Sdílet
 

Podkroví se střešními okny nebo mansarda?

Datum vydání: 15.02.2013 | autor:

Přeměna podkroví na obytné místnosti je nejlevnějším způsobem, jak získat další obytný prostor. Další možností bydlení přímo pod střechou je bydlení v mansardě. Ta se popisuje jako podkrovní místnost s jednou nebo dvěma zešikmenými zdmi v horní části. Někdo za ni považuje tuto místnost jen pokud se nachází v domě s takzvanou mansardovou střechou. Taková střecha má i v horní části rozšířený tvar, takže podkrovní prostor je mnohem větší než v případě klasické sedlové střechy.

Mansardy Mansardy
Mansardy

Netypické bydlení

V dávných dobách bydleli za činži v mansardách spíše chudí, třeba studenti. Dnes mohou být naopak velmi zajímavým a pohodlným prostorem, pokud architekti či samotní uživatelé dovedou jejich možností beze zbytku využít. Prostor je třeba rozumně rozvrhnout, v centrální částí by se nemělo rozestavět příliš mnoho kusů nábytku. A boční části a různé niky je dobré maximálně využít jako úložné prostory.

Má-li mansarda dostatečně vysoký strop, můžete pod ním vytvořit s pomocí dřevěných trámů falešné patro na spaní. Pod ním můžete volně procházet a je-li níž, umístěte pod něj alespoň skříně nebo regály.

U klasického podkroví pod sedlovou střechou jsme kromě oken ve štítu odkázáni na střešní okna. U mansardy si můžeme vybrat, zda okna střešní či boční. Posledně jmenovaná umožní příčné větrání, které je účinnější. To znamená lepší hygienické podmínky v místnosti. A teplotní výkyvy v létě a v zimě nejsou tak výrazné.
Mansardy Mansardy
Mansardy
Mansardy Mansardy
Mansardy
Mansardové střechy jsou hojně zastoupené v městských památkových zónách Mansardové střechy jsou hojně zastoupené v městských památkových zónách
Mansardové střechy jsou hojně zastoupené v městských památkových zónách
Střešní okna Střešní okna
Střešní okna

Jaká okna do podkroví?

Co se týká typů střešních oken, nabídka je dnes pro laika až nepřehledná. Možností je tolik, že se určitě vyplatí poradit se ještě před nákupem s odborníkem. Střešní okna se označují přívlastky jako dřevěná, plastová, standardní, zateplená, nízkoenergetická, protihluková, samočistící a další …

Plastová střešní okna se už dnes vyrábějí v takových dekorech, že se používají do jakýchkoli místností a nejen do koupelen, jak tomu bylo na začátku jejich výroby. Plastová okna totiž samozřejmě dobře odolávají vlhkosti.

Kompromisem jsou plastová (polyuretanová) střešní okna s dřevěným jádrem. Také dobře odolají vlhkosti a jejich hladký povrch se snadno čiští.

nejrozšířenější jsou však dřevěná střešní okna, která bývají na vnější části oplechována či ošetřena ochranným nátěrem. Klasikou se jsou již dnes takzvaná dřevěná eurookna s jádrem z lepených dřevěných hranolů. Nejznámější značkou je VELUX.
Střešní okna Střešní okna
Střešní okna
Střešní okno Střešní okno
Střešní okno
Střešní okno Střešní okno
Střešní okno
Plastové střešní okno Plastové střešní okno
Plastové střešní okno

Snadné otevírání

Pro příjemné používání je také důležité, jakým otevíracím mechanismem jsou okna opatřena. Mnoho uživatelů preferuje okna výsuvně kyvná, protože při otevření nezasahují křídlem do obytného prostoru. Mechanismus s prodlouženou klikou umožní pohodlnou obsluhu i u oken, která jsou vysoko nad podlahou.

Střešní okna někdy přivádějí do místnosti světla a především pak tepla až příliš a tak přichází na řadu stítění žaluziemi či roletami. Ty dnes už splňují stejně přísné požadavky, jaké jsou kladeny v případě bočních oken. Zastíní prostor opravdu důkladně, mají vkusný design a jejich údržba vám nedá mnoho práce. Místo žaluzií se dají také použít rolety, nejlépe rolety venkovní, které zabrání pronikání nadměrného množství tepla do interiéru nejlépe.

Zdroj: www.strechyzv.net

Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com
Hugo Zeisl

Hugo Zeisl

Kladno, Kladno, Rooseveltova 1607, 27201
Tel: 775 961 447
Web: http://www.strechyzv.net
E-mail: strechyzav@seznam.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Hugo Zeisl

Kladno, Kladno, Rooseveltova 1607, 27201
Tel: 775 961 447
Web: http://www.strechyzv.net
E-mail: strechyzav@seznam.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Je čas na modernizaci podkrovíJe čas na modernizaci podkroví

  Každá rekonstrukce by měla být důvodem k vytvoření zdravého a pohodlného prostoru. Proto je důležitý dostatek světla a čerstvého vzduchu, což zajistí střešní okna.

 • Střešní oknaStřešní okna

  Každý obytný prostor musí zahrnovat stavební otvory a jejich výplně. Stejně tak i podkrovní bydlení musí být prosvětlené a větratelné okny střešními či okny instalovanými do vikýřů, které pak dokonce i zvětšují obytný…

 • Znáte všechny typy střešních oken?Znáte všechny typy střešních oken?

  Kvalitní, moderní střešní okna transformují podkroví na komfortní prostor pro život. Věděli jste však, že mohou být i oblouková, panoramatická, balkónová aj.?

Diskuze na téma "Podkroví se střešními okny nebo mansarda?"

Buďte první a napište komentář k  "Podkroví se střešními okny nebo mansarda?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE