Obnovte krásu dřevěné podlahy a prodlužte její život Zobrazit fotky zobrazit 8 fotek

Dřevo působí příjemným teplým dojmem a vytváří zdravé klima v místnosti. Má jedinečné estetické vlastnosti a každý kousek dřeva je jedinečným originálem, který uspokojí i ty nejnáročnější z nás. Dřevěné podlahy jsou odolné a trvanlivé a díky možnosti renovace mají velmi dlouhou životnost. Stará a zašlá, matná, poškrábaná a skřípající podlaha s rozklíženými prkny snižuje estetickou i praktickou hodnotu místnosti. Krásu a funkčnost podlaze navrátíme její renovací. A navíc prodloužíme její životnost.

Dřevěné podlahy rozdělujeme na plovoucí a masivní

Plovoucí dřevěné podlahy mají oproti ostatním dřevěným podlahám výhodu v tom, že se nemusíme obávat negativních vlivů způsobených vlhkostí, tedy rozpínání a smršťování dřeva. U plovoucích podlah je přirozený pohyb dřeva minimalizovaný a v podlaze ani během let nevzniknou mezery. Oblíbená je především vícevrstvá lamelová plovoucí podlaha, například dřevěná palubková podlaha, vlysová či parketová.
Dřevěná podlaha z masivního dřeva se vyznačuje extrémně dlouhou životností a krásným originálním vzhledem, který se odvíjí od různorodosti jednotlivých dřevin, vzorů, formátů a obrazců. Masivní dřevěné podlahy mohou být lamparkety, vlisy, mozaiky, nebo prkna.

Chcete změnit vzhled dřevěné podlahy? 

Každou dřevěnou podlahu je po čase nutné renovovat. Renovaci je možné využít i k dokonalé přeměně podlahy a změnou jejího zabarvení změnit nejen vzhled podlahy, ale i celé místnosti. Pro rozzáření místnosti použijeme svěží světlý odstín. Naopak dubovou podlahu obnovíme v odstínech červené, zelené, nebo modré barvy. Vkusně působí, je-li podlaha svým povrchem sladěná s ostatními barvami v místnosti. 

Kdy a jak se podlaha renovuje?

Kdy renovovat podlahu záleží na tom, jak o ni bylo pečováno a v jakém je stavu. Podlaha se obvykle brousí jednou za 10 až 20 let. Renovace dřevěné podlahy zahrnuje úkony, kterými ze staré nefunkční podlahy vytvoříme podlahu, která vypadá jako nová. Podlahové dílce a spodní část dřevěné podlahy se zpevní a v případě potřeby částečně vymění. Vytmelí se spáry a podlaha se přebrousí a nalakuje, či navoskuje. 

Broušení

Broušení se provádí u starých, ale i u nově položených podlah. Broušením se odstraní přechody mezi podlahovými prkny a u staré podlahy i nečistoty a poničený povrch podlahy. Před zahájení broušení je podlahu nutné zabavit nečistot a vystouplých hřebíků, pokud je jimi kotvena. Broušení se provádí v několika fázích brusnými kotouči, od nejhrubšího po nejjemnější, ideálně bruskou s lapačem prachu, takže nevznikne žádný nepořádek. Broušení musí probíhat v přesně zadaných směrech. Nutné je též pečlivě zbrousit okraje (podlaha u stěn místnosti a v rozích). Brousí se silně znečištěné, nebo mechanicky poškozené podlahy, které byly v minulosti lakovány a je třeba starý lak odstranit a prkna znovu povrchově ošetřit. Zbroušením parket dosáhneme všech původních vlastností dřeva a takto upravený materiál je připravený pro lakování, voskování, nebo impregnaci.  

Vyplnění trhlin a spár, tmelení

Před posledním výbrusem by se měla renovovaná podlaha dobře prohlédnout a zaplnit případné spáry a trhliny. Jako plnící hmota se používá speciální spárovací tmel, který se smíchá s brusným prachem broušeného povrchu a díky tomu se dosáhne téměř stejného barevného odstínu, jako je barva broušeného povrchu. Po zaschnutí tmelící hmoty se provede poslední zbroušení a můžeme se pustit do impregnace podlahy.
Impregnace se provádí podle typu povrchové úpravy – voskování, olejování, nebo lakování. Laky, oleje a vosky volíme podle materiálu podlahy a podle způsobu její údržby a využívání. Ovlivňují užitnou hodnotu podlahy a mají také vliv na její vzhled, který může být matný nebo lesklý. Lesklý vzhled je vhodný, pokud jsou v místnosti i jednotlivé kusy nábytku provedené v lesklém laku.

Olejování a voskování

Olejování a voskování jsou účinné a ke dřevu šetrné způsoby ošetření dřevěné podlahy. Naolejování podlahy zvýrazní kresbu na dřevu a dodá mu patinu. Olej nebo vosk podlahu chrání, avšak její údržba je náročnější než u lakované podlahy. Ovšem při poškození v konkrétním místě je na rozdíl od lakované podlahy snadná oprava.

Lakování

Lakování se po důkladném očištění povrchu podlahy od veškerého prachu po broušení. Můžeme použít lak na vodní bázi, nebo na bázi rozpouštědla (tyto laky se už téměř nepoužívají). Na podlahu se nanáší napřed základní lak a poté lak závěrečný, který si můžete vybrat podle požadované barvy, čirosti a tvrdosti.

Čím více péče budete podlaze věnovat, tím déle vydrží jako nová:

Údržba a ochrana dřevěných podlah

Dřevěné podlahy jsou náročnější na údržbu. Tu nám ale usnadní speciální výrobky pro jejich ošetření. Riziko opotřebení podlahy můžeme snížit vhodnou volbou povrchové úpravy. Například podlaha ošetřená lakem je odolnější vůči mechanickému poškození. 

Čištění dřevěných podlah

Dřevěné podlahy se čistí mokrou nebo suchou cestou. Suché čištění je vhodné pouze na lehce znečištěnou podlahu. Čištění mokrou cestou je kombinací hloubkového čištění a okamžitého odsávání roztoku, aby do podlahy neproniklo mnoho vody. Podlaha se čistí pomocí jednokotoučového mycího stroje, nebo speciálního ručního mopu. Lakované podlahy se čistí roztokem čisticího prostředku na bázi tenzidů a olejované či voskované podlahy roztokem na bázi mýdla.