Malý byt představuje často velkou výzvu jak pro jeho majitele, tak pro architekta, který ho má zařídit. Mikrobyt v bavorském regionu Algovia ztělesňuje moderní přístup ke kompaktnímu domovu a je krásným příkladem bydlení v malém prostoru. Původně 31 metrů čtverečních velký ateliér v budově ze 70. let 20. století byl přeměněn na plně funkční a esteticky propracovaný dvoupokojový byt. Pojďte se s námi na tuto dokonalou proměnu podívat.
Maximalizace každého metru čtverečního
Každé rozhodnutí architekta se při rekonstrukci zaměřilo na maximalizaci prostoru, funkčnost, udržitelnost a pohodlí. Dispozice byla kompletně zrekonstruována a z neefektivního studia se stal byt s jasně vymezenými zónami. Bylo minimalizováno místo pro pohyb a rozšířena využitelná obytná plocha, čímž se zvýšila prostorová efektivita v celém bytě. Dispozice je rozdělena do čtyř zón: vstupní hala se šatní skříní a úložným prostorem, ložnice s pracovním výklenkem, otevřenou šatní skříní, skříňkami se zásuvkami a koupelnou, otevřený obývací a jídelní prostor s plně vybavenou kuchyní a zrekonstruovaný balkon s krásným výhledem.
Kombinace funkcí vyřeší nedostatek prostoru
Ihned za vstupními dveřmi najdete malou předsíň vybavenou vestavěnou skříní s dostatkem úložného prostoru a dveře do koupelny. Architekt zešikmil stěnu v chodbě, čímž docílil zvětšení její plochy, aniž by musel omezit velikost ložnice. Aby se co nejlépe využil malý prostor, v koupelně je pouze sprchový kout, umyvadlo se zrcadlem a záchod.
Skříňky jsou umístěny do přilehlé ložnice propojené s pracovnou. Pracovně je určena jedna ze stěn ložnice, její součástí je malý stolek se zrcátkem a věšák na pověšení šatů a jiných oděvů. Pracovnu lze ukrýt za závěs ve starorůžové barvě.
V ložnici jako v příjemném kokonu
Ložnice odvážně vyvažuje otevřenost a soukromí. Je plně integrovaná do obytného prostoru, ale promyšleně rozdělená na zóny tak, aby vytvářela útulné útočiště. Díky závěsu od stropu až po podlahu zavěšeném na kolejnici může nabídnout jak pocit spojení, tak intimitu podobnou zakuklení. Závěs může být dle přání majitele úplně odhrnutý, a tím je ložnice zcela otevřená do prostoru, nebo se celá postel zakuklí, zcela se oddělí a poskytne maximální soukromí.
Bezproblémové propojení interiéru a exteriéru
Hlavní obytná místnost se rozkládá do světlého, otevřeného prostoru zahrnujícího plně vybavenou kuchyň s jídelním koutem, která přímo přechází do prosvětleného obývacího pokoje. Kuchyň v pudrové růžové barvě ozvláštňuje zlatý kuchyňský dřez s baterií. Obytnou plochu rozšiřuje modernizovaný balkon, který nabízí klidný výhled na blízké jezero, hory a malebné zahrady. Toto uspořádání navíc stírá hranice mezi interiérem a exteriérem a zve obyvatele k užívání si přírody jako součásti jejich každodenního života.
Minimalistická a udržitelná estetika
Aby architekti podpořili minimalistickou estetiku a zároveň zachovali praktičnost prostoru, použili harmonickou paletu barev a materiálů. Pudrová růžová kontrastuje s tmavě modrou podlahou a vše prohřívají zlaté akcenty. Pečlivě vybraný nábytek s integrovaným osvětlením vytváří bezproblémovou kombinaci designu a funkčnosti v celém bytě.
Celá rekonstrukce se navíc zaměřila na udržitelnost tím, že téměř veškerý nábytek, spotřebiče a osvětlení bylo pořízeno z recyklovaných a použitých zdrojů. Tento ekologický přístup tak nejen zmenšuje dopad na životní prostředí, ale také snižuje náklady a přispívá k luxusnímu, promyšlenému vzhledu, který působí jedinečně a má charakter. Výsledný mikrobyt demonstruje, jak může promyšlený design nově definovat bydlení a dokazuje, že udržitelnost a vysoce kvalitní design mohou krásně koexistovat – a to i v těch nejmenších bytech.
Zdroj: studio nea
Foto: Hermann Rupp, Kempten