Neutrácejte za novou sedačku Zobrazit fotky zobrazit 2 fotky Denní používání je na sedacích soupravách po čase znát. Co takhle dopřát nábytku nový „oblek“?
Nové potahy se starým křeslem nebo gaučem dokáží udělat hotové zázraky.

Zvolte pro vaší sedací soupravu takový materiál a barevnou kombinaci, aby tento „staronový“ nábytek nebyl v našem pokoji jako „pěst na oko“.
Je proto vždy lepší poradit se s odborníkem. V tomto případě s čalouníkem.

Zatímco v dávné minulosti využívali sedací nábytek s potahy jen ti movitější, dnes je tomu jinak. Většina z nás raději zvolí nový potah než novou sedací soupravu.

Důvodem k pořízení nového potahu může být prostě vaše chuť po změně nebo chceme jít s moderní dobou. Pokud tedy chceme, aby byl náš byt moderní, nemusí to nutně znamenat, že veškeré původní vybavení zlikvidujeme a za nemalé peníze nakoupíme nové.

Na pultech obchodů dnes najdete celou řadu nejen přírodních potahových materiálů, ale i materiálů ze syntetických vláken. Ty mají mnohdy lepší vlastnosti než zcela přírodní textilie. A co se vzorů a barevných kombinací týká, má z čeho vybírat.

Přehled základních materiálů a vlastností:

BAVLNA
Textilie vyrobená z této suroviny je na omak velice příjemná. Bohužel její životnost je poměrně malá, protože látka není příliš odolná vůči oděru. I přes to jsou bavlněné potahy stále žádány.

HEDVÁBÍ
Hedvábná vlákna se ve výrobě potahových materiálů používají od samého začátku. I přesto, že jde o dražší textilii je tento přírodní materiál stále vyhledáván.
A to především pro své výborné vlastnosti. Hedvábné potahové materiály jsou totiž pevné a přitom jemné a hlavně příjemné na omak. V obchodech je najdete pod názvem lyonské hedvábí.

VLNA
Textilie z tohoto přírodního vlákna vyvolává pocit tepla. Navíc je velice pružná. Stějně jako bavlněné látky se i vlněné rychle odírají. Navíc jsou častým pamlskem pro moly. Vlněnou potahovou textilii můžeme mít hrubou ale i tu nejjemnější. Záleží na druhu použitých vláken. Tkaniny z mohérové vlny, tedy vlny angorských koz, jsou jemné a lesklé a připomínají hedvábí.

CHEMICKÁ VLÁKNA
Textilie z těchto vláken se podobají některým přírodním materiálům a jsou vyráběny v různých kvalitách. Setkat se můžete s kombinací chemického a přírodního vlákna. Stejně jako s názorem, v němž chemické vlákno přírodní zcela nahradí.
Asi nejznámější je viskóza, která se velice podobá bavlně. Tato textilie má vysokou savost, je lehká a tedy i splývavá. Její nevýhodou je velmi snadná mačkavost a také náchylnost k ušpinění. Stejně jako bavlna ani viskóza není příliš odolná vůči oděru.

POLYESTER, POLYAMID, POLYAKRYL
Jde o vlákna používající se při výrobě syntetických materiálů.
Polyesterová vlákna jsou velmi odolná vůči oděru. Mají elektrostatický náboj a sklon ke tvoření žmolků. Výrobci se tento nedostatek snaží zmírnit výrobou polyesterových vláken.
Vlákna polyamidová jsou vzhledově podobná vlně. Třením u nich vzniká elektrostatický náboj a stejně jako polyesterové materiály žmolkují (v menší míře).
Za zcela nevhodné pro výrobu textilií ve veřejných prostorách označují odborníci polyakrylová vlákna. Při hoření se totiž uvolňuje kyanovodík - jedovatý plyn.