Sdílet
 
Fasády, úpravy stěn

Než si dům oblékne nový kabát

Datum vydání: 24.07.2006 | autor:
Šaty dělají člověka – praví jedno staré přísloví. Dnes by se dalo poopravit a význam přenést na výraz – šaty dělají nejen člověka. I fasáda cosi vypovídá o charakteru nejen domu, ale i jeho majiteli.
Fasáda by měla být pýchou domu. Přestože dům může být v absolutním pořádku, ze zanedbanou fasádou působí často nevábně. Ovšem krása není všechno, a tak by tento “nový oblek domu“ měl nejen dobře vypadat, ale zároveň by měl plnit svou hlavní roli – chránit nosnou konstrukci před povětrnostními vlivy.
Foto PROGRES PSV, s.r.o. - fasády, izolace, sanace
Foto PROGRES PSV, s.r.o. - fasády, izolace, sanace
Omítky mají dlouhou tradici. Lidstvo je zná už od dob Mezopotámie, používali je staří Egypťané, Řekové i Římané. Zachovaly se až dodnes. Za tuto svou dlouhověkost vděčí použitým prvotřídním materiálům a kvalitnímu zpracování.

Situace v dnešní stavební praxi je z hlediska používaných druhů různorodá. Používají se klasické omítky zhotovované ručně na stavbě z písku, vápna, cementu a vody, ale i omítkové systémy ze suchých směsí vyráběných průmyslovým způsobem.

Fasádu domu tvoří nejčastěji omítky, nátěry a obklady. Dá se říci, že posledně jmenovaná možnost nemá u nás silnou tradici a využití. Proto se budeme věnovat dvěma zbylým možnostem. Ve velké většině se hlavně na rodinné domy používají právě zmíněné omítky a nátěry. Důvodem jejich popularity je velká variabilnost struktur a barev, jednoduché zpracování a v neposlední řadě i cenová dostupnost. Velmi oceňovanou vlastností je i výborná přilnavost – pevně drží nejen na zdivu, ale i na betonu, a dokonce i na zateplovacích systémech.

Jestliže má omítka plnit svou funkci, musí být zdravá. Kromě toho musí být pružná, odolná proti vodě a povětrnostním vlivům. Omítnutá fasáda je většinou složená ze tří vrstev, které se na stěnu nanášejí samostatně v stanovených časových intervalech.

Omítku tvoří voda, plnivo /např. písek/, spojivo a přísady. Všechny složky společně se podílejí na vlastnostech omítky. Největší podíl má použité spojivo a přísady, které obohacují omítku například o tepelněizolační vlastnosti.
Foto PROGRES PSV, s.r.o. - fasády, izolace, sanace
Foto PROGRES PSV, s.r.o. - fasády, izolace, sanace
Pokud jde o nabídku trhu, je opravdu bohatá a pestrá. Kvalita výrobků rok od roku stoupá. Podle použitého spojiva jsou k dispozici omítky vápenné, vápenocementové, vápenosádrové, cementové a sádrové.
Z hlediska funkce lze nabídnout omítky ochranné, sanační, akustické, tepelněizolační, podle vrstev pak omítky jednovrstvé, dvouvrstvé a vícevrstvé.
Nezanedbatelné je i rozdělení podle použitého plniva na omítky s lehčeným plnivem, dále omítky textilní a podobně.

Pokud se týká barevnosti fasády, nabídka je neméně pestrá. Protože nátěry jsou obyčejně dobře odolné vodě, používají se i jako povrchová úprava omítek. Stejně jako omítku, ani nátěr nelze použít bez ohledu na podklad.
Co se barev týká, jejich rozdělení není až tak jednoznačné. Starší typy se nahrazují novými, neosvědčené ztrácejí důvěru a inovují své kvality. Lze však říci, že současný trh nabízí převážně akrylové, silikónové, vápenné a silikátové barvy.

Závěrem je třeba zdůraznit, že každá alternativa v omítkách a nátěrech má své klady a zápory. Ty závisejí, kromě jiného i na prostředí a na konkrétních podmínkách, v kterých se dům nachází. Při výběru typu omítky a nátěru konzultujte své rozhodnuté s odborníky. Seznamte je se všemi detaily, které by mohly mít vliv na správné rozhodnutí. Protože jste to vy, kdo rozhodujete o tom, co si obleče váš dům.
PROGRES PSV, s.r.o. - fasády, izolace, sanace

PROGRES PSV, s.r.o. - fasády, izolace, sanace

Jindřichův Hradec, Jindřichův Hradec II, Jarošovská 753/II, 37701
Tel: 384 320 322
Web: http://www.progres-psv.cz
E-mail: info@progres-psv.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

PROGRES PSV, s.r.o. - fasády, izolace, sanace

Jindřichův Hradec, Jindřichův Hradec II, Jarošovská 753/II, 37701
Tel: 384 320 322
Mobil: 602 490 659
Web: http://www.progres-psv.cz
E-mail: info@progres-psv.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Sokl domuSokl domu

  S pojmem sokl se setkáme u sochařských uměleckých děl (je vlastně jejich podstavcem), nábytku, který nemá nohy a sokl je právě jeho styčnou plochou s podlahou a samozřejmě u staveb domů samotných. Sokl je ve stavebnictví částí…

 • FasádaFasáda

  Fasáda nám na první pohled prozradí mnohé jak o architektovi, který dům navrhoval, tak majiteli objektu. Navíc může fasáda poukázat i na vnitřní členění domu. Pro finální úpravy povrchů vnějších stěn domů se používají…

 • Nejen barva dělá novou fasáduNejen barva dělá novou fasádu

  Fasádní systém JUBIZOL – nejen druh, barva a struktura omítky dělá novou fasádu.

Diskuze na téma "Než si dům oblékne nový kabát"

Buďte první a napište komentář k  "Než si dům oblékne nový kabát"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE