Bydlet bez pojištění je něco jako řítit se po dálnici se zavázanýma očima. Určitě to musí být vzrušující, ale následky opravdu nést nechcete. Pojďme si přiblížit tři druhy pojištění vašeho bydlení: pojištění stavby, nemovitosti a domácnosti.
Pojištění stavby nezanedbávejte
Stavíte rodinný dům a nebydlíte přitom přímo na staveništi, abyste si vše pohlídali? Pak si koledujete o průšvih. V okamžiku, kdy už se na pozemku vyskytuje výraznější množství stavebního a dalšího materiálu, můžete kvůli krádeži nebo nehodě přijít o velké peníze.
Pojištění stavby tedy začíná dávat smysl od chvíle, kdy už máte za sebou například založení základové desky a vyskládání cihel na pozemek. Pravdou ale je, že pokud stavíte na hypotéku, je pojištění stavby vaší povinností.
Rozhodně tedy na pojištění myslete už při zařizování hypotéky a před zahájením samotné stavby. Promluvte si o něm se svým hypotečním poradcem nebo pojišťovacím specialistou.
Pojištění nemovitosti. Máte? A nejste podpojištěni?
Pojištění nemovitosti je nástroj, který ochrání váš nemovitý majetek před důsledky událostí, jakými je například havárie vody či elektřiny, krádež, vandalismus nebo přírodní živly.
Týká se domů, bytů a rekreačních objektů a zahrnuje vše, co je nemovité, tedy majetek, který jen tak nevezmete a nepřemístíte. Může se ale vztahovat i na stavební materiál, nebytové prostory nebo spoluvlastnický podíl u bytových domů.
Pojištění nemovitosti je základním požadavkem banky v případě, že bydlení financujete pomocí hypotéky. Během celého trvání hypotečního úvěru musí být nemovitost řádně pojištěna.
A tady přichází jeden háček. V posledních letech vystoupaly ceny nemovitostí do závratných výšin. Pokud jste si tedy svou nemovitost pojistili před několika lety například na dva miliony korun, nemusí takové pojištění stačit.
Aktuální, reálná cena vaší nemovitosti je totiž dnes úplně jinde, ze dvou milionů mohou být najednou miliony čtyři. V takovém případě tedy nemáte polovinu nemovitosti krytou a navíc může pojišťovna v případě škody uplatnit podpojištění.
Co znamená podpojištění?
V případě, že máte čtyřmilionovou nemovitost pojištěnou na 2 miliony, může pojišťovna krátit pojistné plnění. Vaše nemovitost byla pojištěná na polovinu hodnoty, což znamená, že v případě škody 1 milion Kč vám pojišťovna může vyplatit pouze 500 000 Kč.
Jak takovou situaci napravit? Ukažte svou stávající smlouvu svému pojišťovacímu specialistovi. Ten vám zjistí, jestli je smlouva pořád aktuální, případně navrhne smlouvu novou, s reálným krytím vaší nemovitosti.
Pojištění domácnosti. Co je doma, to se počítá (do pojistky)
Na rozdíl od pojištění nemovitosti zahrnuje pojištění domácnosti celé vybavení vašeho bytu nebo domu. Pokryje tedy příslušenství a stavební součásti bytu (plovoucí podlahy, vestavěný nábytek apod.) a zároveň věci, které můžete z bytu odnést, tedy elektroniku, nábytek, cennosti, sportovní vybavení.
Pojistka se vám vyplatí už při drobných nehodách, jakou je třeba prasklá sklokeramická deska nebo výplň dveří v obýváku. Podmínkou je samozřejmě dobře nastavená pojistná smlouva, která takové (bohužel poměrně časté) události zahrnuje.