Sdílet
 

Pohodlně se posaďte v zahradě

Datum vydání: 31.07.2007 | autor:
Každý si určitě rád dopřeje chvilku pro sebe, kdy hodí všechny starosti za hlavu a jen relaxuje. Skvělým prostředím na odpočinek i posezení s přáteli je zahrada. Terasa, zahradní altánek nebo trávník jsou místa, na kterých si můžete vytvořit příjemný koutek k posezení. Mírné světlo a hlavně vhodný a pohodlný zahradní nábytek umocní pohodovou atmosféru. Jak správně vybrat zahradní nábytek?
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Při výběru zahradního nábytku je nutné si uvědomit, jakým způsobem jej plánujete používat. Proto dbejte na výběr materiálu. Neexperimentujte s různými domovními materiály, ale dejte spíše na ověřenou kvalitu a praktičnost. Čalouněné, kožené kusy nábytku, nebo třeba kuchyňské židle, které jsou určeny pro pobyt uvnitř, budou venku velmi rychle chátrat. Jistě se nechcete setkat s tím, jak vaše oblíbené křeslo definitivně znehodnotila letní bouřka.

Pokud tedy bude nábytek stát celé léto na zahradě, je nutné vybrat snadno udržovatelný a umyvatelný materiál, jako je například dřevo, kov nebo plast.

Dřevěný nábytek padne do každé zahrady. Tento univerzální materiál je v poslední době nejžádanější. Velmi často se na výrobu nábytku používá borové, smrkové, dubové, bukové, akátové nebo modřínové dřevo, kterému je však potřeba věnovat přiměřenou ochranu před vlhkem.
K žádaným výrobkům patří i nábytek z tropického teakového dřeva, který se stal světovým trendem a získal si díky vysoké kvalitě přízeň i v České republice. Teak je sice velice odolné dřevo, ale samozřejmě se jedná o přírodní materiál, který pro zachování svých kvalit potřebuje určitou péči. Pro veškerý teakový nábytek platí, že je ho potřeba pravidelně utahovat. Šrouby se při časté manipulaci s nábytkem uvolňují a mohou se neutažené při zatížení  zlomit či jinak poškodit. Je zcela nezbytné šrouby a jiné spoje pevně utáhnout vždy před začátkem zimy, aby vlivem mrazu nedocházelo k trvalým poškozením.
Je obecně známo, že výrobky z kvalitního dřeva jsou těžší a jejich pořizovací cena je vyšší.
Další cizokrajné materiály jako je ratan nebo bambus na dešti a prudkém slunci strádají, i když jsou chráněny ochranným nátěrem, proto je používejte venku pouze výjimečně, nebo raději pouze na krytých terasách a v altáncích.

Kov, který se vyznačuje téměř neomezenou životností je dalším žádaným materiálem pro zahradní nábytek. Je snadno omyvatelný. Můžete se setkat i s lehkými celohliníkovými židlemi, stoly, lehátky, se kterými lze lehce manipulovat.
Plast, který se v Evropě těžce prosazoval, je v současné době jedním z nejprodávanějších materiálů, díky svým vlastnostem. Plastový nábytek je snadno omyvatelný, odolný vůči vodě a není náročný na údržbu. Je také cenově nejdostupnější. Výhodou plastového nábytku je kromě zajímavé barevnosti hlavně lehkost, kterou oceníme při stěhování. Ani sebeodolnější tvrzený plast není nezničitelný a postupem času se na něm projevují stopy každodenního užívání, jako například mechanické namáhání a únava materiálu. Vedle škrábanců, které ubírají materiálům kouzla, je to možnost prasklin, které mohou výrobek zcela znehodnotit.

Na závěr je důležité připomenout, že je nutné nábytek umístit na rovnou a zpevněnou plochu, která prodlouží jeho životnost a stabilitu. Pro chvíle relaxace, romantického snění, soustředění nad napínavou knihou nebo brouzdání po internetu můžeme využívat i měkké polstrování sedací soupravy, sedáky a opěráky.

Ať už jste se rozhodli pro jakýkoliv materiál, doufáme, že vám zpříjemní chvíle odpočinku a přizpůsobí se vašim potřebám.
Hajný Zahradnické práce

Hajný Zahradnické práce

České Budějovice, České Budějovice 5, Doubravice 142, 37006
Tel: 603 264 729
Web: http://www.zahrady-hajny.cz
E-mail: robhajny@seznam.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Hajný Zahradnické práce

České Budějovice, České Budějovice 5, Doubravice 142, 37006
Tel: 603 264 729
Web: http://www.zahrady-hajny.cz
E-mail: robhajny@seznam.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Pohodlně se posaďte v zahradě"

Buďte první a napište komentář k  "Pohodlně se posaďte v zahradě"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE