Jak vytápět, aby nezamrzlo topné médium?

Na co jste se ptali v energetické poradně? Přinášíme vám tři zajímavé dotazy a vyčerpávající odpovědi na ně. První dotaz se týká způsobu vytápění v neobývaném objektu, druhý výběru elektrického podlahového topení a třetí instalace malé větrné turbíny.

Dobrý den, zdědila jsem menší usedlost, která je původní, nikterak nezateplená a v současné době neobývaná. Vytápění je řešeno pomocí dálkového tepla a mě by zajímalo, jak objekt vytápět, aby nedošlo k zamrznutí vody v topení. Zda je lepší topit nárazově a střídavě nebo spíš temperovat na nějakou nezámrznou teplotu?

Dobrý den, přerušované topení nelze příliš doporučit i vzhledem k velkému kolísání teplot. Ideální je nastavit teplotu, např. na 7 °C a temperovat kontinuálně. Pokud bude oběhové čerpadlo, tak k zamrznutí nedojde. Problém může být ale s rozvody vody, proto je lepší varianta kontinuálního temperování.

Dobrý den, chystáme se stavět jednopodlažní dům o ploše 140 m2, typ bungalov. Obvodové zdivo je v plánu z ytongu 30 cm a asi 15 cm EPS. Strop bude zateplen 35 – 40 cm a 15 cm do podlahy. Rádi bychom využili elektrické vytápění v podlahách. Jaký konkrétně typ by byl nejvhodnější?

Dobrý den, je třeba brát v potaz, že elektrické vytápění vychází co se týče provozních nákladů nejdráž. Proto je potřeba mít co nejnižší potřebu tepla. Výhodou je pak téměř bezobslužný, čistý provoz a snadná regulovatelnost systému. K podlahovému vytápění se používají topné folie, které se umisťují pod nášlapnou vrstvu podlahy. To znamená, že reakce je okamžitá, ale nevýhodou je nulová akumulace. Využívá se tedy spíše pro občasné vytápění, nikoliv jako hlavní zdroj. Další možností jsou topné rohože, které mají topný výkon 80 – 160 W/m2 v závislosti na typu podlahové krytiny. Další je možné využití topných kabelů, nejlépe v kombinaci s kari sítí, na které jsou položeny. Topný výkon se pohybuje kolem 50 – 120 W/m2. Pro správný návrh je nutné znát tepelné ztráty objektu a jednotlivých místností a vhodně zvolit finální podlahovou krytinu

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli je nutné řešit stavební povolení nebo ohlášení v případě instalace malé větrné turbíny na mém pozemku. Velikost větrníku je něco málo přes metr, váha kolem 25 kg a hlučnost by neměla přesáhnout 30 decibelů.

Dobrý den, určitě je vhodné předem zajít nebo kontaktovat příslušný stavební úřad a s ním váš záměr projednat. Pokud máte dokumentaci s technickými parametry k větrné turbíně, vezměte ji sebou jako podklad pro jednání. Následně bude potřeba kontaktovat vašeho provozovatele distribuční sítě (E.ON, ČEZ, PRE) z důvodu schválení paralelního provozu se sítí nízkého napětí, které je v tomto případě vyžadováno a zároveň se dozvíte i konkrétní podmínky provozu vašeho zdroje.
Zdroj: www.eccb.cz
Energy Centre České Budějovice Poslat poptávku