Sdílet
 

Pálené cihly pro 21. století

Datum vydání: 08.10.2012 | autor:

Doba, kdy stavebníci výhodně nakupovali staré „bouračky“ a pečlivě cihlu po cihle oklepávali a připravovali k dalšímu použití, je již nenávratně pryč. Odlomený kousek cihly tehdy spolehlivě srovnala malta, to však současné stavitele neuspokojí. Cihlové výrobky nyní tvoří ucelený stavební systém, z něhož se hrubá stavba postaví jako stavebnice.

Tenkovrstvé zdění keramickými broušenými tvárnicemi na maltu Tenkovrstvé zdění keramickými broušenými tvárnicemi na maltu
Tenkovrstvé zdění keramickými broušenými tvárnicemi na maltu
Zdicí materiály představují zhruba 10% z celkové ceny stavby domu. Dlouhodobějším aspektem je však kvalita bydlení. Cihla, tedy pálený střep, patří mezi tradiční stavební materiály ověřené staletími. Technologie výroby stále přináší nové, inovované produkty splňující potřeby i těch nejnáročnějších stavebníků. Moderní stavitelství preferuje velkoformátové cihelné bloky a tvárnice.

Klasice odzvonilo

Tenkovrstvé zdění je stále oblíbenější a ekonomičtější stavební technologií. Cihelné bloky jsou přesně zabroušeny, hovoříme o broušených cihlách, čímž do sebe ideálně zapadají. K jejich spojování je zapotřebí méně spojovacího materiálu – malty. Spotřeba malty se tak snižuje o zhruba 80%, odstraňuje se dílčí vznik tepelných mostů a nezanedbatelný je i fakt minimalizace následných úklidových prací a likvidace vzniklého odpadu.
Cihly z bouraček se až na výjimky nepoužívají Cihly z bouraček se až na výjimky nepoužívají
Cihly z bouraček se až na výjimky nepoužívají
Něco jiného je lícové zdivo, kterým se obkládají obvodové stěny z vnější strany, nejčastěji v kombinaci s tepelnou izolací Něco jiného je lícové zdivo, kterým se obkládají obvodové stěny z vnější strany, nejčastěji v kombinaci s tepelnou izolací
Něco jiného je lícové zdivo, kterým se obkládají obvodové stěny z vnější strany, nejčastěji v kombinaci s tepelnou izolací
Broušené keramické tvarovky Broušené keramické tvarovky
Broušené keramické tvarovky
Vyzděný štít novostavby Vyzděný štít novostavby
Vyzděný štít novostavby

Revoluční cihla plněná vatou

Cihla a minerální vata je spojením dvou unikátních přírodních materiálů, které za nás již prověřil čas. Skutečně se jedná o cihlu, která je ve vnitřních dutinách plněna minerální vatou. Toto zdivo v sobě účinně spojuje výhody obou materiálů. Pálená cihla zaručuje svou pevnost, vysokou nosnost, dobré protihlukové i protipožární vlastnosti. Minerální anorganická izolace splňuje ty nejnáročnější požadavky tepelné ochrany a difúze vodních par. Spojením těchto vlastností získá zdivo vynikající dlouhodobě stabilní tepelně izolační parametry.

A cena? Broušené cihly plněné minerální vatou jsou o něco dražší než cihly broušené, ale bez vaty, výhledově však zaručují návratnost této investice. Již se nemusí zateplovat a tak snížíte náklady na stavbu samotnou, ušetříte za vytápění i údržbu domu. U tohoto systému zdění oceníte, že v zimě brání rychlému vychladnutí domu a v létě zabraňuje jeho přehřátí.
Novostavba zděná z keramických tvarovek Novostavba zděná z keramických tvarovek
Novostavba zděná z keramických tvarovek

Obejdeme se i bez malty

Při zdění už malta není nutností. Nejnovější technologií je zdění polyuretanovou pěnou neboli bezcementovým lepidlem s extrémně silnou lepivostí. Je to v podstatě suchý systém zdění, při němž nedochází k žádnému přenosu vlhkosti. To umožňuje práci i při nízkých teplotách až do –  5 oC. Tento způsob zdění je nenáročný na energii, vodu i počet řemeslníků. Dózu s pěnou totiž stačí jen důkladně protřepat a našroubovat na aplikační pistoli.

Zdroj: www.respolety.cz
Respo, spol. s r.o.

Respo, spol. s r.o.

Lety, Lety, Polní 286, 25229 areál fy NOVOPOL TRADE, s.r.o.
Tel: 602 319 350
Web: http://www.respolety.cz
E-mail: respolety@seznam.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Respo, spol. s r.o.

Lety, Lety, Polní 286, 25229 areál fy NOVOPOL TRADE, s.r.o.
Tel: 602 319 350
Mobil: 602 305 089
Web: http://www.respolety.cz
E-mail: respolety@seznam.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Pálené cihly pro 21. století"

Buďte první a napište komentář k  "Pálené cihly pro 21. století"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE