Sdílet
 

Koupelnové desatero nejen pro seniory

Datum vydání: 12.09.2011 | autor:

Co do rizik úrazů je koupelna jednou z nejrizikovějších místností v bytě. Od určitého věku bychom měli myslet nejen na krizi středního věku, ale také na to, že naše stabilita a odolnost vůči pádu se bude snižovat. Plánování přestavby koupelny, aby nám vyhovovala i po padesátce, se jeví v kontextu následujícího koupelnového desatera jako nevyhnutelné.

Foto: SANITEC Foto: SANITEC
Foto: SANITEC
Nejčastější příčinou úrazu v koupelně je uklouznutí nebo nepřekonání určité překážky, například okraje vany. „Většinou jde o úrazy dolních končetin, to znamená podvrtnutí, ale i zlomeniny, které zas nejsou tak vzácné, právě proto, že pád bývá nekoordinovaný a na tvrdý podklad. Takže právě zlomeniny hrozí. Mohou to být i zlomeniny horních končetin, poranění hrudníku, žeber nebo i páteře a hlavy,“ varuje MUDr. Vladimír Medek, člen výboru České společnosti pro ortopedii a traumatologii.

Jaké jsou tedy zásady bezpečnosti v koupelně? Ve spolupráci se společností Sanitec jsme pro vás připravili toto koupelnové desatero:

 1. Pořízení bezpečné, popřípadě bezbariérové koupelny, nezáleží ani tak na věku jako na zdravotním stavu a pohybové způsobilosti konkrétního člověka. I lidé mladšího věku jsou vlivem sedavého zaměstnání, obezity a nezdravého životního stylu méně pohybově zdatní. Takže úraz v koupelně hrozí v každém věku. Věk, který je považován za rizikovější z hlediska pravděpodobnosti zranění, je od 50. až 55. roku.
 2. Podpůrné prvky, například madla, jsou v koupelně zásadní i pro nehandicapované uživatele. Je důležité mít možnost se v koupelně přidržet stabilní, ergonomické a dobře uchycené opěry například při překonávání okraje vany.
 3. Z bezpečnostního hlediska je lepší sprchový kout než vana. Při vstupu i výstupu ze sprchového koutu odpadá nutnost překonávat překážky. Navíc je možné do sprchového koutu umístit sedátko (může být sklopné) i madla.
 4. Vaničku sprchového koutu lze osadit do jedné roviny s podlahou. Pro vyšší bezpečnost vybírejte vaničky s protiskluzovou úpravou.
 5. K některým vanám je možné přikoupit madlo – z vany se pak lépe vstává nejen seniorům a nemocným lidem, ale i těhotným, obézním nebo lidem s problémy pohybového ústrojí.
 6. Důležitá je také hygiena a vůně v koupelně. Mikroby a bakterie, které se množí ve WC míse, pomáhají odstraňovat tablety, které se vhazují přímo do WC nádržky. Pro seniory a handicapované osoby je vhodné pohodlnější vhazování tablet otvorem ve WC tlačítku.
 7. S vyšším věkem ubývá sil k cídění umyvadel, van, záchodů i skel sprchových koutů. Vybírejte proto sanitu s takovým povrchem, který odpuzuje vodu a tím i zabraňuje usazování nečistot a vodního kamene.
 8. Starší nebo pohybově handicapovaný člověk se špatně zvedá z nízkého WC, proto je vhodné myslet i na vhodnou výšku WC, která by měla být minimálně 46 cm.
 9. Pro stabilnější sezení na WC a pro bezpečnější dosed, především z vozíku, ze kterého se na WC nasedá ze strany, jsou vhodné ocelové klouby WC sedátka a délka klozetu od stěny 70 cm.
 10. WC prkénko při neopatrném manipulování může ohrozit prudkým pádem z výšky prsty, proto je dobré vybrat na trhu WC prkénko s automatickým pozvolným sklápěním.
KOLO – REKORD: Toto standardní umyvadlo 50 x 41 cm je vhodné i do malých prostor. Senioři často nechávají přestavovat svoje malé panelákové koupelny, které nelze zvětšit: 987 Kč. KOLO – REKORD: Toto standardní umyvadlo 50 x 41 cm je vhodné i do malých prostor. Senioři často nechávají přestavovat svoje malé panelákové koupelny, které nelze zvětšit: 987 Kč.
KOLO – REKORD: Toto standardní umyvadlo 50 x 41 cm je vhodné i do malých prostor. Senioři často nechávají přestavovat svoje malé panelákové koupelny, které nelze zvětšit: 987 Kč.
KOLO - NOVA TOP BEZ BARIÉR: Umyvadlo 65 x 56 cm: 2.057 Kč. Závěsný klozet délka od zdi 70 cm: 4.800 Kč. KOLO - NOVA TOP BEZ BARIÉR: Umyvadlo 65 x 56 cm: 2.057 Kč. Závěsný klozet délka od zdi 70 cm: 4.800 Kč.
KOLO - NOVA TOP BEZ BARIÉR: Umyvadlo 65 x 56 cm: 2.057 Kč. Závěsný klozet délka od zdi 70 cm: 4.800 Kč.
KOLO - NOVA TOP BEZ BARIÉR: K vanám jsou k dostání také čelní i boční panely včetně profilů, kterými lze zakrýt rohy. Výhoda: nemusí se obezdívat. KOLO - NOVA TOP BEZ BARIÉR: K vanám jsou k dostání také čelní i boční panely včetně profilů, kterými lze zakrýt rohy. Výhoda: nemusí se obezdívat.
KOLO - NOVA TOP BEZ BARIÉR: K vanám jsou k dostání také čelní i boční panely včetně profilů, kterými lze zakrýt rohy. Výhoda: nemusí se obezdívat.
KOLO – COMFORT: U vany je možnost přiobjednat madla. Vana je hluboká, kompaktní, užší. Výhoda: nižší spotřeba vody. Vana: 6.670 Kč (150 nebo 160 x 75 cm, hloubka 42 cm). Madla (2 kusy): 1.657 Kč. Stříbrný podhlavník Cosmo: 953 Kč. KOLO – COMFORT: U vany je možnost přiobjednat madla. Vana je hluboká, kompaktní, užší. Výhoda: nižší spotřeba vody. Vana: 6.670 Kč (150 nebo 160 x 75 cm, hloubka 42 cm). Madla (2 kusy): 1.657 Kč. Stříbrný podhlavník Cosmo: 953 Kč.
KOLO – COMFORT: U vany je možnost přiobjednat madla. Vana je hluboká, kompaktní, užší. Výhoda: nižší spotřeba vody. Vana: 6.670 Kč (150 nebo 160 x 75 cm, hloubka 42 cm). Madla (2 kusy): 1.657 Kč. Stříbrný podhlavník Cosmo: 953 Kč.
KOLO – LEHNEN: Podle lékařů jsou madla v koupelně zásadní i pro nehandicapované uživatele. Pevné madlo s držákem pro ručník: 7.220 Kč. KOLO – LEHNEN: Podle lékařů jsou madla v koupelně zásadní i pro nehandicapované uživatele. Pevné madlo s držákem pro ručník: 7.220 Kč.
KOLO – LEHNEN: Podle lékařů jsou madla v koupelně zásadní i pro nehandicapované uživatele. Pevné madlo s držákem pro ručník: 7.220 Kč.
KOLO – LEHNEN: Madla je vhodné umístit nejen do koupelny, ale i na WC. Není nutno přezdívat (v panelákových koupelnách). Madlo lomené 90°: 3.976 Kč, sklopné madlo s držákem na toaletní papír, povrch držadla z bílé pevné PUR pěny 12.764 Kč. KOLO – LEHNEN: Madla je vhodné umístit nejen do koupelny, ale i na WC. Není nutno přezdívat (v panelákových koupelnách). Madlo lomené 90°: 3.976 Kč, sklopné madlo s držákem na toaletní papír, povrch držadla z bílé pevné PUR pěny 12.764 Kč.
KOLO – LEHNEN: Madla je vhodné umístit nejen do koupelny, ale i na WC. Není nutno přezdívat (v panelákových koupelnách). Madlo lomené 90°: 3.976 Kč, sklopné madlo s držákem na toaletní papír, povrch držadla z bílé pevné PUR pěny 12.764 Kč.
KOLO – ABELE: Keramická sprchová vanička s profilovaným dnem, 70 x 70 cm, hloubka 7 cm: 7.409 Kč. KOLO – LEHNEN – FUNKTION: Sedátko z ABS plastu - nerez základ pro uchycení do stěny a jednoduché madlo o rozteči 60 cm + věšák sprchového závěsu. KOLO – ABELE: Keramická sprchová vanička s profilovaným dnem, 70 x 70 cm, hloubka 7 cm: 7.409 Kč. KOLO – LEHNEN – FUNKTION: Sedátko z ABS plastu - nerez základ pro uchycení do stěny a jednoduché madlo o rozteči 60 cm + věšák sprchového závěsu.
KOLO – ABELE: Keramická sprchová vanička s profilovaným dnem, 70 x 70 cm, hloubka 7 cm: 7.409 Kč. KOLO – LEHNEN – FUNKTION: Sedátko z ABS plastu - nerez základ pro uchycení do stěny a jednoduché madlo o rozteči 60 cm + věšák sprchového závěsu.
ovaTop_BB_63400) KOLO – NOVA TOP BEZ BARIÉR: Klozet kombinační zvýšený na 46 cm s keramickou nádrží a dvojčinným splachováním: 6.366 Kč. ovaTop_BB_63400) KOLO – NOVA TOP BEZ BARIÉR: Klozet kombinační zvýšený na 46 cm s keramickou nádrží a dvojčinným splachováním: 6.366 Kč.
ovaTop_BB_63400) KOLO – NOVA TOP BEZ BARIÉR: Klozet kombinační zvýšený na 46 cm s keramickou nádrží a dvojčinným splachováním: 6.366 Kč.
ERAMAG – DEJUNA: Novinka roku 2011 splňuje požadavky nejen koupelny všech generací, ale i bezbariérové koupelny, aniž by vzbuzovala dojem nemocnic a handicapu. ERAMAG – DEJUNA: Novinka roku 2011 splňuje požadavky nejen koupelny všech generací, ale i bezbariérové koupelny, aniž by vzbuzovala dojem nemocnic a handicapu.
ERAMAG – DEJUNA: Novinka roku 2011 splňuje požadavky nejen koupelny všech generací, ale i bezbariérové koupelny, aniž by vzbuzovala dojem nemocnic a handicapu.
KERAMAG – DEJUNA: Do umyvadla lze napustit vodu ve dvou hladinách, v případě napuštění první hladiny vzniká v umyvadle odkládací prostor: od 6.216 Kč. KERAMAG – DEJUNA: Do umyvadla lze napustit vodu ve dvou hladinách, v případě napuštění první hladiny vzniká v umyvadle odkládací prostor: od 6.216 Kč.
