Sdílet
 

Pojďte si užít podzim s podzimními dekoracemi

Datum vydání: 07.11.2005 | autor:
I když je podzim krůčkem k chladné zimě, sychravému počasí a kratším dnům, má své neodmyslitelné kouzlo.
Všimli jste si těch barev, které dnes stromy nesou? Je až neuvěřitelné, co příroda dokáže s listím. Udělejte si procházku a přineste si trochu té podzimní voňavé nádhery domů.
Při vaší procházce určitě najdete spoustu barevného listí, kaštanů, žaludů a šípků. Zkuste si sami vytvořit jednoduché originální aranžmá.
Časopisy a pořady v televizích jsou plné návodů na podzimní dekorace, nechte se tedy inspirovat a vytvořte si nějakou tu dekoraci sami. Z barevného listí udělejte kytici a naaranžujte ji do prosklené vázy, kde barevné listy působí nejlépe.

Ve skleněných dózách a nádobách velice pěkně vynikají kaštany, žaludy, šípky či drobná jablíčka. Do proutěných košů a misek se aranžují mini kukuřice a dýně. Každá dýně je svým způsobem originální ať už barvou či tvarem. Kouzlo oranžových, žlutých, zelených a různě žíhaných dýní dokáže přinést do interiéru pestrost, také se však mohou proměnit v nositele světla.
Tuto zábavu obzvláště oceňují děti, které s nimi dokáží zázraky. Do vydlabané dýně vyřezávají obličeje nebo jiné motivy a dovnitř pak umisťují svíčku, která prosvítá vyřezanými tvary. Celá dýně pak krásně svítí a působí tak trochu strašidelně nebo legračně podle vyřezaných motivů.

Motivy dýní či jiných ozdob podzimu by neměly chybět na ubrusu nebo prostírání. Abychom byli styloví nezapomene vázu s květinami, na svíčky v barvě prostírání a pochopitelně na vhodný svícen, který vykouzlí sváteční atmosféru.

Balkony a terasy

S příchodem podzimních dní odkvétají trvalky. Nezoufejte si však, že vaše balkony, terasy a okna osiří. Symbolem podzimu je chryzantéma (Chrysanthemum), která do vašich oken dokáže vehnat teplo.

Listopadka, jak se také chryzantémě lidově říká, je symbolem štěstí a smíchu. Její květy mohou být jednoduché nebo plné v nejrůznějších odstínech bílé, žluté, oranžové a fialové. Její krása vynikne nejenom v okenním truhlíku, ale i např. na zápraží u vchodových dveří. Rostlinu je možné pěstovat rovněž v interiéru. Vysoké teploty však rostlině zkracují životnost.
Další rostlina, která by na podzim za oknem neměla chybět, je vřes (Calluna vulgaris). Záplavu drobných vínových, růžových nebo bílých kvítků určitě znáte z lesa. K dostání jsou i uměle zbarvené vřesy např. modré, žluté, oranžové. Po odkvětu vřes vysaďte na skalku nebo na zahradu, kde přezimuje a bude kvést další rok.

Jak je známo, podzim je obdobím sklizně. Sklízíme nejen ovoce, ale také zeleninu. Zelí je však možno použít též jako dekoraci. Řeč je o okrasném zelí (Brassica), které je k dostání v široké paletě barev od základní zelené k smetanové, modrofialové, růžové a lososové. Obzvláště dekorativní jsou jeho zvlněné, kudrnaté listy.

Tato ozdoba vydrží i do prvních mrazů až do – 10 ° C. Rostlina je velmi odolná vůči chladu a jednoduše řečeno: čím větší zima, tím je krásnější. S poklesy teplot zelí mění barvu a stává se ještě zajímavějším. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku!

Oranžová je barva podzimu a oranžovou nesou i aksamitníky, které jsou k vidění na záhonech nebo v truhlíkách po celé léto. Pokud je však vysejete na přelomu srpna a září do truhlíku, máte záruku, že zhruba za měsíc vykvetou svojí záplavou oranžových květů a budou vám dělat radost než je spálí první mráz.

Vhodně zkombinujte rostliny pro podzim např. vřes, chryzantémy, aksamitník a ozdobné zelí tak, aby byl váš truhlík pestrý a veselý. Pohled z okna do sychravého dne pak nebude tak smutný.

Podzim může být ponurý, dokáže však být i veselý a pestrý. Jenom tu krásu musíme chtít vidět…
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Obrazy mohou být i zelenéObrazy mohou být i zelené

  Zelené obrazy vytvoří v interiéru výrazný designový prvek, který můžeme snadno obměňovat, čímž se vlastně stáváme tvůrci, malíři, ovšem malíři skutečného života. Malujeme ze živých květin.

 • Léčivá síla solných lampLéčivá síla solných lamp

  Jsou bytové doplňky, které pouze doplňují byt, jsou svítidla, která pouze svítí, ale jsou lampy, kterým se říká solné, a ty především léčí.

 • Inspirujte se, jak si vkusně vybavit interiérInspirujte se, jak si vkusně vybavit interiér

  Přemýšlíte o koupi nového nábytku? Chystáte se renovovat své bydlení? Přijďte načerpat inspiraci na veletrh nábytku MOBITEX, který se koná od 22. do 25. dubna na brněnském výstavišti.

Diskuze na téma "Pojďte si užít podzim s podzimními dekoracemi"

Buďte první a napište komentář k  "Pojďte si užít podzim s podzimními dekoracemi"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE