Našlapujte měkce Zobrazit fotky zobrazit 2 fotky

Koberec, tak tuto formu podlahové krytiny jsme měli možnost poznat už jako malé děti. Vždyť koho by neoslovily orientální pohádky o létajícím koberci! Kolik úžasu v nás vzbuzovaly! A kouzelné jsou koberce dodnes. Nevěříte?
Vždyť byt bez koberce, to je jako kniha bez obrázků nebo obraz bez rámu. Domov snáze získá své kouzlo, když na podlaze bude ležet alespoň malý kobereček. Stejně jako ostatní věci v interiéru vypovídají cosi o majiteli, v případě koberce tomu není jinak. Možná dokonce i víc, než byste si představovali a přáli. Vybírejte proto pečlivě, rozmyslete si, co vlastně chcete, a nenechte si vnutit nic, co by nebylo podle vašeho gusta. Záleží především na vás a v neposlední řadě i na finančních možnostech.

Mnoho se hovoří o tom, zda koberec ano či ne. Proti hovoří několik argumentů, například že se v nich drží prach i pach, že ani netušíme, co všechno se v jejich huňatých útrobách ukrývá i když jsou koberce čerstvě povysávané a na první pohled vypadají čistě.
Dále často slýcháme o tom, jaké ohyzdné potvory – i když jen mikroskopické velikosti – v nich přebývají a jak moc nám dokážou ublížit…

Skutečnost však není zdaleka tak hrůzostrašná, jak se hovoří. Koberec není opravdu tak nebezpečný jako například cigaretka denně, slaninka o desáté večer a množství dalších věcí, které nám zpříjemňují život, a přesto o nich víme, že nejsou zcela zdravé.

Pokud chceme akceptovat, že je nutné koberce vysávat, nemůžeme kobercům upřít množství dobrých vlastností a neodmyslitelný půvab. Kromě toho, že je krásný, bývá často i hebký a měkký na dotyk, a tak dokáže zpříjemnit chůzi a pohyb v místnosti. Kromě toho výborně tepelně izoluje. Další dobrá vlastnost – zvuková izolace a schopnost tlumit kroky – potěší i sousedy o poschodí níže.

Koberce je možné rozdělit na celoplošné a kusové. Dnes prožívají svůj boom koberce kusové. Jsou ideálním doplňkem momentálně moderních plovoucích podlah a skvělou možností, jak zútulnit interiér. Většinou se vyrábějí kvalitnějšími technologiemi, a proto vydrží mnohem déle. Výjimkou nejsou ani ručně vyráběné koberce – jsou doslova uměleckým dílem. Klasickým domovem koberců je Orient (Indie, Nepál, Turecko). Luxusní koberce se ručně vyrábějí z čisté vlny, lacinější variantou je akryl, levnější koberce jsou vyráběné strojově.

Asi první, co nás při výběru koberce osloví, je jeho barevné provedení. Důležité je vzít na vědomí například i druh místnosti, kam hodláme koberec položit a hlavně intenzitu i povahu činností, které se v ní vykonávají – tedy na mysli bereme i zatížení koberce. Odolný koberec nabízí malý komfort a naopak měkký koberec nevydrží velkou zátěž. Navíc do více využívané místnosti se spíše hodí koberce vpichované – u nás známé pod názvem Jekor, nebo třeba koberce uzlíkové.
Vraťme se ale znovu k barvě. Neopomeňte, že výrazně ovlivní celý prostor, do kterého je položený. Například světlá barva opticky rozšíří jinak malý prostor a sytý odstín dokáže zase pokoj zmenšit, ale velkou místnost naopak zútulnit. Koberec může mít dvě úlohy: buď harmonizuje se stěnami a ostatním zařízením a místnost se tím sjednotí – to se týká hlavně v případě, pokud se rozhodnete pro celoplošný koberec, anebo tvoří v místnosti barevný akcent – to platí především pro kusové koberce. A na závěr ještě jedna praktická rada: není jednoduché sladit koberec s ostatním zařízením po paměti. Proto pokud je to možné, vezměte si s sebou vzorek potahové látky, nebo si v prodejně vyžádejte vzorek koberce (nebo alespoň katalog), abyste si doma mohli v klidu odstín koberce porovnat se zařízením.

Pro majitele domácích mazlíčků doporučujeme volit takový odstín, který bude podobný s barvou zvířátka, nebo si zvolit melír, který má mimořádné maskovací nadání. Ušetříte si tak nervy.

Jisté ohledy v otázce, zda koberec ano či ne, je třeba mít u alergiků. Odborníci na čistý vzduch koberce takovýmto lidem nedoporučují. Toto jsou otázky individuálního charakteru. Jinak je i dnes koberec velmi hezkým doplňkem, který je neodmyslitelnou součástí i dětského pokojíku. Mnohdy koberec děti inspiruje i ke hře.V této souvislosti platí doslova, že pro děti by měl koberec být opravdu pohádkový. A nejen pro děti.