KERAMAG – DEJUNA: Do umyvadla lze napustit vodu ve dvou hladinách, v případě napuštění první hladiny vzniká v umyvadle odkládací prostor: od 6.216 Kč.
KERAMAG – DEJUNA: Širší sedátko zajišťuje maximální stabilitu dokonce obézním lidem a osobám na vozíku, takže se mohou přesunout ze strany na stranu. Širší sedátka mají klouby a hřídel poklopu z ušlechtilé oceli pro bezpečné používání: 6.360 Kč. KERAMAG – DEJUNA: Širší sedátko zajišťuje maximální stabilitu dokonce obézním lidem a osobám na vozíku, takže se mohou přesunout ze strany na stranu. Širší sedátka mají klouby a hřídel poklopu z ušlechtilé oceli pro bezpečné používání: 6.360 Kč.
KERAMAG – DEJUNA: Širší sedátko zajišťuje maximální stabilitu dokonce obézním lidem a osobám na vozíku, takže se mohou přesunout ze strany na stranu. Širší sedátka mají klouby a hřídel poklopu z ušlechtilé oceli pro bezpečné používání: 6.360 Kč.
KOLO – TECHNIC – SmartFresh: Unikátní systém šetrný vůči armaturám, díky němuž lze hygienicky vložit desinfekční tyčinku do WC tlačítka, odtud tyčinka putuje do nádržky, a do styku s vodou přichází pouze při spláchnutí. KOLO – TECHNIC – SmartFresh: Unikátní systém šetrný vůči armaturám, díky němuž lze hygienicky vložit desinfekční tyčinku do WC tlačítka, odtud tyčinka putuje do nádržky, a do styku s vodou přichází pouze při spláchnutí.
KOLO – TECHNIC – SmartFresh: Unikátní systém šetrný vůči armaturám, díky němuž lze hygienicky vložit desinfekční tyčinku do WC tlačítka, odtud tyčinka putuje do nádržky, a do styku s vodou přichází pouze při spláchnutí.
KOLO – TECHNIC – SmartFresh: Modul stojí 4.248 Kč, tlačítka s funkcí Fresh od 646 Kč, náplně 5 ks 84 Kč. KOLO – LEHNEN: Pevné madlo k WC a držák toaletního papíru. KOLO - NOVA TOP BEZ BARIÉR: Závěsný klozet, délka od zdi 70 cm. KOLO – TECHNIC – SmartFresh: Modul stojí 4.248 Kč, tlačítka s funkcí Fresh od 646 Kč, náplně 5 ks 84 Kč. KOLO – LEHNEN: Pevné madlo k WC a držák toaletního papíru. KOLO - NOVA TOP BEZ BARIÉR: Závěsný klozet, délka od zdi 70 cm.
KOLO – TECHNIC – SmartFresh: Modul stojí 4.248 Kč, tlačítka s funkcí Fresh od 646 Kč, náplně 5 ks 84 Kč. KOLO – LEHNEN: Pevné madlo k WC a držák toaletního papíru. KOLO - NOVA TOP BEZ BARIÉR: Závěsný klozet, délka od zdi 70 cm.
Mechanismus automatického pozvolného sklápění WC sedátka (KOLO). Mechanismus automatického pozvolného sklápění WC sedátka (KOLO).
Mechanismus automatického pozvolného sklápění WC sedátka (KOLO).
„Při navrhování vybavení koupelen bereme v potaz také potřeby osob se sníženou pohyblivostí. Nabízíme výrobky, které umožňují koupelnu kompletně vybavit s přihlédnutím k jejich potřebám. Najdete u nás jak modul speciálně přizpůsobený pro použití madel pro handicapované osoby, tak klozetové mísy, madla a další potřebné příslušenství, díky kterému se vaše koupelna stane příznivější pro starší nebo handicapované osoby,“ říká Veronika Menšíková, marketingová manažerka společnosti Sanitec.

Více informací na www.sanitec.cz.
SANITEC

SANITEC

Tábor, Tábor, Komenského 2501, 39002
Tel: 381 254 907
E-mail: info@sanitec.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

SANITEC

Tábor, Tábor, Komenského 2501, 39002
Tel: 381 254 907
E-mail: info@sanitec.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Koupelnové desatero nejen pro seniory "

Buďte první a napište komentář k  "Koupelnové desatero nejen pro seniory "

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE