálu ve střední cenové kategorii. Na tuftované koberce se nejčastěji používá akrylové vlákno, jež docela dobře imituje vlnu. Novinkou je vlákno polyesterové (PES), jemuž se pro jeho lesk přezdívá „umělé hedvábí“. Každý znalec z oboru vám ale potvrdí, že tím nejlepším materiálem je vlna. Pouští sice určitý čas tzv. plovoucí vlákno, ale jinak je pružná a pevná, méně se špiní, neboť neváže olejnaté organické prvky, pohlcuje méně prachu, dýchá, zadržuje vlhkost a tím vyrovnává vzdušnou vlhkost v místnosti.

Jak tedy vybrat ten správný koberec, když je tolik možností a variant? Vsaďte na svůj vkus, neboť nejdůležitějším kritériem je samotný vzhled koberce a pocit z něj. Každý kusový koberec totiž čeká právě na svého zákazníka. Tak hodně štěstí.
František Strnad - KOBERCE STRNAD LIŠOV

František Strnad - KOBERCE STRNAD LIŠOV

Lišov, Lišov, tř.5.května 698, 37372
Tel: 387 994 111
Web: http://www.koberce-strnad.cz
E-mail: koberce.strnad@iol.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

František Strnad - KOBERCE STRNAD LIŠOV

Lišov, Lišov, tř.5.května 698, 37372
Tel: 387 994 111
Web: http://www.koberce-strnad.cz
E-mail: koberce.strnad@iol.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasoval: 1 uživatel

  Další články

 • Jak udržovat a čistit perské koberceJak udržovat a čistit perské koberce

  Pokud jsou perské koberce správně udržovány, vydrží mnoho desítek let i při extrémní zátěži. Největším nebezpečím jsou pro ně oslavy, například ta domácí silvestrovská.

 • Maximálně praktické kobercové čtverce!Maximálně praktické kobercové čtverce!

  Milujete koberce? Nejvhodnějším a také nejvýhodnějším způsobem pokládání koberců je použití kobercových čtverců, které se vyrábí v různých rozměrech. Spojují přednosti, výhody a krásu klasického koberce s maximální…

 • Našlapujte měkceNašlapujte měkce

  Koberec, tak tuto formu podlahové krytiny jsme měli možnost poznat už jako malé děti. Vždyť koho by neoslovily orientální pohádky o létajícím koberci! Kolik úžasu v nás vzbuzovaly! A kouzelné jsou koberce dodnes.…

Diskuze na téma "Jak vybrat ten správný kusový koberec?"

Celkem komentářů: 1

Kusový koberec 12.06.2014, 12:56:40

Dostala jsem od dcery kusový koberec do obývacího pokoje. Moc ráda jsem nebyla, když mi řekla, že ho pro mě má. Chtěla jsem si ho vybrat sama, vše musí být sladěno se vším, ale nakonec jsem byla spokojená. Odhadla to perfektně. Kvalita koberce je výborná, barva, velikost vše sedí. Prozradila mi, že ho kupovala na http://www.eshop-rohoze.cz/kusove-koberce/kusove-koberce-luxusni/.

Přidat nový komentář k  "Jak vybrat ten správný kusový koberec?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE